Partnerzy portalu

Sosnowiec analizuje ofertę zakupu nowych autobusów elektrycznych

Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Sosnowcu zastanawia się nad jedyną ofertą otrzymaną w przetargu na zakup 14 autobusów elektrycznych wraz z infrastrukturą ładowania. Przewoźnik akceptuje zaoferowane mu pojazdy i urządzenia, jednak cena jest wyższa niż budżet.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • Przedstawiciele spółki są zadowoleni z zaoferowanego wyposażenia, natomiast zgromadzenie wspólników musi przeanalizować możliwości sfinansowania tej oferty - zastrzegł rzecznik sosnowieckiego magistratu Rafał Łysy.
  • W przetargu sosnowieckiego PKM kupionych ma zostać 14 autobusów elektrycznych, z czego pięć 18-metrowych, a dziewięć - 12-metrowych.
  • Zamówienie obejmuje też trzy ładowarki pantografowe oraz osiem przewodowych typu plug-in - podobnych do tej, z której sosnowieckie PKM korzysta już na dworcu przy ul. Mościckiego.

Jak przekazał rzecznik sosnowieckiego magistratu Rafał Łysy, przy założonym budżecie nieco ponad 41 mln zł brutto ofertę o wartości 46,3 mln zł brutto złożył Solaris. "Przedstawiciele spółki są zadowoleni z zaoferowanego wyposażenia, natomiast zgromadzenie wspólników musi przeanalizować możliwości sfinansowania tej oferty" - zastrzegł Łysy.

W przetargu sosnowieckiego PKM kupionych ma zostać 14 autobusów elektrycznych, z czego pięć 18-metrowych, a dziewięć - 12-metrowych. Mają obsługiwać 11 linii kursujących po Sosnowcu, Katowicach, Dąbrowie Górniczej, Będzinie, Czeladzi oraz Wojkowicach - nr: 34, 90, 100, 160S, 182, 188, 299, 723, 818 i 902N.

Zamówienie obejmuje też trzy ładowarki pantografowe oraz osiem przewodowych typu plug-in - podobnych do tej, z której sosnowieckie PKM korzysta już na dworcu przy ul. Mościckiego. Jedna z trzech ładowarek pantografowych stanie przy ul. Mościckiego, a pozostałe w bazie PKM przy ul. Lenartowicza, gdzie trafi też osiem mniejszych urządzeń.

Sosnowieckie PKM korzysta już z autobusów elektrycznych. Trzy pojazdy jeżdżą w spółce od kwietnia 2018 r.; w lutym br. miały już na licznikach łącznie ok. 500 tys. km. Są wykorzystywane przez siedem dni w tygodniu, po ok. 21 godzin; władze PKM deklarują zadowolenie z tych pojazdów.

Czytaj też: Katowice kupią przegubowe autobusy elektryczne

O przyznaniu dofinansowania do zakupu kolejnych elektryków przewoźnik informował pod koniec listopada ub. roku. Był to efekt rozstrzygnięcia przez Centrum Unijnych Projektów Transportowych (CUPT) konkursu wniosków o dofinansowanie niskoemisyjnego transportu zbiorowego w miastach w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Sosnowiecka spółka znalazła się wśród 13 wybranych w całej Polsce wnioskodawców, którzy otrzymają pieniądze na zakup podobnych pojazdów. Nowe wozy elektryczne dla sosnowieckiego PKM mają zostać kupione w projekcie o wartości 42,9 mln zł, przy dotacji 29,6 mln zł.

To kolejny już unijny projekt taborowy spółki. Poprzedni projekt, warty 129,1 mln zł, zapewnił 89,1 mln zł dotacji do zakupu 78 nowych autobusów, w tym 35 hybrydowych, a także trzech elektrycznych wraz z systemem ładowania. Wszystkie są eksploatowane.

Sosnowiecki PKM jest jednym z czterech największych tego typu samorządowych przedsiębiorstw komunikacji miejskiej w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii - obok podobnych spółek z Katowic, Gliwic oraz Tychów. Należy do samorządów czterech zagłębiowskich miast: Sosnowca, Dąbrowy Górniczej, Będzina i Czeladzi.

Z woj. śląskiego, obok PKM z Sosnowca, dotację w tym samym konkursie POIiŚ, dotyczącym niskoemisyjnego transportu w miastach, otrzymało Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Gliwicach. Spółka ta prowadzi przetarg na 10 takich wozów i infrastrukturę do ich ładowania w projekcie za 39,1 mln zł, przy dotacji 27 mln zł. Termin otwarcia ofert upływa tam w piątek.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!