Partnerzy portalu

Szefernaker: Robimy wszystko, żeby wznowić dostawy gazu do gmin

 • PAP/AT
 • Opublikowano: 28 kwietnia 2022 - 09:14
Robimy wszystko, żeby wznowić dostawy gazu do gmin, do których był dostarczany przez rosyjską firmę objętą sankcjami – zapewnił w czwartek wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, pełnomocnik rządu ds. uchodźców wojennych Paweł Szefernaker.
 • W kilkunastu gminach w Polsce zostały wstrzymane dostawy przez firmę Novatek, gdyż parę lat temu tam podjęto decyzję, żeby infrastruktura była w rękach firmy rosyjskiej - powiedział Paweł Szefernaker.
 • Od chwili, kiedy została wdrożona decyzja sankcyjna podjęliśmy działania, żeby zaradzić temu problemowi i mam nadzieję, że gaz zostanie tam jak najszybciej dostarczony - wyjasnił.
 • Wczoraj mieliśmy spotkania z ekspertami, robimy wszystko, żeby jak najszybciej do tych gmin gaz wrócił - dodał.

Dostawa gazu wstrzymana

Firma Novatek Green Energy sp. z o.o, która została objęta polskimi sankcjami wstrzymała dostawy gazu do kilkunastu gmin w kraju.

"W Polsce mamy 2,5 tys. gmin, w kilkunastu jest problem i od chwili, kiedy została wdrożona decyzja sankcyjna podjęliśmy działania, żeby zaradzić temu problemowi i mam nadzieję, że gaz zostanie tam jak najszybciej dostarczony" - powiedział Szefernaker.

"Wczoraj mieliśmy spotkania z ekspertami, (…) robimy wszystko, żeby jak najszybciej do tych gmin gaz wrócił" - dodał.

Wyjaśnił, że w kilkunastu gminach w Polsce zostały wstrzymane dostawy przez firmę Novatek, "gdyż parę lat temu tam podjęto decyzję, żeby infrastrukturę, a nie tylko dostawcą był ktoś, kto jest firmą rosyjską, tylko żeby infrastruktura była w rękach firmy rosyjskiej".

Wskazał, że MSWiA nie mogło poinformować władz samorządowych w tych gminach o objęciu Novatek Green Energy sp. z o.o, sankcjami, gdyż "decyzje dotyczące firm wpisanych na listę przedsiębiorstw objętych sankcjami zapadały w sposób niejawny". "Tych decyzji nie można było wcześniej ogłosić" - oznajmił.

"Sprawa dotyczy zaledwie kilkunastu gmin, aczkolwiek los tych osób mieszkających w tych gminach jest niezwykle ważny, dlatego od pierwszych godzin po wprowadzeniu tej decyzji podjęliśmy działania, które mają na celu jak najszybsze doprowadzenie gazu w te miejsca, gdzie go zabraknie" - powiedział wiceminister.

Gminy nie zostaną same

Z kolei wiceszef MSWiA Maciej Wąsik pytany, co rząd robi, aby przywrócić dostawę gazu w gminach, które są go pozbawione w związku z sankcjami na rosyjskie firmy odpowiedział, że niebawem ma się zebrać specjalny zespół, który "przygotuje stosowne wnioski dla premiera" w sprawie tych gmin.

"Po to, aby pan premier Mateusz Morawiecki wydał decyzję na mocy ustawy o zarządzaniu kryzysowym, tak żeby polskie firmy przejęły instalacje gazowe i dostarczyły gaz w tych gminach" - powiedział Wąsik. "Rzeczywiście dziwne jest, że ta infrastruktura jest w rękach rosyjskiej firmy" - dodał.

Zapewnił, że "gminy nie zostaną same". "Wojewodowie są z nimi w kontakcie, jestem przekonany, że w niedługim czasie te problemy zostaną rozwiązane" - podkreślił Wąsik.

Szef MSWiA Mariusz Kamiński poinformował we wtorek o opublikowaniu w Biuletynie Informacji Publicznej MSWiA tzw. listy sankcyjnej. Jej utworzenie umożliwiła specustawa, która 15 kwietnia została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Regulacja wprowadziła m.in. zakaz importu i tranzytu przez Polskę węgla i koksu pochodzącego z Rosji i z Białorusi, a także zamrożenie funduszy i zasobów gospodarczych osób i podmiotów wskazanych na specjalnej liście sankcyjnej.

Wśród 50 podmiotów umieszczonych na liście jest firma Novatek Green Energy Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie - spółka zależna w grupie kapitałowej Novatek, kontrolowanej przez rosyjski koncern OAO Novatek, drugiego największego producenta gazu ziemnego w Rosji.

KOMENTARZE2

 • Ania 2022-04-28 17:14:43
  Do Piotr: Wszyscy na bruk, szczególnie dyrektor sprzedaży Nosratek który namówił gminę na sprzedaż infrastruktury, batem po gołej (...) publicznie będziemy go lać na środku rynku
 • Piotr 2022-04-28 10:18:12
  Matoły,nie pomyśleli wcześniej ze te ich sankcje na firmę gazową tylko zaszkodzą nam własnej ojczyźnie obywatelom. Ile tam Polaków robi wszyscy mają iść na bruk.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!