Tyle kosztowałaby elektryfikacja taboru. Pytanie, czy to konieczne?

Zakup autobusów elektrycznych do jedno, ale trzeba też wydać miliardy na infrastrukturę ładowania (Fot. Transport GZM)
Ponad 30 mld zł trzeba wydać, żeby wymienić autobusy dieslowskie i gazowe na elektryczne we flotach komunikacji polskich miast, a blisko 200 mld zł na wymianę w całym kraju. Samorządy twierdzą, że istniejące instrumenty wsparcia są niewystarczające.
- - Z liczbą wszystkich zarejestrowanych i użytkowanych autobusów w Polsce zawsze jest problem z uwagi na niedoskonałości CEPiK - zwraca uwagę Jacek Mizak z Fundacji Promocji Pojazdów Elektrycznych. Szacuje się jednak, że wszystkich czynnych autobusów jest ponad 80 tys., w tym miejskich ok. 13 tys.
- W celu ograniczenia zanieczyszczenia powietrza z transportu od kilku lat przepisy i działania ukierunkowane są na elektryfikację flot komunikacyjnych, która w miastach stopniowo postępuje, ale na terenach wiejskich praktycznie nie istnieje.
- Nawet jeśli przyjąć, że wymiana całego taboru na zeroemisyjny jest uzasadniona ekonomicznie, dochodzi jeszcze kwestia źródła finansowania tych zakupów. Czy obecne i planowane instrumenty wsparcia je zapewniają w wystarczającym stopniu? - Absolutnie nie - komentuje wiceprezydent Gdyni Katarzyna Gruszecka-Spychała.
- Na temat komunikacji zbiorowej będziemy więcej rozmawiać podczas XV Europejskiego Kongresu Gospodarczego, w trakcie sesji "Zrównoważona mobilność miejska", która odbędzie się 25 kwietnia o godzinie 11:30.

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU SAMORZĄDOWEGO
lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
KOMENTARZE3
-
Racjonalista
2023-03-31 19:05:14
Jeżeli mamy uniknąć katastrofy klimatycznej emisje gazów cieplarnianych musimy zlikwidować całkowicie. To jest jak z pełnym garnkiem do którego nadal wlewamy wodę. Trochę warto poczytać żeby nie zadawać durnych pytań.
-
Bolo
2023-03-25 16:47:06
Pożar zakładu utylizacji akumulatorów i baterii w Kiełczowie. Czy mieszkańcy są bezpieczni? We wtorek (7 marca) w godzinach wieczornych wybuchł pożar na terenie Zakładu Usług Komunalnych w Kiełczowie przy ul. Wilczyckiej. Paliły się tam budynki zajmowane przez firmę utylizującą akumulatory i bater... rozwiń
-
Bolo
2023-03-25 16:42:31
Widać indolencję energetyczną pomysłodawców. Chyba tylko bazują na prądzie z gniazdka dla komputera. Może warto sięgnąć co mówi Prawo Ohma?