Partnerzy portalu

Szczecin wprowadza nowe zasady w strefie płatnego parkowania

  • PAP/rs
  • 30 marca 2021 - 10:27 | Aktualizacja: 30 marca 2021 - 10:59
Blisko 60 ulic lub odcinków ulic zostanie włączonych do szczecińskiej strefy płatnego parkowania, zwiększą się też opłaty za postój w mieście. Zmiany zaczną obowiązywać w środę.

"Nadrzędnym celem wszystkich zmian, które przygotowujemy w ramach nowej polityki parkingowej miasta jest poprawienie jakości życia w Szczecinie: - powiedział we wtorek podczas konferencji prasowej online dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej szczecińskiego magistratu Paweł Adamczyk.

Zaznaczył, że w ostatniej dekadzie liczba samochodów, która porusza się po mieście "przekroczyła punkt krytyczny". "Przyrost w ciągu ostatnich lat o kilkadziesiąt tysięcy pojazdów plus kilkadziesiąt tysięcy pojazdów, które codziennie do Szczecina wjeżdżają doprowadził do sytuacji, w której mamy do czynienia z kompletnym zawłaszczeniem przestrzeni publicznej (…) przez samochody kosztem innych uczestników ruchu"- powiedział Adamczyk.

Według spółki miejskiej Nieruchomości i Opłaty Lokalne (NiOL) liczba zarejestrowanych pojazdów w Szczecinie przekracza obecnie 300 tys. - to dwa razy więcej niż w 2005 r.

"Średnia wolnych miejsc w strefie w godzinach szczytu spadła do krytycznego poziomu 2,9 proc. Jeszcze gorzej jest na obrzeżach strefy. Prawidłowy poziom wolnych miejsc to 15-30 proc." - podaje spółka. Jak stwierdzono, zbyt mała rotacja aut w centrum miasta jest spowodowana głównie nadmierną liczbą abonamentów i opłat zryczałtowanych.

Zdecydowano o zmianie struktury cennika i "przesunięcie ciężaru poboru opłat z abonamentów, opłat zryczałtowanych - na opłaty krótkoterminowe dostępne w parkomatach bądź za pośrednictwem aplikacji mobilnych".

Zlikwidowano abonamenty roczne (opłata roczna lub półroczna będzie obowiązywać dla mieszkańców strefy), a abonamenty miesięczne będą dostępne wyłącznie dla osób i firm płacących podatki w Szczecinie - będą wynosić 150 zł w podstrefie B i 240 zł w podstrefie A. Opłata dla właścicieli pojazdów hybrydowych zmieni się z 10 zł za rok na 50 zł za miesiąc. Możliwe będzie też wykupienie opłaty dziennej na postój. Wzrośnie też "opłata dodatkowa" za nieopłacony postój - z 50 do 200 zł (i z 30 do 100 zł, jeśli zostanie zapłacona w ciągu 7 dni od zawiadomienia).

Kierowcy będą mieli możliwość skorzystania raz dziennie z 15 minut darmowego postoju - pod warunkiem pobrania z parkomatu biletu "zerowego".

Zmieni się także cennik opłat standardowych za postój. W podstrefie A cena wzrośnie z 2,80 zł za godzinę do 3,60 zł, a w podstrefie B - z 1,60 zł do 2,80 zł.

Do strefy włączonych zostanie 58 dodatkowych ulic lub odcinków ulic (dotychczas było ich 116). Na zachodzie miasta strefa przesunie się do ul. Bohaterów Warszawy, po wschodniej stronie obejmie al. Wyzwolenia i ul. Malczewskiego. Na południu nową granicą SPP będzie natomiast ul. Narutowicza.

Na stronie spp.szczecin.pl dostępne są szczegółowe informacje na temat nowych opłat i zasad parkowania. Uruchomiono też stronę e-sklep.spp.szczecin.pl, na której można składać wnioski na ryczałty i opłaty.

Nowe zasady w strefie to - jak wskazuje miasto - etap "Nowego Ładu Parkingowego" w Szczecinie. W jego ramach m.in. obniżono ceny biletów okresowych komunikacji miejskiej (niższe stawki zaczną obowiązywać w czwartek), utworzono też dodatkowe płatne parkingi niestrzeżone, aby zwiększyć rotację aut.

Częścią planu są także węzły przesiadkowe Granitowa, Szafera, Głębokie i Łękno, których budowa ma się zakończyć w tym roku, a także powstanie Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej. Uruchomiono też dwie nowe linie autobusowe w centrum miasta. Latem ma zacząć działać rower miejski IV generacji. Miasto zapowiada także rozbudowę infrastruktury dla rowerzystów.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!