Partnerzy portalu

Tańsze bilety w 29 gminach. Już od sierpnia

  • PAP
  • 14 kwietnia 2016 - 17:17 | Aktualizacja: 14 kwietnia 2016 - 18:29
• Z obniżki skorzystają posiadacze Śląskiej Karty Usług Publicznych.
• Niższe ceny będą obowiązywać wyłącznie w taryfie odległościowej. 
• Od maja KZK GOP będzie wycofywać ze sprzedaży papierowe bilety okresowe.

Od sierpnia niższe będą ceny wybranych biletów za jednorazowe przejazdy w taryfie odległościowej dla użytkowników Śląskiej Karty Usług Publicznych – zapowiedzieli przedstawiciele KZK GOP, organizatora komunikacji miejskiej w 29 gminach Górnego Śląska i Zagłębia.

Poinformowali ponadto, że jednocześnie, zgodnie z zapowiedziami, od maja wycofywane z dystrybucji będą papierowe bilety okresowe.

Jak powiedział przewodniczący Komunikacyjnego Związku Komunalnego Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego (KZK GOP) – Roman Urbańczyk, stopniowe obniżanie cen niemal wszystkich biletów – okresowych oraz jednorazowych – kodowanych na karcie ŚKUP ma zachęcić mieszkańców regionu do korzystania z niej.

- Cała ta operacja obniżenia cen biletów jest po, by ilość użytkowników karty oraz ilość pasażerów wzrosła – wyjaśnił.

Od wprowadzenia karty w październiku 2015 roku do tej pory wyrobiło ją ponad 40 tys. osób, z których ponad 35 tys. posiada kartę spersonalizowaną. Docelowo z karty ma korzystać nawet 150 tys. osób (według KZK GOP samych pasażerów korzystających obecnie z papierowych biletów okresowych jest 110 tys.).

Jednym z kilku wprowadzonych niedawno udogodnień dla użytkowników ŚKUP jest możliwość przejazdu jednorazowego w taryfie odległościowej. Pasażerowie mogą więc wybrać opcję zapłaty nie za czas przejazdu lub przekroczone strefy (w ramach dotychczas jedynej taryfy strefowo-czasowej), ale za odległość właśnie.

Jak mówi Marek Kopel, wiceprzewodniczący KZK GOP, taryfa ta w zamyśle ma stać się dominującą - nie tylko ze względu na atrakcyjne ceny biletów, ale i z powodu łatwego i domyślnego użytkowania, co z kolei wpływa np. na zmniejszanie się kolejki podczas wsiadania do pojazdów.

- Taryfa odległościowa powoduje, że klient tylko przytyka kartę do kasownika przy wejściu i przy wyjściu – nie ma tu żadnych czynności dodatkowych. Dlatego chcemy sprawić, by ta taryfa była co najmniej tak atrakcyjna cenowo, a nawet bardziej od strefowej, która wymaga pewnych czynności na kasowniku i może powodować korki przy wejściu do autobusu – tłumaczył Kopel.

Nowe ceny biletów elektronicznych w taryfie odległościowej, które wdrożone zostaną w sierpniu, będą niższe od dotychczasowych nawet o 30 gr.

I tak podróż osoby nieuprawnionej do zniżek na odcinku powyżej 2 km do 5 km będzie kosztowała 3,10 zł (zamiast 3,40 zł), na odcinku powyżej 5 km do 9 km – 3,70 zł (zamiast 3,80), na odcinku powyżej 14 km do 20 km – 4,40 zł (zamiast 4,60 zł), a powyżej 20 km – 4,60 zł (zamiast 4,80 zł). Opłaty za niewymienione odległości pozostają bez zmian.

Ponadto KZK GOP, zgodnie z zapowiedziami, stopniowo będzie wycofywać z dystrybucji papierowe bilety okresowe. I tak od maja wycofywane zostaną papierowe bilety 24-godzinne, 48-godzinne, 5-, 7- i 14-dniowe, bilety kwartalne, bilet szkolny, bilet wakacyjny oraz bilet miesięczny na okaziciela. Proces ten ma się zakończyć z początkiem sierpnia.

Z kolei papierowe bilety jednorazowe mają być stopniowo wycofywane z dystrybucji nawet w tym roku, jednak nie znikną zupełnie. Według zapowiedzi KZK GOP, wciąż będzie można je kupić np. u kierowców autobusów.

Podczas konferencji wiceprzewodniczący zapowiedział też, że obecnie trwają rozmowy dotyczące rozszerzenia systemu ŚKUP m.in. na usługi Kolei Śląskich oraz możliwość zapłaty kartą za parkowanie w Gliwicach.

Śląska Karta Usług Publicznych (ŚKUP) to przedsięwzięcie organizatora komunikacji w konurbacji katowickiej - KZK GOP. Obok Związku w różnym zakresie w projekcie ŚKUP uczestniczą samorządy miast regionu.

Karta uprawnia ona nie tylko do korzystania z komunikacji miejskiej, dzięki niej można także płacić za parkowanie w wybranych miastach oraz korzystać z innych usług publicznych.

Z prowadzonej od października analizy awaryjności systemu (na którą początkowo narzekali pasażerowie) wynika, że jego działalność się polepsza.

- Tak, jak początkowo była ona na poziomie od 8 do nawet 15 proc., tak w marcu awaryjność wynosiła najwyżej 3 proc., co w takich systemach jest już normalnością – wskazał Kopel.

O kłopotach z wdrożeniem karty ŚKUP i usterkami - czytaj tutaj.

Pierwotnie szacowana wartość projektu to 189,6 mln zł (wdrożenie systemu i utrzymanie go przez 65 miesięcy). Dofinansowaniem z UE objęte jest samo wdrożenie systemu (szacunkowo 149,3 mln zł). Założona kwota unijnego wsparcia ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego na lata 2007-2013 to 97,8 mln zł. Według KZK GOP ostateczny koszt może być nieco niższy od tych wartości.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!