Partnerzy portalu

Urzędy muszą zmniejszyć zużycie prądu. Premier podaje graniczną datę

 • PAP/AT
 • Opublikowano: 15 września 2022 - 16:34
Administracja rządowa i samorządowa jest zobowiązana do zmniejszenia zużycia prądu o 10 proc. od 1 października br. - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej.
 • Administracja rządowa, ale także administracja samorządowa jest zobowiązana do zmniejszenia zużycia prądu o 10 proc. od 1 października, ponieważ każda nie zużyta megawatogodzina jest oszczędnością polskiej gospodarki, polskich rodzin - powiedział premier.
 • Zaczynamy także od siebie, jak najszybciej. Administracja publiczna, także administracja samorządowa, każda instytucja będzie musiała ograniczyć konsumpcję energii - zaznaczył.
 • Energooszczędne oświetlenie zewnętrzne, uliczne to nasz kolejny duży krok - rozwiązanie, które wypracowaliśmy razem z wieloma samorządami i które będzie służyło Polakom i oszczędności energii - wyjaśnił.

Gospodarstwa domowe będą miały gwarantowaną cenę energii do poziomu 2 tys. kWh rocznie

Podczas konferencji prasowej w KPRM premier przedstawił szczegóły "Tarczy solidarnościowej", która ma chronić Polaków przed gwałtownymi wzrostami cen energii. Jak przekazał, do 2000 kWh rocznego zużycia prądu w gospodarstwie domowym, ceny prądu mają być zamrożone na tegorocznym poziomie.

"Wszystkie gospodarstwa domowe bez wyjątku będą miały gwarantowaną cenę energii do poziomu 2 tys. kWh rocznie. To w porównaniu do tego, co oferują firmy energetyczne, oszczędności nawet na poziomie 150 zł miesięcznie" – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Tarcza solidarnościowa wiąże się też z pomącą dla firm - zaznaczył premier Mateusz Morawiecki podczas czwartkowej konferencji prasowej.

Zobacz też: W miastach nie muszą gasnąć światła. Szybkie oszczędności dzięki modernizacji oświetlenia

"Chcemy, żeby firmy przetrwały ten bardzo trudny kryzys. Tak jak pomogliśmy ten wielki poprzedni kryzys przetrwać, ochroniliśmy kilka milionów miejsc pracy, tak też działamy teraz. Bezpieczeństwo polskich rodzin, bezpieczeństwo miejsc pracy, Polaków jest przecież bezpośrednio związane z bezpieczeństwem przedsiębiorców, z ich konkurencyjnością, zdolnością do przetrwania, a zwłaszcza tych, którzy zużywają najwięcej energii" - stwierdził premier.

Obowiązkowa oszczędność energii elektrycznej w administracji o 10 proc. od 1 października

"Dlatego dla energochłonnych przemysłów będziemy mieli specjalną ofertę. Ale zacznę od oszczędności energii w obiektach administracji publicznej. Tutaj administracja rządowa, ale także administracja samorządowa jest zobowiązana do zmniejszenia zużycia prądu o 10 proc. już od najbliższego czasu, nie od 1 stycznia, tylko chcemy żeby to było od grudnia października, ponieważ każda nie zużyta megawatogodzina (...) jest oszczędnością polskiej gospodarki, polskich rodzin" - powiedział premier.

Zaznaczył, że "zaczynamy także od siebie, jak najszybciej. Administracja publiczna, także administracja samorządowa, każda instytucja będzie musiała ograniczyć konsumpcję energii."

Czytaj też: Ciepłownicy nawołują do przykręcania kaloryferów. W jednym kraju to już obowiązek

"Energooszczędne oświetlenie zewnętrzne, uliczne to nasz kolejny duży krok - rozwiązanie, które wypracowaliśmy razem z wieloma samorządami i które będzie służyło Polakom i oszczędności energii. To oświetlenie uliczne, oświetlenie zewnętrzne chcemy, aby było zmodernizowane w taki sposób, aby zużywało mniej energii. (...) W całej Polsce rozpoczniemy taki program. Przygotujemy odpowiednie wsparcie dla samorządów, aby jak najszybciej, jeszcze tej zimy przystąpić do realizacji tego programu, który potrwa pewnie kilka kwartałów" - poinformował Morawiecki.

KOMENTARZE4

 • gość 2022-09-19 09:43:35
  A koszty utrzymania rządu i premiera ciągle rosną!Ministrowie mają po 7 wiceministrów. Posłowie w sierpniu znowu dostali podwyżki!
 • Macias 2022-09-16 10:38:05
  Dokładnie jak pracujesz tak Ci płacą,i tak o wiele za dużo.
 • Gość 2022-09-16 09:08:35
  No to myk na zdalną pracę i w ramach 2000kwh rocznie na gospodarstwo domowe to i rząd i samorządy zaoszczędzą. To tylko sarkazm, a w Glasgow kto był i te bzdury podpisał, jak nie premier. Kto zgotował ten los maluczkim.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!