Partnerzy portalu

W Kielcach powstały mieszkania chronione dla osób niepełnosprawnych

W budynku po dawnym liceum ogólnokształcącym przy ul. Jana Nowaka Jeziorańskiego w Kielcach powstało czternaście mieszkań chronionych. Inwestycja została przygotowana dla osób dorosłych w znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności.

"Pomysł zagospodarowania budynku po byłej szkole nr 30, a następnie po Liceum im. Gałczyńskiego okazał się trafiony. Mamy już dobre praktyki z ul. Leszczyńskiego czy Jagiellońskiej i to się naprawdę sprawdza. Przebywanie w takim miejscu ma na celu zaktywizować osoby z niepełnosprawnościami, chociażby na rynku pracy" - poinformowała wiceprezydent Kielc Bożena Szczypiór.

W pawilonie, oprócz samych mieszkań, znalazły się również wspólna kuchnia, łazienki, pokój dzienny z telewizorem i kanapą oraz pokoje gospodarcze. Poza zapewnieniem bezpiecznego miejsca pobytu oferowane jest również wsparcie terapeutyczne w formie pracy indywidualnej i grupowej, treningów oraz poradnictwa socjalnego i zawodowego.

Przystosowanie pomieszczeń przy ulicy Jana Nowaka Jeziorańskiego na potrzeby mieszkań chronionych kosztowało 3,5 mln zł, z czego 2,8 mln zł pochodziło z rządowego programu "Za życiem", a pozostałą kwotę dołożyło miasto.

To kolejne mieszkania chronione, które powstały w Kielcach. Na terenie miasta są już cztery bloki, z lokalami chronionymi dla seniorów, a także lokale dla osób z zaburzeniami psychicznymi oraz mieszkania interwencyjne dla kielczan, których spotkało nieszczęście na przykład pożar ich własnego lokum.

W budynku przy ul. Jana Nowaka Jeziorańskiego działa także dzienny ośrodek pomocy dla osób z chorobą Alzheimera. Dodatkowo miasto zamierza przygotować tam kolejne mieszkania komunalne. Na ten cel zaadaptowane zostanie wschodnie skrzydło budynku. Na trzech kondygnacjach powstaną dwu- i trzypokojowe lokale.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!