Partner portalu

Śmieciowy kłopot Polski da się rozwiązać? W Opolu wpadli na niecodzienny pomysł

Z odpadów różnego typu będą wytwarzać wodór, wodę, biometan, energię elektryczną i cieplną oraz materiały budowlane. To nie spalarnia, ale zupełnie nowa, polska zeroemisyjna technologia utylizacji odpadów komunalnych. Od stycznia wchodzi do sprzedaży. Opracowała ją spółka WTT z siedzibą w Opolu.
 • Nowa technologia daje możliwość zagospodarowania osadów ściekowych (komunalnych i przemysłowych), odpadów: komunalnych, przemysłowych, niebezpiecznych i medycznych, a także gazów odpadowych i spalin oraz hałd poprzemysłowych i pohutniczych.
 • Ma kosztować w zależności od skali od kilkunastu do 100 mln złotych, ale będzie można przy jej zakupie korzystać z grantów wdrożeniowych m.in. z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji i Funduszu Spójności oraz Funduszu Modernizacyjnego. 
 • Pierwsza instalacja utylizacji odpadów ZEWE uruchomiona zostanie niebawem w Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji w Brzegu.

Technologia ZEWE (Zero Emission Waste Elimination), jaką opracowała spółka WTT, jest rozwiązaniem łączącym w innowacyjny sposób kilka technologii, m.in. wysokotemperaturowego zgazowania plazmowego. Daje to możliwość zagospodarowania osadów ściekowych (komunalnych i przemysłowych) oraz odpadów: komunalnych, przemysłowych, niebezpiecznych i medycznych. W efekcie uzyskiwane są wodór, czysta woda, energia cieplna i elektryczna, witryfikat (bazalt – materiał budowlany drogowy lub izolacyjny).

Jeszcze w tym roku, m.in. dzięki środkom pozyskanym z trwającej właśnie emisji akcji, WTT uruchomi pierwszą instalację utylizacji odpadów ZEWE w Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji w Brzegu. Ma to umożliwić uzyskanie referencji w skali przemysłowej.

Dla samorządów i producentów

Na początku 2022 roku rozpocznie się sprzedaż instalacji ZEWE. Krzysztof Nieć, prezes zarządu spółki, podkreśla, że firma idzie w dwóch rynkowych kierunkach. - Po pierwsze oferujemy bardzo dobre rozwiązania dla samorządów, bo zagospodarowujemy odpady komunalne. Nasza oferta jest też skierowana do producentów, którzy nie dość, że ponoszą koszty zagospodarowania odpadów, to jeszcze zostaną niebawem objęci opłatami związanymi z Rozszerzoną Odpowiedzialnością Producenta.

Ceny instalacji ZEWE w zależności od wariantu wahać będą się od ok. 20 do 100 milionów złotych. Prezes spółki zauważa jednak, że ich nabywcy (w tym samorządy) przy jej zakupie będą mogli korzystać z grantów wdrożeniowych m.in. z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji i Funduszu Spójności oraz Funduszu Modernizacyjnego. - Jest idealna do tego typu wsparcia: innowacyjna, skuteczna, w 100 procentach ekologiczna i polska - mówi Krzysztof Nieć.

Podkreśla, że technologii ZEWE nie należy mylić z termiczną utylizacją, czyli tzw. spalarniami odpadów. – Wykorzystujemy technologię beztlenowego zgazowania plazmowego w temperaturze powyżej 1300 stopni. To nie generuje powstawania żadnych odpadów - tłumaczy Krzysztof Nieć.

- Ta technologia jest rewolucyjna. Eliminuje problem odpadów i emisji zanieczyszczeń oraz ogranicza zużycie lub bardziej racjonalnie wykorzystuje materiały i energię. Wszystko to dla idei "czystego świata" i "równowagi ekologicznej". Działania te przyniosą dużą korzyść dla klientów i środowiska naturalnego, ponadprzeciętny wynik finansowy dla akcjonariuszy oraz możliwości rozwoju zawodowego dla pracowników - podkreśla wiceprezes zarządu WTT Adam Zadorożny.

Z wyliczeń firmy wynika, że z 1 tony odpadów powstanie 1 MW energii i ponad 50 kg wodoru. Innymi słowy, 1 t odpadów pozwoli na napędzenie 400-600 km zeroemisyjnego transportu autobusowego.

- Pozwoli to na uniknięcie 360-540 kg CO2 na każde 100 km pracy autobusu napędzanego wodorem. Autobus z silnikiem spalinowym emituje ok. 900 kg CO2 na każde 100 km - mówi wiceprezes Zadorożny.

Chcą być liderem zeroemisyjnej utylizacji odpadów

Firma ma ambicję stać się liderem zeroemisyjnej utylizacji odpadów. Obecnie spółka zbiera środki na dalszy rozwój i realizację swoich zamierzeń, wśród których jest też projekt „Oczyszczalnia przyszłości” powołany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, realizowany w ramach zamówienia przedkomercyjnego, mający na celu dostarczenie nowoczesnego i kompleksowego systemu oczyszczania odpadów komunalnych. Inne realizowane projekty dotyczą inżynierii materiałowej (rozwój technologii nanopowłok) i technologii krystalizacji.

Do 18 października trwa oferta publiczna akcji serii B spółki WTT SA. WTT planuje też przeprowadzenie kolejnej emisji – akcji serii C dla małych inwestorów, a na początku 2022 roku debiut giełdowy.

KOMENTARZE15

 • NIE spalarnia w Golinie 2021-11-11 12:58:16
  Golina (gmina Jarocin) mieszkańcy protestują przeciwko budowie spalarni śmieci, którą chce budować burmistrz Jarocina Adam Pawlicki członek zarządu partii Porozumienie. Sam ma ponad 50 hektarów gruntów inwestycyjnych w Golinie @stopelektrocieplowniwgolinie
 • Wielunianin 2021-10-18 18:44:49
  W WIELUNIU W WOJEWÓDZTWIE ŁÓDZKIM TO WPADLI NA POMYSŁ JAK W WYRAFINOWANY SPOSÓB UŚMIERCIĆ PEWNYCH STARSZYCH I SCHOROWANYCH MIESZKAŃCÓW WIELUNIA! PO PROSTU EMITUJAC IM OHYDNY SMRÓD KULINARNY DO MIESZKANIA PRZEZ KRATKĘ WENTYLACYJNĄ! I ZAMIAST udzielić pomocy to trzeba ich SZKALOWAĆ, PRZEŚLADOWAĆ I URZ...ĄDZAĆ IM JAK NAJPOTWORNIEJSZE SEANSE NIENAWIŚCI TAK ABY ZA WSZELKĄ CENĘ SKOŃCZYŁO SIĘ TO ICH ŚMIERCIĄ!  rozwiń
 • Czytelnik. 2021-10-11 00:59:28
  Do Brzeżanina - skoro działają, to proszę o konkretne miejscowości, może tytuły publikacji itp.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!