Partnerzy portalu

Szef PPL: Ogromne ryzyko utraty płynności finansowej przez Port w Modlinie

  • PAP/AT
  • Opublikowano: 24 września 2020 - 14:52
Ryzyko utraty płynności finansowej przez Port w Modlinie jest ogromne - stwierdza prezes Przedsiębiorstwa Państwowego Porty Lotnicze Mariusz Szpikowski w liście do marszałka woj. mazowieckiego Adama Struzika.
  • PPL warunkowało udzielenie zgody na podwyższenie kapitału zakładowego Modlina o 50 mln zł przez marszałka, jako dysponenta środków publicznych, od uzyskania prenotyfikacji dotyczącej rozstrzygnięcia kwestii pomocy publicznej - napisał Mariusz Szpikowski.
  • Jednoznacznie wskazywaliśmy, że przekazywanie tych środków spowodowałoby uznanie takiego podwyższenia kapitału za niedozwoloną pomoc publiczną, konieczność zwrotu tych środków, a w konsekwencji upadłość Portu - zaznaczył.
  • PPL wielokrotnie wzywał marszałka do rozpoczęcia procesu prenotyfikacji podwyższenia kapitału za pośrednictwem UOKiK do Komisji Europejskiej. Wystąpienie z takim wnioskiem nigdy nie nastąpiło - czytamy w liście.
  • Prosimy zatem o jednoznaczne i kategoryczne rozstrzygnięcie, czy Pan Marszałek nadała rozważa podwyższenie kapitału o 50 mln złotych i czy zamierza rozpocząć konieczny proces prenotyfikacji - napisano.

Szpikowski poruszył w liście temat aktualnej sytuacji finansowej Portu Lotniczego w Modlinie oraz odniósł się do informacji, jakoby PPL zmieniły swoje stanowisko w kwestii pozyskiwania finansowania przez Port w Modlinie.

Prezes przypomniał, że PPL konsekwentnie warunkowało udzielenie zgody na podwyższenie kapitału zakładowego Modlina o 50 mln zł przez marszałka, jako dysponenta środków publicznych, od uzyskania prenotyfikacji dotyczącej rozstrzygnięcia kwestii pomocy publicznej.

"Jednoznacznie wskazywaliśmy, że przekazywanie tych środków przez Pana Marszałka, nawet w sytuacji pre COVID-owej, bez Testu Prywatnego Inwestora, którego wyniki byłyby negatywne, jak wskazała analiza Ernst&Young (EY), spowodowałoby uznanie takiego podwyższenia kapitału za niedozwoloną pomoc publiczną, konieczność zwrotu tych środków, a w konsekwencji upadłość Portu" - napisał Szpikowski.

Dlatego też PPL, jak podkreślił prezes, wielokrotnie wzywał marszałka do rozpoczęcia procesu prenotyfikacji podwyższenia kapitału za pośrednictwem UOKiK do Komisji Europejskiej.

Czytaj też: Lotniskom regionalnym grozi utrata płynności. Potrzebna pomoc państwa

"Wystąpienie z takim wnioskiem nigdy nie nastąpiło. Prosimy zatem o jednoznaczne i kategoryczne rozstrzygnięcie, czy Pan Marszałek nadała rozważa podwyższenie kapitału o 50 mln złotych i czy zamierza rozpocząć konieczny proces prenotyfikacji" - czytamy w liście.

Szpikowski poinformował, że wyrażenie zgody na dalsze zadłużanie Portu, w postaci pożyczki na 15 mln zł od Mazowieckiego Regionalnego Funduszu Pożyczkowego, a następnie kredytu w wysokości 50 mln zł, nie podlega kryteriom pomocy publicznej i nie będzie obarczone ryzykiem zwrotu. Żaden z tych podmiotów, ani bank, ani fundusz nie są bowiem dysponentami środków publicznych - w przeciwieństwie do marszałka.

"Stąd też PPL, niezależnie od swojej oceny sensowności ekonomicznej tego przedsięwzięcia (wielokrotnie wskazywaliśmy już na bezcelowość i ogromne ryzyko wynikające z dalszego zadłużania i tak już zadłużonego Portu oraz przekazywaliśmy naszą ocenę tego zjawiska, jako przedłużania agonii Portu, a nie drogę do jego sanacji), wyraził zgodę na takie działanie" - poinformowano w liście.

Dodano, że marszałek deklarował wówczas, iż pożyczka, której warunkiem udzielenia było przyznanie kredytu przez bank, zostanie procedowana w relatywnie krótkim czasie, natomiast kredyt zostanie udzielony przez bank w oparciu o poręczenie udzielone przez marszałka.

"Mając te kwestie na względzie prosimy o jasną i klarowną informację i potwierdzenie, że Pan Marszałek zamierza takiego poręczenia w najbliższym czasie udzielić zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. W świetle otrzymywanych ostatnio informacji już obecnie występuje ogromne ryzyko utraty płynności finansowej przez Port, w związku z powyższym odpowiedź Pana Marszałka na postawione pytania jest kluczowa" - zaznaczył szef PPL.

Dodano, że PPL zakłada, iż marszałek dysponuje potrzebnymi analizami, które pozwolą mu na zgodne z prawem udzielenie takiego zabezpieczenia dla banku. "Prosimy o informacje na jakim etapie znajduje się obecnie procedowanie kwestii formalnych" - podsumował.

KOMENTARZE1

  • bramin 2020-09-25 09:09:25
    Lotnisko w Modlinie do likwidacji! Tak wygląda "zarządzanie" lotniskiem przez mazowiecki urząd marszałkowski. Ostatnie podrygi struzika!

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!