Partnerzy portalu
- Na razie o problemach średnich miast dużo się mówi i dyskutuje, ale jeszcze żadne rządowe pieniądze nie wypłynęły - mówi Krzysztof Kosiński, prezydent Ciechanowa. Miasto próbuje samo też być atrakcyjne dla mieszkańców dzięki nowym inwestycjom oraz innowacyjnym rozwiązaniom w gospodarce komunalnej.
  • Program dla miast średnich to na razie kwestia dyskusji – mówi prezydent Ciechanowa o rządowym projekcie komentując sytuację mniejszych ośrodków w Polsce.
  • Zapowiada, że nowa atrakcja turystyczna, Park Nauki w Ciechanowie będzie otwarty w sierpniu dla turystów.
  • Dzieli się też doświadczeniami swojego miasta w szukaniu rozwiązań związanych z  problematyczną segregacją odpadów w domach wielorodzinnych.

Rząd przygotował pakiet wsparcia dla średnich miast. Jak działania te oceniają samorządowcy?

- Pojawił się program "Rozwój lokalny", także dedykowany mniejszym miastom. Wsparcie ma trafić jednak tylko do ok 15 miast, a na liście borykających się z różnego rodzaju problemami społecznymi i gospodarczymi jest ponad 120 miast. Program musi mieć więc znacznie szerszy zasięg, do tego zamiast o nim mówić, powinniśmy go wdrażać, a na chwilę obecną żadne środki rządowe jeszcze do samorządów nie trafiły – ocenia Krzysztof Kosiński.

Ciechanów podobnie jak inne miasta stawia czoło niekorzystnej demografii.

- Sposobem na zatrzymanie mieszkańców jest lepsza jakość życia, spokojniejsza niż w metropoliach  i dobre miejsca praca. Życie w mniejszych miastach jest tańsze niż większych ośrodkach - wymienia samorządowiec, ale przyznaje, że tu także potrzeba kompleksowych działań na szczeblu centralnym.

O mazowieckich gminach było też głośno w kontekście problemów z gospodarką odpadami. Ciechanów chce być pionierem pewnych rozwiązań.

- Koszty systemu gospodarki odpadowej rosną, a system musi się bilansować. Trzeba szukać różnych sposobów, które będą odpowiedzią na problemy w systemie - kontynuuje prezydent opowiadając o inteligentnych pojemnikach na śmieci otwieranych za pomocą kodu mające pomóc w egzekwowaniu segregacji śmieci w zabudowie wielorodzinnej.

Ciechanów podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego odebrał nagrodę w konkursie Top Inwestycje Komunalne za rewitalizacje wieży ciśnień i park naukowy.

- To taka inwestycja, która ma spowodować wzrost potencjału turystycznego naszego miasta – mówi Kosiński. – Mamy ten nasz największy zabytek, czyli Zamek Książąt Mazowieckich, który przyciąga turystów, ale pomyśleliśmy o kolejnej atrakcji. Stąd park naukowy, wybudowany obok wieży ciśnień, która też jest symbolem Ciechanowa – komentuje prezydent.

Zapowiada, że w sierpniu Park Nauki w Ciechanowie będzie otwarty dla turystów.

 

 

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!