Partnerzy portalu

Strefa płatnego parkowania w Poznaniu zostanie poszerzona

  • PAP/AT
  • Opublikowano: 7 czerwca 2022 - 23:06
Poszerzenie strefy płatnego parkowania o wschodnią część śródmieścia, korekta granic w centrum i na Łazarzu, a także wydłużenie czasu działania strefy – to niektóre ze zmian w funkcjonowaniu SPP, jakie uchwalili we wtorek poznańscy radni.
  • Strefa płatnego parkowania (SPP) zostanie poszerzona o Berdychowo, Piotrowo i św. Rocha, czyli obszar ograniczony ulicami: Wyszyńskiego, Jana Pawła II i Krzywoustego oraz Wartą i Cybiną.
  • Mieszkańcy nowej strefy, podobnie jak wcześniej na Wildzie czy Łazarzu, będą mogli skorzystać z promocji i kupić identyfikator parkingowy mieszkańca na rok w cenie 10 zł za miesiąc.
  • Strefa ma zostać uruchomiona 3 października. W tym samym czasie zacznie obowiązywać płatne parkowanie na ulicach stanowiących granice SPP na Łazarzu: północnej stronie ul. Hetmańskiej i wschodniej stronie ul. Reymonta oraz ul. Przybyszewskiego.

W trakcie sesji Rady Miasta Poznania zdecydowano, że strefa płatnego parkowania (SPP) zostanie poszerzona o Berdychowo, Piotrowo i św. Rocha, czyli obszar ograniczony ulicami: Wyszyńskiego, Jana Pawła II i Krzywoustego oraz Wartą i Cybiną.

Jak tłumaczył zastępca dyrektora Zarządu Dróg Miejskich w Poznaniu (ZDM) Piotr Libicki, "to niewielki teren we wschodniej części śródmieścia, na którym do tej pory nie obowiązywały opłaty i w związku z tym trudno było znaleźć wolne miejsce parkingowe".

Dodał, że dzięki wprowadzeniu strefy "zwiększy się dostępność i rotacja parkujących aut, a płatny postój w czytelny sposób obejmie cały obszar ograniczony pierwszą ramą komunikacyjną".

Czytaj też: Turystyczne gminy chcą opłat za parkowanie w weekendy. Mają jednak problem

SPP Politechnika będzie działała od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 20.00.

ZDM podało, że mieszkańcy nowej strefy, podobnie jak wcześniej na Wildzie czy Łazarzu, będą mogli skorzystać z promocji i kupić identyfikator parkingowy mieszkańca na rok w cenie 10 zł za miesiąc.

Strefa na tym obszarze ma zostać uruchomiona 3 października. W tym samym czasie - jak poinformował magistrat - zacznie obowiązywać płatne parkowanie na ulicach stanowiących granice SPP na Łazarzu: północnej stronie ul. Hetmańskiej i wschodniej stronie ul. Reymonta oraz ul. Przybyszewskiego. Znajdujące się tam miejsca postojowe, do tej pory bezpłatne, zostaną objęte strefą.

"Dodatkowo radni skorygowali północno-zachodnią granicę Śródmiejskiej Strefy Płatnego Parkowania (ŚSPP) biegnącą w sąsiedztwie Cytadeli. Przesunięto ją do ul. Puławskiego i Armii Poznań. W granicach ŚSPP znalazła się pozostająca dotychczas poza strefą część ul. Cichej, al. Niepodległości i rejon dworca Garbary" - podano.

Magistrat zaznaczył, że kolejną ważną zmianą jest wydłużenie godzin działania SPP do godziny 20.00 od 1 sierpnia. Jak wskazano, "jest to odpowiedź na postulaty płynące ze strony mieszkańców stref płatnego parkowania na Łazarzu i Wildzie, wynikające z trudności ze znalezieniem miejsca dla samochodu przez mieszkańców po godzinie 18.00, kiedy SPP nie obowiązuje".

"Taki był również wniosek z przeprowadzonej pod koniec 2021 roku ankiety dotyczącej strefy parkowania w tych dwóch osiedlach. Oznacza to jednocześnie ujednolicenie godzin funkcjonowania płatnego parkowania w Poznaniu w dni powszednie w całym obszarze objętym strefą" - podano.

Magistrat zaznaczył, że dodatkowo z myślą o przedsiębiorcach przygotowane zostały kolejne propozycje zachęcające do zakupu identyfikatorów dla dostaw przez firmy dostawcze i kurierskie. Zgodnie z nowymi założeniami przewidziany jest upust 25 proc. i 50 proc. przy zakupie odpowiednio powyżej 10 i 30 identyfikatorów przez jeden podmiot. Magistrat zaznaczył, że jest to element działań zmierzających do uporządkowania realizacji dostaw w Poznaniu.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!