To przełom. Będą dotacje na budowę biogazowni na bioodpady komunalne

Biogazownia przy warszawskiej oczyszczalni ścieków "Czajka". W sektorze komunalnym biogazownie nie są jeszcze powszechnym rozwiązaniem (fot. MPWiK Warszawa/Krzysztof Dubiel)
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchomi nowy program dotacyjny: na budowę biogazowni wykorzystujących tzw. frakcję bio, czyli zebrane selektywnie bioodpady komunalne, oddawane przez mieszkańców w osobnych, brązowych workach.
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
- Budżet programu, który ma ruszyć już jesienią tego roku, będzie wynosić 1 mld zł.
- Budowane dzięki niemu biogazownie mają produkować nie tylko prąd i gaz, ale także nawozy do użyźniania gleb.
- Na razie w naszym kraju istnieje tylko jedna instalacja biogazowa, wykorzystująca do produkcji biogazu selektywnie zebrane bioodpady komunalne.

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU SAMORZĄDOWEGO
lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
KOMENTARZE1
-
Edward Licznerski
2022-08-05 12:45:06
Niestety - to nie będzie żaden przełom. Projekt - skądinąd słuszny - przewróci się na logistyce: zbiórka odpadów od konsumentów przez analitykę składu chemicznego i dostawę do biogazowni. Typowy pomysł urzędniczy. A małe biogazownie (40 - 250 kW) do utylizacji odpadów rolniczych w gospodarstwach ro... rozwiń