Partnerzy portalu

PARTNER SERWISU

Ustawa śmieciowa powinna zostać zmieniona

Ustawę śmieciową trzeba zmienić, a prawo Unii Europejskiej na to pozwala – przekonują eksperci Fundacji Forum Obywatelskiego Rozwoju.

Ich zdaniem Polska przyjęła zbyt restrykcyjne przepisy, na których stracą obywatele - bo zapłacą dużo więcej, i przedsiębiorcy z branży - bo wielu z nich będzie musiało zakończyć działalność.

Zdaniem FOR, o sposobie wywozu śmieci powinno się decydować w gminnych referendach, a obecny system wcale nie zlikwiduje nielegalnych wysypisk.

Czytaj też: ZMP: Ustawa śmieciowa zawiera kontrowersyjne przepisy i błędy      

Nowa ustawa śmieciowa weszła w życie w styczniu 2012 roku, część jej zapisów będzie obowiązywać od 1 lipca tego roku. Zgodnie z nimi właściciele lokali nie będą już mogli zawierać indywidualnych umów z firmami na odbiór śmieci.

Obowiązek ten weźmie na siebie gmina, która wyłaniać będzie odbiorcę śmieci w drodze przetargu. Ustawa narzuca też obowiązek segregacji odpadów.

Czytaj też: Grzebanie w śmieciach to szkodliwa rewolucja

- Sektor zatrudnia w tej chwili około 35 tys. osób i znaczna część tych miejsc pracy będzie zagrożona przez wprowadzenie ustawy - mówi Witold Wojtas z Fundacji Forum Obywatelskiego Rozwoju, dodając, że na zmianach stracą nie tylko przedsiębiorcy, ale i mieszkańcy.

Ustawa w takim kształcie grozi bowiem monopolizacją rynku. - Pozostaną na nim tylko ci gracze, którym uda się wygrać przetargi, więc jest duże ryzyko zmów przetargowych - zauważa ekspert FOR. - Efekt jest taki, że cena usługi będzie prawdopodobnie wzrastać.

Dlatego Forum Obywatelskiego Rozwoju postuluje wprowadzenie zmian do ustawy śmieciowej.

- Pierwsza z nich to jest umożliwienie gminom powrotu do obecnie funkcjonującego systemu wolnorynkowego w drodze referendum - mówi Witold Wojtas.

Jak dodaje, taki system sprawdził się w wielu krajach Unii Europejskiej, m.in. w Irlandii i Finlandii, gdzie wiele gmin zdecydowało się przejść na system wolnorynkowy.

Po drugie, według przedstawicieli FOR, możliwość zawierania umów powinny mieć nie tylko gminy, ale też wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe. Przynajmniej te większe.

- Ta kwestia budzi wiele kontrowersji, chociażby ze względu na obowiązek złożenia deklaracji o segregacji bądź nie segregacji odpadów oraz kwestii monitorowania i przestrzegania tego obowiązku przez mieszkańców - mówi ekspert.

- Wspólnoty i spółdzielnie dobrze sobie dzisiaj radzą z objęciem swoich mieszkańców zbiórką odpadów, więc warto jest pozostawić im taką możliwość.

Według FOR, dzisiejsze zabiegi legislacyjne to „wylewanie dziecka z kąpielą". Wprawdzie obowiązujące do tej pory rozwiązania nie były bez wad, ale błędy można było naprawić, zamiast likwidować praktycznie działający rynek.

Eksperci Forum nie zgadzają się też z opinią, że nowa ustawa uporządkuje gospodarkę odpadami i sprawi, że znikną dzikie wysypiska w lasach czy na polanach. Niezgodne z prawdą, ich zdaniem, jest tłumaczenie, że taki kształt przepisów wymusiła Unia Europejska.

- Unia Europejska nakłada na kraje członkowskie wymóg osiągnięcia pewnych parametrów systemu gospodarowania odpadów, tzn. określa jaki procent odpadów trafia na składowiska, jaki procent jest objęty zbiórką i jaki mamy procent selekcji, ale nie narzuca krajom tego, w jaki sposób to zrobić - mówi Wojtas.

Zdaniem eksperta należało dać gminom narzędzia do egzekwowania obowiązku podpisywania umów na wywóz odpadów przez właścicieli nieruchomości. Tym bardziej, że nowe przepisy niewiele zmienią w tym zakresie.

- Ci, którzy do tej pory uchylali się przed podpisywaniem umów na wywóz odpadów, teraz prawdopodobnie będą uchylać się od opłacania podatku śmieciowego - uważa Witold Wojtas.

- Ci, którzy sumiennie do tej pory podpisywali umowy na wywóz odpadów i opłacali ten wywóz, teraz zapłacą w podatku za tych, którzy nie będą tej opłaty wnosić.

KOMENTARZE1

  • prajwos 2013-05-28 08:45:20
    Nie wiem kim jest ten Pan, ale pisze tak jakby sprawę znał dogłębnie. Może Panu zaproponuje doradztwo minister, bo wydaje mi się, że pisali to na kolanie jacyś analfabeci gospodarki odpadami.Brawo!!! Nie po to gminy budowały z mozołem zakłady które trzeba likwidować. A to widać najłatwiej im wchodzi....  rozwiń

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!