Partnerzy portalu

W gospodarce odpadami nie ma czasu aby stać w miejscu

Powstała przy wsparciu Funduszy Norweskich oraz Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości nowoczesna sortownia odpadów w Mirosławcu od kilku miesięcy działa w pełnej wydajności i właśnie wchodzi w fazę weryfikacji i ewaluacji.

„Zakończenie każdej inwestycji to tak naprawdę kolejny początek. Początek zupełnie nowych wyzwań związanych z praktyką dnia codziennego. Od momentu oddania instalacji do pracy wchodzimy w fazę kiedy mówimy „sprawdzam”, kiedy zestawiamy rezultaty z założeniami i oceniamy czy były one trafne. Za nami najważniejszy i bardzo pracochłonny etap. Przystępujemy teraz do agregowania danych, analizy i wyciągania wniosków. To właśnie na ich podstawie będziemy planować swoje dalsze działania i rozwój.” – komentuje Agnieszka Fiuk – Pełnomocnik Zarządu.

Fot. ATF sp. z o.o. sp.k.
Fot. ATF sp. z o.o. sp.k.

Prowadzone testy wydajności oraz stały monitoring przepływów poszczególnych frakcji materiałowych pokazują, że zastosowane w instalacji ATF systemy sortujące oparte na technologii bliskiej podczerwieni firmy TOMRA Sorting https://languagesites.tomra.com/pl-pl/ pozwalają odzyskiwać wysokiej jakości materiał nadający się do dalszego przetwarzania w tym recyklingu. Dodatkową wartością instalacji jest jej elastyczność i możliwość szybkiego dostosowania do specyfiki zadawanego do przetwarzania materiału. Jest to szczególnie istotne w przypadku niejednorodnych i mocno zróżnicowanych strumieni odpadów, z jakimi mamy doczynienia na rynku odpadów komunalnych.

Warto pamiętać, że odpady komunalne w naszym kraju to blisko 14 mln ton rocznie, z których co najmniej połowa musi zostać odzyskana i przekazana do recyklingu. Mając na uwadze cele GOZ i wymagania stawiane państwom członkowskim UE w zakresie gospodarki odpadami, a także potężną lukę inwestycyjną, której wartość szacowana jest na kwotę ponad 25 mld zł, instalacja ATF to trafna i adekwatna odpowiedź na realne potrzeby rynku, samorządów.

„Wiązaliśmy z tą inwestycją ogromne nadzieje i już wstępne wyniki były bardzo obiecujące. Z czasem, z każdym tygodniem testów, kalibracji i dostosowywania poszczególnych elementów nowej linii otrzymywaliśmy coraz więcej dowodów potwierdzających wartość tej realizacji. Zdajemy sobie jednak sprawę z tego, że to nie koniec inwestycji. Przed nami kolejne wyzwania, tym razem w zakresie wykorzystania potencjału odpadów biodegradowalnych.” – dodaje pełnomocnik Spółki.

Fot. ATF sp. z o.o. sp.k.
Fot. ATF sp. z o.o. sp.k.

Przypomnijmy:

ATF sp. z o.o. sp.k. to firma rodzinna, zbudowana wyłącznie w oparciu o polski kapitał, działająca w branży zagospodarowania odpadów od 1997 roku. Tworzy miejsca pracy dla ponad 170 osób, co czyni ją jednym z największych lokalnych pracodawców. Firma realizuje zadania w zakresie odbioru i zagospodarowania odpadów dla kilkudziesięciu samorządów. Jest członkiem Izby Branży Komunalnej oraz Północnej Izby Gospodarczej

Zrealizowany projekt automatyzacji procesu sortowania odpadów uzyskał dofinansowanie w wysokości 1 mln euro, z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021.
https://www.parp.gov.pl/harmonogram-naborow?programs=funduszenorweskie

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!