Partnerzy portalu

W Lidzbarku Warmińskim zbudowano kotłownię gazową

  • PAP/KO
  • Opublikowano: 1 czerwca 2023 - 13:57
W Lidzbarku Warmińskim oddano w czwartek do użytku kotłownię gazową o mocy 2,8 MW oraz infrastrukturę dla układu wysokosprawnej, niskoemisyjnej kogeneracji gazowej o mocy 1 MW - poinformowała w komunikacie spółka Veolia, która realizuje inwestycję.

Veolia buduje w Lidzbarku Warmińskim system ciepłowniczy, który ma zredukować zużycie węgla. W przesłanym PAP komunikacie spółka poinformowała, że w czwartek oddano do użytku kotłownię gazową o mocy 2,8 MW oraz infrastrukturę dla układu wysokosprawnej, niskoemisyjnej kogeneracji gazowej o mocy 1 MW. "Efektem funkcjonowania nowej instalacji będzie ograniczenie zużycia węgla o 19 proc. w ciągu roku oraz roczne zmniejszenie emisji CO2 o 6,6 proc." - podano.

Nowa instalacja obejmuje kocioł gazowy o mocy 2,8 MW oraz system kogeneracji z silnikiem o mocy 1 MW wraz ze stacją regazyfikacji LNG. "Efektem jej uruchomienia będzie redukcja zużycia węgla o 1872 tony rocznie, co przyczyni się do zmniejszenia rocznej emisji CO2 o 1343 tony" - czytamy w komunikacie. Spółka buduje też w mieście pilotażową instalację ciepłowniczą, która pod koniec roku ma ogrzewać jedno z osiedli w mieście w 90 proc. energią odnawialną.

Lidzbark Warmiński chce być miastem uzdrowiskowym i podejmuje proekologiczne działania, które mają temu sprzyjać. Autobusy komunikacji publicznej są bezpłatne, zasilane energią elektryczną. W mieście posadzono wiele drzew, a tereny przy rzece Łynie zagospodarowano na park.

Veolia, poprzez swoje spółki zależne, jest obecna w 60 miastach w Polsce. Jest właścicielem 60 ciepłowni, dwóch elektrociepłowni i sześciu silników kogeneracyjnych.KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!