Partnerzy portalu

W Polsce jest dużo dobrego surowca energetycznego. Leży odłogiem

Osady ściekowe i bioodpady komunalne z selektywnej zbiórki to świetny surowiec do produkcji biogazu. Ma go pod dostatkiem każda gmina. Ale zdecydowana większość z nich go nie wykorzystuje, choć bardzo pomogłoby to samorządom także w osiągnięciu wymaganych przez unijne przepisy poziomów recyklingu, a na terenach wiejskich byłoby też korzystne dla rolnictwa.
 • W Polsce jest kilka tysięcy oczyszczalni ścieków komunalnych. Każda z nich mogłaby mieć instalację do produkcji biogazu. Ale ma ją tylko niewiele ponad sto...
 • Jeszcze gorzej jest w przypadku wykorzystania do produkcji biogazu bioodpadów komunalnych z selektywnej zbiórki. Bo na razie pracują w Polsce tylko dwie instalacje, które wytwarzają biogaz z takiego surowca.
 • To powinno się zmienić, bo wytwarzanie biogazu z osadów ściekowych i bioodpadów komunalnych niesie też wiele innych korzyści. Przede wszystkim nic tak bardzo nie pomogłoby samorządom w osiągnięciu wymaganych przez UE wskaźników recyklingu, jak przetwarzanie bioodpadów na biogaz lub kompost.
strefa premium

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU SAMORZĄDOWEGO

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

KOMENTARZE10

 • Specjalista 2022-12-29 04:40:05
  Jeśli ktoś we wstępie pisze piramidalną brednię, iż "Osady ściekowe [...] to świetny surowiec do produkcji biogazu" - to szkoda mojego czasu na dalsze czytanie tych wypocin ;)
 • Olo 2022-12-29 04:37:23
  Obserwator1, bzdury gadasz. Można stosować nawozy uzyskane na bazie bioodpadów kuchennych i osadów ściekowych rolniczo, pod warunkiem, że spełniają odpowiednie normy.
 • Kormoran 2022-12-16 10:29:39
  Najbardziej pomocne w osiągnięciu wymogów UE byłoby olanie UE i działanie tak, żeby nie szkodzić obywatelom. No ale u nas jest moda na szkodzenie ludziom w imię UE.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!