Partnerzy portalu

Tauron Dystrybucja przygotowuje się do projektu wymiany liczników

  • PAP
  • 14 stycznia 2021 - 16:33 | Aktualizacja: 14 stycznia 2021 - 16:48
Firma Tauron Dystrybucja, dostarczająca prąd do ponad 5,6 mln odbiorców w południowej Polsce, w ciągu najbliższych ośmiu lat wymieni prawie 4 mln liczników na urządzenia ze zdalnym odczytem. Spółka przygotowuje się do realizacji projektu, w ramach którego nastąpi wymiana liczników.
  • Wymiana liczników na inteligentne u klientów indywidualnych, nawet rozłożona w czasie, to ogromne przedsięwzięcie logistyczne, organizacyjne i finansowe.
  • Przy założeniu przewidywanego wzrostu klientów spółki oraz stabilności wymogów prawnych, na koniec 2028 r. w Tauron Dystrybucja powinno być zainstalowanych ok. 4,48 mln inteligentnych liczników - poinformował w czwartek prezes Taurona Wojciech Ignacok, cytowany w komunikacie prasowym spółki.
  • Obecnie liczniki ze zdalnym odczytem ma ponad pół miliona klientów Taurona.

Zgodnie z przepisami, za osiem lat liczba ta powinna sięgnąć niemal 4,5 mln. Unijne regulacje przewidują, że do 2028 roku spółki dystrybucyjne wyposażą w takie urządzenia 80 proc. swoich indywidualnych odbiorców.

Klienci korzystający z inteligentnych liczników zyskują możliwość automatycznego kontrolowania zużycia energii, a co za tym idzie - bardziej świadomego jej wykorzystywania.

Przedstawiciele Taurona wskazują, że wymiana tak dużej liczby liczników, a także skomunikowanie ich z systemem centralnym, jest dużym wyzwaniem organizacyjnym dla spółki. "W związku z tym już teraz rozpoczęły się w Tauron Dystrybucja prace przygotowawcze do uruchomienia projektu, którego celem będzie realizacja obowiązku ustawowego w wymaganym terminie" - podała w czwartek firma.

Obowiązek wymiany liczników w określonym terminie wynika z przyjętej niedawno przez rząd nowelizacji Prawa Energetycznego, obecnie procedowanej w Sejmie.

Czytaj też: Michał Kurtyka: przygotowujemy rozwiązania chroniące odbiorców wrażliwych przed wzrostem cen prądu

Tzw. inteligentne liczniki to ważny element inteligentnej sieci elektroenergetycznej - Smart Grid, która umożliwia przesyłanie i przetwarzanie istotnych dla niej informacji, takich jak jakość i zużycie energii przez klientów, a także generacja energii ze źródeł konwencjonalnych i odnawialnych.

Tauron zrealizował największy dotąd w Polsce projekt wymiany liczników na inteligentne, pod nazwą AMIPlus Smart City Wrocław. Dzięki rozpoczętym ponad pięć lat temu działaniom, obecnie w aglomeracji wrocławskiej w sieci spółki Tauron Dystrybucja pracuje ok. 405 tys. takich liczników. Są to urządzenia kilku producentów, które w pełni współdziałają i komunikują się ze sobą w sieci energetycznej.

Działająca na południu Polski firma Tauron Dystrybucja to największy w Polsce dystrybutor energii, dysponujący siecią 238 tys. km linii energetycznych na obszarze blisko 58 tys. km kw. Rocznie firma przesyła niespełna 50 tys. gigawatogodzin energii do ponad 5,6 mln klientów. Spółka jest częścią grupy energetycznej Tauron Polska Energia.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!