Partnerzy portalu

PARTNER SERWISU

Szybciej z Krakowa do Katowic

 • PAP
 • 19 marca 2012 - 12:36
W maju ma się rozpocząć modernizacja linii kolejowej Sosnowiec Jęzor–Kraków Towarowy.
To skróci podróż między Katowicami a Krakowem o 42 minuty – poinformował w poniedziałek rzecznik Centrum Realizacji Inwestycji w PKP PLK Maciej Dutkiewicz.

Obecnie przejazd między tymi dwoma miastami trwa mniej więcej 2 godz. 40 minut. Po modernizacji pociągi pasażerskie będą mogły pojechać tamtędy z prędkością maksymalną 160 km/godz.

Kolejarze czekają na pozwolenie na budowę. Wniosek wpłynął do wojewody małopolskiego w połowie lutego br. Jak poinformował rzecznik, jeśli pozwolenie na budowę z rygorem natychmiastowej wykonalności zostanie wydane do połowy kwietnia, to wykonawca planuje wejść na plac budowy na początku maja. W pierwszej kolejności mają być wykonane prace związane z modernizacją sieci trakcyjnej: na szlak wyjedzie palownica – maszyna przystosowana do wbijania fundamentów (czyli pali) słupów podtrzymujących sieć trakcyjną.

Jak poinformował Dutkiewicz, zakończenie prac planowane jest na czerwiec 2014 r. Linia z Sosnowca Jęzora do Krakowa Towarowego zostanie przebudowana – od nowa powstaną tory, perony, wiadukty, system sterowania ruchem kolejowym, oświetlenie i sieć trakcyjna. Przewidywany koszt modernizacji linii – o długości ponad 58 km – to mniej więcej 1,4 mld zł netto.
KOMENTARZE4

 • FOSTER 2012-03-20 10:24:33
  między innymi miejscami też powinno być takie szybkie połączenie.
 • Buzia 2012-03-19 19:32:15
  Obecnie przejazd dłuży się niesamowicie...
 • giekar 2012-03-19 17:03:11
  To żenujące.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!