Partnerzy portalu

W Daleszycach powstała nowoczesna oczyszczalnia ścieków

Nowoczesną oczyszczalnię ścieków oddano we wtorek do użytku w Daleszycach (Świętokrzyskie). Koszt inwestycji wyniósł około 12,5 mln zł, z czego około 50 proc. to dofinansowanie unijne.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Stara oczyszczalnia, która przyjmowała około 350 metrów sześciennych ścieków na dobę została wyburzona, a w jej miejsce powstała nowa.

"Nowa oczyszczalnia przyjmuje na dobę blisko trzy razy więcej ścieków, około 1 tys. metrów sześciennych. To nowoczesny zakład z pełną elektroniką. Całe zarządzanie oczyszczalnią odbywa się komputerowo. W ramach inwestycji zakupiliśmy tez agregat prądotwórczy. W przypadku jakieś awarii, agregat będzie włączany i nie będzie przestojów w pracy oczyszczalni. Bardzo ważną rzeczą jest też kwestia osadu, który powstaje przy oczyszczaniu ścieków. Jest on łączony z wapnem i może być stosowany jako nawóz na pola" - powiedział PAP burmistrz Daleszyc Dariusz Meresiński, który zaznaczył, że budowa nowej oczyszczalni to największa inwestycja kubaturowa w historii gminy Daleszyce.

"Potrzebna była odważna decyzja, bo byliśmy świadomi, że to będzie kosztowało dużo pieniędzy, bo ponad połowę środków na tę inwestycję trzeba będzie znaleźć w budżecie gminy. Teraz możemy się tylko cieszyć. Stara oczyszczalnia nie spełniała wymogów technicznych i nie była dostosowana do obecnych potrzeb gminy" - podkreślił Meresiński.

Budowa oczyszczalni trwała dwa lata. Koszt inwestycji wyniósł około 12,5 mln zł, z czego około 50 proc. to dofinansowanie unijne.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!