Partner portalu

W poszukiwaniu rozwiązań, które pozwolą lepiej wykorzystać wodę

Gospodarka obiegu zamkniętego rozwija się na naszych oczach. Ma ona pomóc lepiej wykorzystywać deficytowe zasoby, niezbędne w codziennym życiu – jedynym z kluczowych z nich jest oczywiście woda. Dostępne nowe technologie, takie jak Oxelia, wspomagają samorządy w efektywnym i bezpiecznym korzystaniu z nieustannie kurczących się źródeł wody.

O gospodarce obiegu zamkniętego mówimy coraz więcej i coraz częściej. Co więcej – unijne dyrektywy wymagają od państw członkowskich wdrażania rozwiązań, które wpisują się w model GOZ. Gospodarka cyrkularna to jednak nie tylko wymysł urzędników, ale przede wszystkim odpowiedź na zachodzące zmiany klimatu i rozwój światowej gospodarki – musimy po prostu lepiej wykorzystywać zasoby, aby się nie skończyły.

W tym roku Światowy Dzień Długu Ekologicznego, czyli dzień, w którym ludzkość zużyła całą pulę zasobów, jakie Ziemia może odbudować w ciągu 365 dni, wypadł 29 lipca.

Choć w Polsce o gospodarce cyrkularnej najczęściej dyskutujemy w kontekście odpadów, to wielu ekspertów zwraca uwagę, że zasobem, o który musimy szczególnie dbać i zoptymalizować jego wykorzystanie jest woda. Bez dostępu do czystej, bezpiecznej, zdatnej do spożycia wody – nie będziemy w stanie funkcjonować. Dlatego konieczna jest zmiana podejścia do gospodarowania nią, oparta na optymalizacji oraz racjonalizacji.

Unijne cele i unijne finansowanie

Ponieważ działania związane z GOZ, także te dotyczące ochrony wód, wpisują się w cele unijne, w ramach Zielonego Ładu funkcjonuje wiele programów służących wprowadzaniu w krajach członkowskich UE zrównoważonych i efektywnych gospodarczo rozwiązań. Jeden z przykładowych to Fundusze Europejskie na Infrastrukturę na rzecz zahamowania zmian klimatycznych i środowiskowych (FEnIKS) – program, który zastąpił ostatnie dwie edycje Programu Infrastruktura i Środowisko.

FEnIKS wiąże się z inwestycjami w infrastrukturę, w celu obniżenia emisyjności gospodarki oraz z transformacją w kierunku gospodarki przyjaznej środowisku, w jak największym stopniu w obiegu zamkniętym. Ponad 25 mld euro będziemy mogli przeznaczyć na rozwój gospodarki niskoemisyjnej czy ochronę środowiska, m.in. na gospodarowanie wodą pitną.

Miasta muszą się zmieniać

To, że mamy problem z wodą, dostrzegamy już chyba wszyscy. Polska niestety należy do krajów, gdzie zasoby wody dostępnej są niewielkie. Cyklicznie doświadczamy okresów suszy, zarówno rolniczej, meteorologicznej  oraz hydrologicznej. Gwałtowne opady pojawiające się w okresie wegetacyjnym nie uzupełniają na trwałe niedoboru.

Zasoby wodne Polski to dziś 60 mld metrów sześciennych na rok. Większość ich jednak wyparowuje lub odpływa do morza
Zasoby wodne Polski to dziś 60 mld metrów sześciennych na rok. Większość ich jednak wyparowuje lub odpływa do morza

Zasoby wodne Polski to dziś 60 mld metrów sześciennych na rok. Większość ich jednak wyparowuje lub odpływa do morza. Nie ma więc wątpliwości, że wodę musimy „oszczędzać”. Nie tylko jednak w potocznym rozumieniu, tzn. ograniczania jej strat na co dzień poprzez mądre użycie, ale przede wszystkim na poziomie systemowym, poprzez wdrażanie nowoczesnych i sprawdzonych technologii, które pozwalają uzdatniać wodę opadową zmagazynowaną w systemach retencjonowania oraz ponownie wykorzystywać w miastach ściek oczyszczony, jak ma to miejsce m.in. w Krakowie. W tym przypadku znaczącą rolę pełnią samorządy.

Polski Instytut Ekonomiczny wskazuje, że jako Polska mamy problem z jakością dostępnej wody. Na koniec 2018 r. jedynie dziewięć analizowanych części wód powierzchniowych i zbiorników kwalifikowało się do dobrej oceny ogólnej (na 1472 ocenianych). W przypadku oceny stanu chemicznego, tylko 151 analizowanych (na 1150), można było dobrze ocenić.

Utrzymujące się niedobory wody sprawiają, że musimy sięgać do źródeł, które nie spełniają najwyższych standardów jakości oraz powtórnie wykorzystywać wodę, m.in. deszczową czy szarą. Jest to możliwe dzięki rozwojowi technologii. Pozwala nam ona odzyskiwać zanieczyszczoną wodą do celów przemysłowych, rolniczych. Taki zamknięty obieg wody wymaga jednak szczególnej dbałości o bezpieczeństwo. Jednym z rozwiązań, które może je zapewnić, jest system Oxelia marki Leopold, od firmy Xylem.

