Partnerzy portalu

W Brudzewie powstała największa elektrownia słoneczna w Polsce

W gminie Brudzew ruszyła największa elektrownia słoneczna w Polsce. Farma o mocy 70 MWp została zbudowana przez konsorcjum Esoleo i PAK Serwis dla grupy ZE PAK - poinformowała spółka.

Jak podała spółka, farma składa się ze 155 tys. 554 modułów fotowoltaicznych o mocy 455 Wp każdy i zajmuje teren ok. 100 ha. Jeszcze niedawno było to miejsce wykorzystywane przez Kopalnię Adamów do odkrywkowego wydobycia węgla brunatnego. Przy budowie farmy spółka Esoleo zaangażowała m.in. byłych górników, którzy zostali przekwalifikowani i realizują kolejne projekty związane z energią odnawialną.

Według prezesa ZE PAK Piotra Woźnego to jedna z największych w Polsce inwestycji w zieloną energię zrealizowana przez prywatny kapitał.

"Chcemy, aby do 2030 roku PAK wytwarzał energię wyłącznie z odnawialnych źródeł - w tym m.in. ze słońca, wiatru i biomasy. Wkrótce uruchamiamy także w Koninie produkcję zielonego wodoru, który jest paliwem przyszłości" - powiedział.

Dodał, że dzięki inwestycji o wartości 163,8 mln zł netto, zbudowanej całkowicie za prywatne pieniądze, zrekultywowany teren odzyskał wartość użytkową i jest przykładem, jak realizować transformację energetyki w Polsce, włączając w to stworzenie nowych miejsc pracy dla osób odchodzących od pracy w górnictwie.

KOMENTARZE1

  • wdzivny 2021-10-28 19:50:06
    Tylko przyklasnąć. Oby ten przykład rychło znalazł naśladowców. Jest to ważny krok w kierunku ratowania środowiska naturalnego i z pewnością znajdzie poparcie finansowe z funduszów Unii.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!