Partnerzy portalu

W Zawierciu powstanie zakład do produkcji paliwa z odpadów. Ruszyła budowa

Fortum rozpoczyna w Zawierciu budowę instalacji do produkcji paliwa z odpadów. Do produkcji paliwa alternatywnego zostaną wykorzystane odpady, które nie nadają się do ponownego wykorzystania i recyklingu – podała firma we wtorkowym komunikacie.
  • Zakład ma już ostateczną decyzję środowiskową i prawomocne pozwolenie na budowę. Będzie zautomatyzowany i zlokalizowany w sąsiedztwie Zakładu Gospodarki Komunalnej w Zawierciu. Będzie uzupełnieniem systemu gospodarki odpadami na terenie miasta i gminy Zawiercie.
  • Harmonogram inwestycji zakłada uruchomienie zakładu w IV kw. br. i realizację pierwszych dostaw paliwa dla Elektrociepłowni Zabrze jeszcze w 2023 r. Wydajność instalacji ma sięgnąć ok. 100 tys. ton odpadów rocznie.
  • Każdego roku powstaje u nas kilkadziesiąt tysięcy ton odpadów, które nie nadają się do recyklingu, ale jednocześnie mają w sobie tyle wartości kalorycznej, że prawdziwym grzechem jest wywozić je na składowisko. To właśnie te odpady będą naszym wkładem w paliwo RDF. O tyle mniej odpadów trafi na składowisko - powiedział prezes Zakładu Gospodarki Komunalnej w Zawierciu Jarosław Mazur.

Fortum rozpoczyna w Zawierciu budowę instalacji do produkcji paliwa z odpadów

Fortum rozpoczyna w Zawierciu budowę instalacji do produkcji paliwa z odpadów.  Wartość inwestycji to 35 mln zł. Wytwarzane w Zawierciu tzw. paliwo alternatywne RDF (refuse-derived fuel) trafi do elektrociepłowni Fortum w Zabrzu, umożliwiającej jego współspalanie.

Zakład, który ma już ostateczną decyzję środowiskową i prawomocne pozwolenie na budowę, będzie zautomatyzowany i zlokalizowany w bezpośrednim sąsiedztwie Zakładu Gospodarki Komunalnej w Zawierciu. Będzie uzupełnieniem systemu gospodarki odpadami na terenie miasta i gminy Zawiercie.

"Nowoczesna i bezpieczna instalacja, którą zbudujemy w Zawierciu, we współpracy z ZGK i miastem, to nie tylko dopełnienie gospodarki obiegu zamkniętego, w której odpady nienadające się do recyklingu wykorzystujemy do produkcji ciepła i prądu, ale przede wszystkim ważny element systemu odpadowego Zawiercia. Odpady, które zostają po sortowaniu, nie powinny trafiać na wysypiska - my wiemy jak je dobrze wykorzystać" - zapewnił prezes Forum w Polsce Piotr Górnik.

Wydajność instalacji ma sięgnąć ok. 100 tys. ton odpadów rocznie

Harmonogram inwestycji zakłada uruchomienie zakładu w IV kw. br. i realizację pierwszych dostaw paliwa dla Elektrociepłowni Zabrze jeszcze w 2023 r. Wydajność instalacji ma sięgnąć ok. 100 tys. ton odpadów rocznie.

Zakład jest szansą na wsparcie rozwoju systemu odpadowego Zawiercia (fot. zawiercie.eu)
Zakład jest szansą na wsparcie rozwoju systemu odpadowego Zawiercia (fot. zawiercie.eu)

"Ta inwestycja to nie tylko szansa na niwelowanie kosztów związanych z odpadami, które są coraz wyższe. To także nowe miejsca pracy w Zawierciu. Firma poinformowała, że w samym zakładzie zatrudnienie znajdzie 20 osób, a dodatkowo zakład będzie generował potrzeby logistyczne, które zapewnią kolejnych kilkadziesiąt miejsc pracy" - wskazał prezydent Zawiercia Łukasz Konarski.

"Każdego roku powstaje u nas kilkadziesiąt tysięcy ton odpadów, które nie nadają się do recyklingu, ale jednocześnie mają w sobie tyle wartości kalorycznej, że prawdziwym grzechem jest wywozić je na składowisko. I to właśnie te odpady będą naszym wkładem w paliwo RDF. O tyle mniej odpadów trafi na składowisko" - dodał prezes Zakładu Gospodarki Komunalnej w Zawierciu Jarosław Mazur.

Zakład jest szansą na wsparcie rozwoju systemu odpadowego Zawiercia

Jak zaznaczył koncern Fortum, powstający w Zawierciu zakład jest szansą na wsparcie rozwoju systemu odpadowego tego miasta, zgodnie z priorytetami i zasadami gospodarki obiegu zamkniętego. To również odpowiedź na rosnące ceny zagospodarowania odpadów oraz ceny węgla i wyzwania związane z jego dostępnością, szczególnie w obszarze ciepłownictwa, w Polsce.

Fortum, który w poprzednich latach analizował budowę takiej instalacji w Częstochowie przekonuje, że produkcja paliwa z odpadów do wytwarzania ciepła i energii elektrycznej to skuteczne wyjście naprzeciw lokalnym wyzwaniom związanym ze składowaniem odpadów. W nowym zakładzie w Zawierciu do wytwarzania paliwa wykorzystywane będą odpady z tzw. frakcji resztkowej.

W jej skład wchodzą odpady będące pozostałością po sortowaniu i nienadające się do recyklingu. Z tej frakcji można wyprodukować tzw. paliwo alternatywne RDF, które będzie wykorzystywane do produkcji ciepła i energii elektrycznej w wielopaliwowej elektrociepłowni w Zabrzu, która ma możliwość współspalania takiego paliwa.

Dawna zabrzańska elektrociepłownia stała się częścią Fortum w 2011 r. W 2015 r. firma zdecydowała o budowie nowej elektrociepłowni. Prace rozpoczęły się w maju 2016 r. Zakończona w 2018 r. budowa kosztowała ok. 870 mln zł. Instalacja dostarcza prąd i ciepło do ponad 70 tys. gospodarstw domowych w Zabrzu i sąsiednim Bytomiu, zastępując wysłużone instalacje, działające wcześniej w tych miastach.

Proporcja rodzajów paliw może być zmieniana, w zależności od cen i dostępności

Według informacji Fortum zastosowane źródło kogeneracyjne o mocy 225 MW w paliwie pozwala utrzymać sprawność całego układu na poziomie ponad 90 proc. W sezonie grzewczym elektrociepłownia 2019-20 wyprodukowała dla mieszkańców Bytomia i Zabrza blisko 1,7 mln gigadżuli ciepła oraz - w kogeneracji - ponad 216,7 tys. megawatogodzin energii elektrycznej.

Fortum wskazuje na innowacyjność zabrzańskiej elektrociepłowni wynikającą przede wszystkim z elastyczności paliwowej. Może być ona zasilana trzema paliwami - węglem, RDF oraz biomasą. Proporcja rodzajów paliw może być zmieniana, w zależności od cen i dostępności.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!