Partnerzy portalu

Słupca: Veolia z kontraktem na dzierżawę 17 kilometrów miejskiej sieci ciepłowniczej

Veolia Zachód, spółka zależna Grupy Veolia Term, podpisała kontrakt na dzierżawę 17 kilometrów miejskiej sieci ciepłowniczej w Słupcy. Umowa z gminą została zawarta na 15 lat. W jej ramach spółka planuje sprzedaż ciepła na poziomie 140 tysięcy gigadżuli (GJ) rocznie. W najbliższym czasie ma zostać wprowadzony m.in. system zdalnego odczytu liczników ciepła.
  • Veolia Zachód będzie zarządzała wytwarzaniem i przesyłem ciepła dla prawie 270 odbiorców.
  • Spółka planuje modernizować sieć ciepłowniczą oraz prowadzić jej rozbudowę.
  • Projekt ma przyczynić się m.in. do ograniczenia emisji CO2 i pyłów w mieście.


Dzięki podpisanemu kontraktowi Veolia Zachód będzie zarządzała zarówno wytwarzaniem i przesyłem ciepła w Słupcy dla blisko 270 odbiorców, takich jak spółdzielnie mieszkaniowe, wspólnoty mieszkaniowe, szkoły, przedszkola, urzędy, pawilony handlowo-usługowe oraz odbiorcy indywidualni.

- Umowa na dzierżawę słupeckiego systemu ciepłowniczego idealnie wpisuje się w naszą strategię rozwoju w polskich miastach małej i średniej wielkości. Dzięki temu modelowi współpracy, jesteśmy w stanie zapewnić mieszkańcom doskonałą jakość usług, a jednocześnie wesprzeć samorządy w modernizacji systemów ciepłowniczych, które pozostają ich własnością - mówi prezes Veolia Zachód Dariusz Musiał.

Czytaj także: Powstała elektrownia słoneczna o mocy pół tysiąca KW

Działania spółki Veolia Zachód mają pozwolić na zoptymalizowanie funkcjonowania systemu ciepłowniczego w mieście przy jednoczesnym ograniczeniu kosztów. W najbliższym czasie zostanie wprowadzony m.in. system zdalnego odczytu liczników ciepła.

- Jako rada miasta musieliśmy mieć pewność, że zarówno treść umowy, jak i wynegocjowane warunki zagwarantują mieszkańcom odpowiedni poziom usług oraz cenę za dostarczane ciepło. W toku negocjacji z firmą Veolia udało się wypracować porozumienie, które pozwoliło nam na podjęcie decyzji - mówi przewodniczący Rady Miasta Słupcy Andrzej Szymkowiak.

Zobacz też: Kolejny krok ku samowystarczalności energetycznej. Pierwszy miesiąc na plusie

W ramach projektu Veolia Zachód planuje systematycznie modernizować sieć ciepłowniczą oraz prowadzić jej rozbudowę. Podejmowane działania mają zmierzać do ograniczenia emisji CO2 i pyłów w mieście, a także do rozwoju mechanizmów gospodarki o obiegu zamkniętym. Dzięki pozyskaniu dostępu do sieci ciepłowniczej Veolia będzie mogła wykorzystać również ciepło odpadowe z zakładów przemysłowych w Słupcy do produkcji ciepła i ciepłej wody użytkowej.

- Wydzierżawienie sieci ciepłowniczej sprawi, że wytwarzanie ciepła i przesył będą skoncentrowane w jednych rękach, co tym samym obniży koszty funkcjonowania firm odpowiedzialnych za wytwarzanie i dostarczanie ciepła i bezpośrednio przełoży się na wysokość taryfy. W konsekwencji doprowadzi to do zmniejszenia łącznych kosztów dla odbiorcy ciepła na terenie miasta - mówi burmistrz Słupcy Michał Pyrzyk.

Słupca położona jest w środkowo-wschodniej części województwa wielkopolskiego. Pełni funkcję stolicy powiatu i mieszka w niej prawie 14 tysięcy osób. Miasto jest jednym z większych ośrodków przemysłowych we wschodniej części regionu.

Polecamy również: Samorząd przeznaczy 9 mln zł na wymianę starych pieców

 

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!