Partnerzy portalu

W Tychach powstaną stacje do ważenia pojazdów w ruchu

Pięć stacji ważenia pojazdów w ruchu powstaje w Tychach. Prace trwają już w trzech miejscach, a w kolejnych dwóch mają ruszyć w najbliższych dniach. To element powstającego w Tychach Inteligentnego Systemu Zarządzania i Sterowania Ruchem (ITS).
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • Stacje umożliwią pomiar bez konieczności zatrzymywania się czy redukcji prędkości samochodów - powiedział zastępca dyrektora ds. realizacji inwestycji Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Tychach Arkadiusz Bąk.
  • Proces ważenia zostanie usprawniony. To ważne, ponieważ samochody przeciążone, które nielegalnie wjeżdżają do miasta, to główny powód degradacji dróg - wyjaśnił.
  • Łącznie w mieście zabudowanych będzie pięć takich stacji. W trakcie budowy są: stacja w rejonie węzła drogowego drogi krajowej nr 86 z Boya-Żeleńskiego, stacja na DK44 w rejonie granicy Tychów z Mikołowem oraz stacja na trasie S1.

Docelowo ITS ma usprawnić komunikację w mieście, poprawić bezpieczeństwo, a także da możliwość bezpośredniego sterowania ruchem. Oprócz szeregu rozwiązań teleinformatycznych, ITS wprowadza nowe rozwiązania drogowe. Jednym z nich są stacje ważenia pojazdów w ruchu, tzw. WIM (Weigh-in-Motion).

"Stacje te umożliwią pomiar bez konieczności zatrzymywania się czy redukcji prędkości samochodów" - powiedział zastępca dyrektora ds. realizacji inwestycji  Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Tychach Arkadiusz Bąk. "Proces ważenia zostanie usprawniony. To ważne, ponieważ samochody przeciążone, które nielegalnie wjeżdżają do miasta, to główny powód degradacji dróg" - wyjaśnił Bąk.

Łącznie w mieście zabudowanych będzie pięć takich stacji. W trakcie budowy są: stacja w rejonie węzła drogowego drogi krajowej nr 86 z Boya-Żeleńskiego, stacja na DK44 w rejonie granicy Tychów z Mikołowem oraz stacja na trasie S1.

Od 3 listopada na ul. Beskidzkiej (DK1) w rejonie granicy miasta z Kobiórem zostanie wyłączony 150-metrowy odcinek pasa ruchu. 8 listopada podobne zawężenie będzie miało miejsce na ul. Turyńskiej (DK44) w rejonie granicy Tychów z Bieruniem. Prace zaplanowano tak, żeby zminimalizować utrudnienia w ruchu i uwzględnić nadchodzący sezon zimowy.

"Nie rozkopujemy całego placu budowy, a jedynie te fragmenty, które jesteśmy w stanie przebudować przed zimą" - zapewniła rzeczniczka MZUiM Agnieszka Kijas. "Przykładowo, aktualnie kończymy zakres robót drogowych na stacji na DK86, a do prac konstrukcyjnych wrócimy na wiosnę" - dodała.

Tyski MZUiM podkreśla, że korzyści z ITS-u kierowcy zobaczą po uruchomieniu i kalibracji systemu, co ma mieć miejsce w II poł. 2022 r. System ma m.in. zapewniać priorytet dla autobusów i trolejbusów, zielone światło, gdy na ulicach nie ma ruchu, czytelne informacje dla kierowców i pasażerów czy pomiar prędkości aut. Pod kątem systemu przewidziano prace na blisko 40 skrzyżowaniach w mieście.

Centrum sterowania zlokalizowano w pomieszczeniach tyskiego stadionu miejskiego. Tam będą gromadzone bieżące informacje z systemu, tam też będzie główny ośrodek monitorowania ruchu - poprzez system kamer. Umożliwi on, gdy np. dojdzie do wypadku, wyświetlenie komunikatu o utrudnieniach na tablicach w wybranych punktach miasta.

Infrastruktura uliczna obejmuje też m.in. stacje monitorujące pogodę, stacje pomiaru zanieczyszczeń i poziomu hałasu, tablice informujące o dostępności miejsc parkingowych, znaki zmiennej treści informujące o niebezpieczeństwach i utrudnieniach. System daje też możliwość tzw. odcinkowego pomiaru prędkości.

Całkowity koszt zadania to około 118 mln zł z czego blisko 85% procent stanowi dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, z puli na tzw. niskoemisyjny transport miejski. Środki te zostały ujęte w Regionalnym Programie Operacyjnym Woj. Śląskiego na lata 2014-20.

W centralnej części woj. śląskiego ITS działa jeszcze w Gliwicach, gdzie powstał w latach 2011-13 za ok. 35,5 mln zł. Przy wsparciu tych samych środków RPO, z których korzystają Tychy, Gliwice rozbudowały swój system (kosztem 29,4 mln zł). System zarządzania ruchem zamierzał ponadto - również przy wsparciu funduszy z RPO - zbudować samorząd Katowic.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!