Partnerzy portalu

Świętokrzyskie: 58 mln zł z UE na wodociągi i kanalizację

40 projektów związanych z budową i modernizacją sieci wodociągowych i kanalizacyjnych, oczyszczalni ścieków oraz ujęć i stacji uzdatniania wody, będzie realizowanych w świętokrzyskich gminach, dzięki 58 mln zł dofinansowania z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

• Realizacja wszystkich przedsięwzięć pozwoli m. in. na budowę w regionie 114 km wodociągów i przebudowę 1,6 km sieci, budowę 269 km sieci kanalizacji sanitarnej.

• Marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas, podkreślił, że to działanie ma silny kontekst lokalny.

W czwartek (22 czerwca) w Kielcach przedstawiciele samorządów i spółek samorządowych podpisali umowy z reprezentantami zarządu woj. świętokrzyskiego, na wsparcie projektów funduszami UE. Inwestycje będą realizowane w 37 gminach. Dofinansowanie wynosi ok. 64 proc. tzw. kosztów kwalifikowanych projektów.

Marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas, podkreślił, że to działanie ma silny kontekst lokalny. "Trudno mówić o rozwoju społecznym, gospodarczym, jeśli nie ma sieci wodociągowej i kanalizacyjnej. To jest minimalny standard jakości życia mieszkańców i background pod rozwój gospodarczy i infrastrukturę rozwojową" - mówił. Zaznaczył, że ważne jest też, iż prace budowlane przy realizacji projektów, zrealizują najczęściej lokalne firmy.

Przedstawiciel zarządu woj. świętokrzyskiego Piotr Żołądek ocenił, że przedsięwzięcia, w znaczący sposób poprawią wskaźniki województwa, dotyczące poziomu skanalizowania i zwodociągowania gmin, przedstawiane przez Główny Urząd Statystyczny. "Ostatnie dane pokazują, że województwo jest zwodociągowane w 94 proc., a skanalizowane w 56 proc." - dodał.

Zakres rzeczowy projektów, na realizację których zostały zawarte umowy, obejmuje: budowę, przebudowę lub modernizację sieci wodociągowych i kanalizacyjnych; budowę lub przebudowę oczyszczalni ścieków, ujęć wody oraz stacji uzdatniania wody, a także budowę przydomowych oczyszczalni ścieków.

Gmina Bieliny na realizację wartego prawie 6 mln zł projektu otrzymał ok. 2 mln zł wsparcia. Przedsięwzięcie dotyczy budowy niemal 7 km kanalizacji w północnej części gminy - Bielinach-Podlesiu i części miejscowości Kakonin, w miejscach nowych terenów pod zabudowę. Powstanie też ok. 1,2 km wodociągu, który pozwoli na połączenie sieci w północnej i południowej części gminy.

"To strategiczna inwestycja. Gminy znajdujące się w obszarze Gór Świętokrzyskich mają problem jeśli chodzi o zasoby wody - ta inwestycja pozwoli na połączenie dwóch wodociągów, co umożliwi sterowanie systemem ich zasilania" - wyjaśniał dziennikarzom wójt Bielin, Sławomir Kopacz.

Dodał, że gmina jest już całkowicie zwodociągowana, a realizacja projektu przyniesie też niemal całkowite uzbrojenie w kanalizację północnej części gminy.

Gmina Wodzisław dzięki 2 mln zł wsparcia wybuduje 246 przydomowych oczyszczalni ścieków w 36 miejscowościach. Z kolei w gminie Słupia (ponad 725 tys. zł wsparcia) powstanie ok. 2 km wodociągu z przyłączami do 32 posesji, a 29 posesji oddalonych od zwartej zabudowy zyska przydomowe oczyszczalnie. Samorząd planuje także zakup wozu asenizacyjnego z ciągnikiem. Natomiast gmina Klimontów wybuduje 12 km wodociągu w miejscowościach Nawodzice, Rybnica i Nowa Wieś - środki UE to 1,8 mln zł.

W woj. świętokrzyskim w ramach naboru na wsparcie inwestycji z gospodarki wodno-ściekowej z PROW, wpłynęło 87 wniosków na 116 mln zł dofinansowania. Ustalono listę rankingową, a dalszemu procedowaniu podlegały 73 wnioski. Dostępne środki - 58 mln zł - pozwoliły na dofinansowanie 40 projektów.

Umowy z wnioskodawcami, którzy nie zmieścili się w limicie środków dostępnych dla województwa, ale znaleźli się na liście rankingowej, będą podpisywane w miarę uwalniania funduszy, w ramach oszczędności po przetargach przy realizacji inwestycji.

Realizacja wszystkich przedsięwzięć pozwoli m. in. na budowę w regionie 114 km wodociągów i przebudowę 1,6 km sieci, budowę 269 km sieci kanalizacji sanitarnej, budowę 2361 przydomowych oczyszczalni ścieków, budowę sześciu i modernizację dwóch ujęć wody oraz budowę pięciu i przebudowę dwóch oczyszczalni ścieków. 

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!