Partnerzy portalu

Spalarnie odpadów. Tak czy nie?

 • KO
 • 27 kwietnia 2022 - 10:51
Wiele polskich samorządów planuje budowę instalacji odzysku ciepła z odpadów. Ten sposób zagospodarowania odpadów  budzi kontrowersje. Na ten temat rozmawiano podczas sesji Gospodarka Odpadami trzeciego dnia Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Rosną nam wymagania dotyczące poziomów recyklingu. Nie osiągniemy limitów przy obowiązującym systemie i stanie prawnym. W 2020 roku zgromadzenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii podjęło uchwałę o budowie instalacji termicznego przetwarzania odpadów, które wyrażało wolę wszystkich zrzeszonych gmin, jednak została ona uchylona przez wojewodę. - Procedujemy to dalej, składamy skargi, obecnie czekamy na opinie NSA - mówił Henryk Borczyk, wiceprzewodniczący zarządu GZM.

Dodał, że GZM podpisała listy intencyjne w tej sprawie z kilkoma gminami. - Myślimy o powiązaniu termicznej utylizacji odpadów z utylizacją odpadów ściekowych.  To bardzo potrzebna metoda zagospodarowania odpadów. 

Czytaj też: Gospodarka odpadami. "Zacznijmy od fundamentów, potem stawiajmy ściany"

Zdaniem profesora Krzysztofa Pikonia z Politechniki Śląskiej stoimy w obliczu rewolucji, czyli przejścia na gospodarkę obiegu zamkniętego. - Rynek odpadów będzie całkowicie inny. Czy wyeliminuje to termiczne przekształcenie odpadów? W teorii powinno się tak stać, przynajmniej w takiej formie, jaką znamy. Spalanie zmieszanych odpadów będzie się zmniejszać. Komisja Europejska uważa, że należy wstrzymać finansowanie tych instalacji. Natomiast zawsze pozostanie taka część odpadów, z którą nie będzie co robić - dodaje.

Prof. Pikoń stawia na spalanie paliwa z odpadów, przyjaznego środowisku, z wykorzystaniem frakcji bio i zeroemisyjnej. Ich wpływ na środowisko musi być minimalny. Świetnie wpisuje się w GOZ także wodór z odpadów. - Systemy, które wdrożyły kraje zachodnie lata temu, niekoniecznie muszą być dobre teraz - podkreślił. 

Firma FB Service inwestuje w spalarnie. Jak to tłumaczy prezes firmy Artur Pielech? - Zupełnie inaczej patrzymy dziś na konieczność inwestowania. Instalacje muszą służyć odzyskowi surowca, energii lub unieszkodliwianiu substancji niebezpiecznych - tu rozwiązaniem jest wyłącznie spalanie. Inwestycje w biogazownie, jakie czynimy teraz, to tworzenie małych rafinerii, które produkują skroplone LNG. 

Jego zdaniem spalanie osadów ściekowych, odpadów niebezpiecznych i resztkowych jest, póki nie pojawią się nowe technologie, niezbędnym składnikiem systemu. - Być może technologie pozwolą część z nich przetworzyć i odzyskać z nich surowce. Nasz firma będzie zatem nadal inwestować w spalanie, ale wierzymy w małe instalacje dla małych i średnich miast. Wzrost cen energii też powoduje, że ekonomika tych przedsięwzięć znacząco się zmieniła. 

KOMENTARZE6

 • Rachmistrz 2022-05-04 09:13:43
  Kontrakt na spalarnię w Olsztynie jest na 3,5 mld zł. Bez dotacji wyszłoby 1400zł/t.
 • PrzeciwnikSpalania 2022-05-02 12:45:22
  @Tejwe, przeszło rok temu dyr. spalarni w Poznaniu na spotkaniu online wspominał o kwocie 250zł, ale takich cen już nie da się osiągnąć przez różne nowe koszty. Trzeba brać pod uwagę następujące sprawy : 1.Brak dofinansowania - Poznań był budowany z 45% dofinansowaniem z UE (o ile pamiętam 320mln n...etto), niby coś tam NFOŚiGW ma wspierać do 100mln ale są prawne wątpliwości czy mogą zgodnie z prawem UE/nową taksonomią 2.Koszty budowy/inflacja - choćby w ostatnim roku materiały budowlane poszły po 300% do góry, do tego waluty, na to koszty pracy. 3.Ryzyko objęcia emisji CO2 ze spalarni opłatami ETS - zaczyna się o tym mówić w Komisji Europejskiej 4.Ryzyko podniesienia norm na żużle - może być problem z ich zagospodarowaniem - temat od niedawna dopiero dyskutowany w KE 5.Ryzyka związane z budową za duzych spalarni - możliwa pułapka dla samorządów - z jednej strony cele recyklingowe/kary, z drugiej recyklerzy czy cementownie które chcą wyciągać dla nich wartościowy odpad, a tu trzeba zapewnić wkład do spalarni. Szczególnie dla tych które chcą budować za dużą spalarnię jak np Bielsko-Biała, gdzie planuje się spalarnię 100tys Mg/rok przy całym strumieniu miasto+powiat bielski 116Mg, planuje się rozszerzenie okręgu działalności na dodatkowe 2 powiaty ( dodatkowe 100Mg), dalej się to nie spina bo chcą palić 45%.  rozwiń
 • Wiesław Klimek 2022-05-02 09:52:33
  Nie ! bo to jest najbardziej szkodliwa technologia. Zanieczyszcza powietrze i produkuje substancje toksyczne. Fabryka do produkcji substancji trujących.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!