System Oxelia Leopold wspomaga samorządy

Oxelia Leopold zapewnia usuwanie mikrozanieczyszczeń poprzez filtrację na bazie węgla aktywnego wspomaganego utlenianiem. System usuwa patogeny, wirusy, ale także pojawiające się resztki organiczne, których źródłem są farmaceutyki, produkty do higieny osobistej oraz zanieczyszczenia poprodukcyjne z zakładów przemysłowych, czy te pochodzące z produkcji rolniczej.

Przewagą Oxelii jest to, że umożliwia ona usunięcie mikrozanieczyszczeń organicznych, które nie zostają usunięte poprzez konwencjonalne procesy zachodzące na komunalnych i przemysłowych oczyszczalniach ścieków. Jest to szczególnie ważne w trakcie pandemii, która pokazała, jak istotny jest dostęp do bezpiecznej wody.

System dostarczany przez Xylem Building Solutions łączy w sobie technologię uzdatniania wody poprzez utlenianie ozonem oraz filtrację na bazie węgla aktywnego. Oxelia to więc idealne rozwiązanie dla przemysłu, rolnictwa, a także dla samorządów – odpowiedzialnych za zaspokojenie potrzeb mieszkańców w zakresie dostawy wody.

System Oxelia został zaprojektowany w celu poprawy jakości wody w obiegu naturalnym. Może stanowić niezawodne źródło wody do nawadniania terenów rolniczych, terenów zielonych w miastach, czy być wykorzystanym w celach porządkowych w miastach.  Dodatkowa dezynfekcja ozonem zapewnia bezpieczniejsze zaopatrzenie i minimalizuje wszelkie ryzyko obiegu mikrozanieczyszczeń w środowisku.

Dzięki ozonowaniu możliwe jest również wykorzystanie oczyszczonej wody szarej czy deszczowej, np. do mycia ulic czy podlewania trawników. Tym sposobem skutecznie zamykamy obieg wody na danym obszarze, co jest istotne szczególnie w zabetonowanych miastach.

Oxelia Leopold może być również z powodzeniem stosowana w miejscach zrzutu ścieków oczyszczonych do odbiorników, gwarantuje bowiem zdolność do usuwania nowych, potencjalnie niebezpiecznych związków chemicznych o jeszcze nierozpoznanych właściwościach, które trafią do obiegu wody.

Wydajność, niezawodność i bezpieczeństwo wody

Producent Oxelii jest światowym liderem w dziedzinie innowacji w zakresie filtracji, od pionierskich projektów drenażu gruntowego po procesy sterowania, które optymalizują wydajność filtracji i minimalizują objętość płukania wstecznego.

Przeprowadzone badania wykazały, że granulowany węgiel aktywny świetnie sprawdza się jako biologicznie aktywne medium filtracyjne, gdy występuje w połączeniu z utlenianiem. Filtracja ta może zredukować utlenione związki organiczne do bardzo niskich poziomów, w wielu przypadkach poniżej limitów wykrywalności.

System Oxelia znacznie wydłuża również okres eksploatacji węgla aktywnego w porównaniu z konwencjonalnymi filtrami, zmniejszając koszty eksploatacji oraz niezbędnej wymiany i regeneracji.

Modernizacje w miastach mile widziane

W większości przypadków, istniejąca lokalna instalacja wodna, może zostać doposażona w system Oxelia niemal bez wyłączania z pracy całego układu. W ramach wdrożenia systemu mogą nastąpić proste modernizacje filtrów w systemy biofiltracji, wymiana całych linii na system ozonowy czy UV oraz modernizacje systemu sterowania. Eksperci z firm Leopold i Wedeco mogą ocenić istniejący system i zaproponować odpowiednie modernizacje, które spełnią wymagania przepisów prawa.

W dobie pandemii, konieczności zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom oraz w świetle celów unijnych i puli wielomiliardowych funduszy z Unii, takich jak te dostępne w ramach programu FEnIKS – samorządy powinny stawiać na skuteczne, sprawdzone i opłacalne systemy. Pozwalają one bowiem nie tylko odzyskiwać wodę, ale przede wszystkim uzdatniać ją w sposób umożliwiający na wprowadzenie do obiegu i ponowne wykorzystanie – zgodnie z założeniami gospodarki w obiegu cyrkularnej, w stronę której zwraca się cały świat.

Informacje na temat systemu Oxelia znajdują się pod linkiem.

Więcej na temat gospodarki obiegu zamkniętego wody i ścieków w miastach XXI opowie już w czwartek 14 października Prezes firmy Xylem, Rafał Bonter – podczas Smart City Forum. Serdecznie zapraszamy!

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!