Partnerzy portalu

Sprawiedliwa transformacja nie będzie łatwa

Regiony górnicze stoją przed bezprecedensowym wyzwaniem transformacji. Jaka będzie rola samorządów i administracji centralnej w tym procesie? O tych problemach dyskutowano w trakcie sesji  „Sprawiedliwa transformacja” w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
  • Grzegorz Rabsztyn z European Investment Bank, wskazywał, że ta transformacja w długim okresie stwarza ogromną szansę, ale w krótkim wiąże się ona z wyższymi nakładami inwestycyjnymi.
  • Jest świadomość wyzwań i potrzeb. Główna bariera ma nieco charakter mentalno-ideologiczny - zaznaczył zastępca prezydenta Rybnika Piotr Masłowski.
  • To bardzo długi proces. Najważniejsze jest tworzenie nowych miejsc pracy, gdyż bezrobocie rodziców ma wpływ na młode pokolenia. Kwestia zagospodarowania terenów pogórniczych też jest wielkim wyzwaniem - przyznała zastępca prezydenta Zabrza, Katarzyna Dzióba.

Z procesem odchodzenia od wydobycia węgla w Polsce wiąże się nierozerwalnie kwestia transformacji regionów pogórniczych. Wiadomo, że będzie to trudny i kosztowny proces obejmujący wiele różnych obszarów.


Zobacz całą relację z sesji „Sprawiedliwa transformacja” :- Nie ma uzasadnienia dla 29 lat odchodzenia od węgla! Może w przypadku Lubelskiego Zagłębia Węglowego, gdzie są lepsze warunki górniczo-geologiczne... - wskazywał Jerzy Buzek, poseł do Parlamentu Europejskiego, przewodniczący Parlamentu Europejskiego w latach 2009-2012, prezes Rady Ministrów w latach 1997-2001, przewodniczący Rady EEC. - Unia Europejska niechętnie daje pieniądze na wydobycie węgla, który jest nieopłacalny. Tu mogą pojawiać się problemy. Natomiast pakietem socjalnym należy objąć wszystkie kopalnie.

Jerzy Buzek odniósł się też do daty odchodzenia od wydobycia węgla kamiennego energetycznego w Polsce do roku 2049, który zapisano w umowie społecznej.

Jerzy Buzek przypomniał, że z górnictwa odchodziły także inne kraje Unii Europejskiej.

- Ten zawód niesie za sobą pewne emocje kulturowe... Zachowajmy pamięć o zawodzie, który dawał siłę regionowi. Tradycję dobrej roboty trzeba zachować, ale to nie jest praca na dzisiejsze czasy. A do tego doszły kwestie klimatu - dodał Jerzy Buzek.

Transformacja to ogromna szansa

Grzegorz Rabsztyn, Head of the EIB Group Warsaw Office, European Investment Bank, wskazywał, że ta transformacja w długim okresie stwarza ogromną szansę, ale  w krótkim wiąże się ona z wyższymi nakładami inwestycyjnymi.

- Finansujemy głównie średnie i duże miasta - podkreślał Grzegorz Rabsztyn. - Od tego roku za pośrednictwem Banku Gospodarstwa Krajowego oferujemy finansowanie również miastom poniżej stu tysięcy mieszkańców.

Chodzi tu między innymi o rewitalizację obszarów miejskich czy też o czysty i zrównoważony transport.

- Jest świadomość wyzwań i potrzeb - zaznaczył zastępca prezydenta Rybnika Piotr Masłowski. - Główna bariera ma nieco charakter mentalno-ideologiczny. Chodzi o obawę przed nowym... Trzeba coś zaoferować kolejnemu pokoleniu, by zechciało pozostać w regionie.

Obawy w gminach nie mogą dziwić

W trakcie dyskusji wskazywano, że młodzi ludzie będą m.in. oczekiwać lepszych uczelni. Zwracano uwagę, że uczelnie na Górnym Śląsku przegrywają konkurencję z tymi z Warszawy, Krakowa, Wrocławia czy Gdańska. Ważne też będą kwestie dotyczące transportu. Trzeba wielu działań w różnych obszarach, żeby być konkurencyjnym wobec innych dużych ośrodków miejskich w Polsce.

Zobacz także: Tobiszowski o energetyce i klimacie: za dużo ideologii, za mało pragmatyzmu

Na potrzebę reorientacji edukacji wskazywał między innymi prof. Adam Drobniak, dyrektor Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych.

Zwrócił uwagę, że szkoły w regionie zbyt mało miejsca poświęcają takim kwestiom, jak choćby przedsiębiorczość czy transformacja energetyczna i zmierzanie ku tzw. zielonej gospodarce.

Wskazał również, że ludzie niewiele wiedzą na temat tzw. sprawiedliwej transformacji, zatem potrzebna jest w tej mierze "praca u podstaw" oraz edukacja na tematy związane z procesem transformacji.

- Potrafię zrozumieć obawy gmin, przed którymi proces transformacji - przyznała zastępca prezydenta Zabrza, Katarzyna Dzióba. - To bardzo długi proces; w Zabrzu rozpoczął się przed kilkunastu laty i nadal trwa. Najważniejsze jest tworzenie nowych miejsc pracy, gdyż bezrobocie rodziców ma wpływ na młode pokolenia. Kwestia zagospodarowania terenów pogórniczych też jest wielkim wyzwaniem.

Wskazała również, że Zabrze jest obecnie kojarzone między innymi z medycyną oraz turystyką przemysłową. W mieście zdołano przekształcić infrastrukturę przemysłową - i nadać jej nowe funkcje.

W sesji „Sprawiedliwa transformacja” udział wzięli: zastępca prezydenta Bytomia Michał Bieda, europoseł prof. Jerzy Buzek, prof. Adam Drobniak, dyrektor Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych, zastępca prezydenta Rybnika Piotr Masłowski, zastępca prezydenta Zabrza Katarzyna Dzióba oraz Grzegorz Rabsztyn z European Investment Bank.

KOMENTARZE1

  • C43 2021-10-07 10:31:19
    Łódzkie szwaczki poszły na bruk w pół roku i bez żadnego wsparcia ze strony rządu. Nie było "transformacji", było "skończyło się". Żaden kraj nie zapewni górnikom roboty za kilkanaście tysięcy z trzynastkami, czternastkami i deputatem węglowym. Nie utrzymujemy armii rymarzy, zdun...ów i kołodziejów, przestańmy niańczyć górników.  rozwiń

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!