Partnerzy portalu

Uzupełnienie luki inwestycyjnej w gospodarce odpadami zajmie kilka lat

Brakuje nam spalarni, brak mocy na spalanie odpadów resztkowych oceniam na około 3 mln ton, dramatycznie brakuje nam biogazowni, kompostowni do odpadów zielonych, profesjonalnych instalacji do doczyszczania i dosortowywania surowców - wylicza Artur Pielech, prezes firmy FBSerwis podczas EEC 2021 w Katowicach.

Jesteśmy w czasie procedowania projektów ustaw dotyczących wdrożenia rozszerzonej odpowiedzialności kaucyjnej i systemu kaucyjnego. O ocenę wprowadzanych rozwiązań poprosiliśmy prezesa firmy FBSerwis Artura Pielecha.

- Gospodarka odpadami niestety jest coraz droższa, więc naturalne jest, że rząd – zresztą zgodnie z wytycznymi Unii Europejskiej – chce wprowadzić rozszerzoną odpowiedzialność producentów i system kaucyjny – podkreśla nasz rozmówca.

Jak mówi, chodzi o to, by zmusić producentów do ograniczenia wprowadzania na rynek opakowań, a także, by te wprowadzane nadawały się do przetworzenia i przekazania z powrotem do obiegu.

- System kaucyjny ma dodatkowo zachęcić wszystkich konsumentów do tego, aby ten odpad, a właściwie surowiec, trafił w miejsca dla niego przeznaczone - dodaje.

Spytany o koszty wiążące się z wprowadzeniem ROP prezes FBSerwis mówi, że nie znając szczegółów rozwiązań i projektów rozporządzeń trudno dokonywać takich szacunków.

– Jest pewna nadzieja, że samorządy, które otrzymają część wpływów z systemu, będą mogły wpłynąć w pewnym stopniu na ograniczenie opłat za odpady, z drugiej strony nie ma pewności, czy ta zmiana odbije się na cenach produktów.

Spytany o to, jak nowe rozwiązania mogą odbić się na działalności firm, Artur Pielech zwraca przede wszystkim uwagę, że gospodarka odpadami to branża bardzo mocno zależna od wahań na rynkach.

– Mam nadzieję, że te wdrażane rozwiązania będą stabilizatorem rynku, będą zapewniały dofinasowanie dla firm w momentach gdy przetwarzanie pewnych surowców jest ekonomicznie nieopłacalne - dodaje.

Prezes FBSerwis podkreśla także, że czeka z nadzieją na rozwiązania, które Unia Europejska zaplanowała w ramach wdrażania gospodarki o obiegu zamkniętym. – Bez tego utoniemy w odpadach,  a po drugie mamy już na wyczerpane surowce kopalne - mówi.

Artur Pielech dodał także, że luka inwestycyjna w gospodarce odpadami jest bardzo duża: - Luka jest przeogromna. Brakuje nam spalarni, brak mocy na spalanie odpadów resztkowych oceniam na około 3 mln ton, dramatycznie brakuje nam biogazowni, kompostowni do odpadów zielonych, profesjonalnych instalacji do oczyszczalni i dosortowywania surowców - mówi.

W ocenie naszego rozmówcy, uzupełnienie tej luki zajmie nam 5, może 6 lat.

KOMENTARZE2

  • Witold Potęga 2021-09-23 14:42:23
    Nie spalarni nam brakuje, tylko: 1) solidnej segregacji, 2) ponownego użycia lub recyklingu. Składowania i spalania powinno być mniej. Szczęśliwie, spalanie nie będzie się opłacać. Najbardziej nam brakuje transparentnych rozliczeń kosztów.
  • Zdzisław Smolak 2021-09-23 09:30:34
    W tych krajach w których gospodarka odpadami komunalnymi jest zadaniem własnym administracji gminnych z zakazem sprzedawania mieszkańców w łapy tych co chcieliby kręcić lody na comiesięcznych opłatach za śmieci - tam istnieje wystarczająca i zintegrowana w skali kraju publiczna sieć infrastruktury... dla tej dziedziny ochrony środowiska. I to te kraje podnoszą na coraz wyższy poziom standardy w tej dziedzinie dla całej Unii Europejskiej. U nas panuje od końca XX wieku głęboki deficyt intelektualny bo kolejne rządy albo udają, że nie rozumieją na czym polega katastrofa polskiej gospodarki odpadami komunalnymi - albo brak im odwagi aby przeprowadzić implementację unijnych zasad ustrojowych gospodarki odpadami komunalnymi. I tak doszliśmy do stanu w którym obywatelskie opłaty za śmieci są najwyższe w Europie – a widok każdej altany śmietnikowej z wybełtanymi nie rozsortowanymi odpadami w kubłach boleśnie ilustruje stan tej dziedziny ochrony środowiska do której wdarł się wirus chciwości…  rozwiń

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!