Partner portalu

To będzie pierwsza taka instalacja we wschodniej Europie. Jarocin wśród pionierów

W ramach modernizacji oczyszczalni ścieków w Cielczy budowana jest innowacyjna instalacja do odzysku fosforu z wód pościekowych. Gmina Jarocin ma go wykorzystywać do nawożenia i utrzymania terenów zielonych. To pierwsza tego typu inwestycja w Polsce oraz jedna z czterech w Europie. Po dwuletnim poślizgu rozruch technologiczny instalacji jest planowany do grudnia 2022 r.
 • Montaż instalacji do odzysku fosforu z osadów pościekowych na terenie oczyszczalni ścieków w Cielczy rozpoczęto w czerwcu 2019 roku.
 • Innowacyjna instalacja do odzysku fosforu i azotu z wód pościekowych powstaje obok instalacji hydrolizy oraz biogazu wraz z kogeneracją i odzyskiem energii cieplnej i elektrycznej.
 • We wrześniu instalacja ma już przyjmować odcieki z odwodnienia osadów. Rozruch technologiczny i uzyskanie struwitu, z którego potem powstanie nawóz, ma nastąpić do grudnia 2022 r. Jego produkcję szacuje się na 200 ton rocznie.
strefa premium

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU SAMORZĄDOWEGO

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

KOMENTARZE6

 • Afera po Obajtku 2022-07-17 11:57:14
  Paweł Figurski to współautor m. in. cyklu artykułów na temat interesów prezesa Daniela Obajtka. Za te publikacje odebrał kilka miesięcy temu nagrodę Grand Press napisał artykuł o burmistrzu Jarocina ADAMIE PAWLICKIM Burmistrz, droga, działki i Polski Ład Jedna z największych inwestycji drogowych z r...ządowego programu Polski Ład sprawi, że zwiększy się wartość gruntów burmistrza Jarocina.  rozwiń
 • Jan 2022-07-14 08:17:06
  110 mln żeby 200 t nawozu/rok powstało? fiu fiu to chyba ze złota ten nawóz. A po co te miejskie rośliny nawozić? żeby szybciej rosły i więcej na koszenie wydawać? Ile by kosztowało, gdyby tej instalacji do tworzenia nawozu nie było?
 • W... 2022-07-12 17:51:38
  Burmistrz Adam Pawlicki odebrał od posłów PiS symboliczny czek na prawie 31 mln zł z rządowego programu Polski Ład. Na czeku, jak również na stronach internetowych gminy i na profilu Adama Pawlickiego kwota ta jest pokazywana jako łączna na rozbudowę przedszkola w Mieszkowie i na zadanie „Budowę dro...gi dojazdowej do terenów inwestycyjnych w miejscowości Golina”. Z tej informacji nikt się nie dowie, że 2,5 km drogi ma kosztować… 28 mln zł! Przeliczmy, ile ma kosztować 1 kilometr? 11,2 mln zł! Kto ją wybuduje Nikt też się nie dowie, że droga, której wartość oszacowana została na 28 mln zł i została dofinansowana kwotą ponad 26 mln zł z rządowego programu Polski Ład będzie przebiegała przez grunty należące do Adama Pawlickiego, który posiada tam około 50 hektarów ziemi. Na konferencji z udziałem posłów i samorządowców dziennikarze nie mogli zadawać pytań, więc nie wiadomo, czy parlamentarzyści partii rządzącej wiedzę o tym fakcie @kochamyjarocin  rozwiń

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!