Partnerzy portalu

W Białymstoku ruszył kolejny sezon systemu rowerów miejskich BiKeR

W Białymstoku rozpoczął się w sobotę dziesiąty sezon systemu rowerów miejskich BiKeR, obejmujący obecnie nie tylko stolicę woj. podlaskiego, ale też kilka ościennych gmin. Miasto podpisało z operatorem systemu umowę na kolejne trzy lata. Koszt to 9,5 mln zł.

BiKeR, czyli system białostockiej komunikacji rowerowej, działa w mieście od 2014 r. W granicach miasta użytkownicy BiKeRa mają do dyspozycji 550 rowerów na 55 stacjach.

Rocznie notowanych jest w systemie BiKeR ok. 300 tys. wypożyczeń

Na podstawie porozumień samorządów obecnie rowery można wypożyczać też w gminach Juchnowiec, Choroszcz, Supraśl i Wasilków. W pierwszych trzech są po dwie, w Wasilkowie - trzy stacje rowerowe. Łącznie będzie to ponad 80 dodatkowych rowerów. Np. gminę Wasilków, gdzie jest 55 km tras rowerowych, korzystanie z systemu będzie kosztowało 160 tys. zł rocznie.

- Zaczynaliśmy 10 lat temu od trzydziestu stacji i trzystu rowerów, a obecnie jest to już - można powiedzieć - rower metropolitalny. Cieszy się on bardzo dużym powodzeniem. Myślę, że ten rower miejski wrósł w nasz krajobraz, mamy coraz więcej dróg rowerowych, białostoczanie z tego korzystają. To forma transportu zdrowa i ekologiczna - zaznaczył prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Sezon trwa od początku kwietnia do końca października (to krócej niż w minionych latach, gdy było to do końca listopada, ale statystyki wypożyczeń w tym miesiącu były słabe). Rocznie notowanych jest w systemie BiKeR ok. 300 tys. wypożyczeń. Od początku jego działania zarejestrowano ponad 100 tys. użytkowników i łącznie 3,9 mln wypożyczeń rowerów.

Wypożyczenie roweru możliwe jest za pomocą aplikacji mobilnej i karty zbliżeniowej

Za zorganizowanie, bieżące zarządzanie i eksploatację sieci BiKeR odpowiada firma Nextbike Polska. Nowa umowa jest trzyletnia, obowiązuje do 31 października 2025 r. Jej koszt to 9,5 mln zł.

Aby korzystać z roweru, trzeba się zarejestrować w systemie BiKeR, a następnie wnieść opłatę wstępną, która wynosi 20 zł. Obejmuje ona 10 zł bezzwrotnej opłaty i 10 zł do wykorzystania na przejazdy. Od ubiegłego roku zmienił się też limit bezpłatnego czasu korzystania z białostockiego roweru miejskiego - teraz wszyscy użytkownicy za darmo mogą korzystać z jednośladu przez pierwszych 25 minut. Czas jazdy do pełnej godziny kosztuje złotówkę, druga godzina to 3 zł, a kolejne - 5 zł.

Wypożyczenie roweru możliwe jest za pomocą aplikacji mobilnej i karty zbliżeniowej (np. miejskiej lub bankomatowej).

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!