Partnerzy portalu

PARTNER SERWISU

Wałbrzych wybrał firmę odbierającą odpady

  • PAP
  • 17 maja 2013 - 20:44
Gmina Wałbrzych podpisała w piątek umowę na odbiór odpadów komunalnych z firmą Alba Dolny Śląsk. Kontrakt został zawarty na półtora roku, a jego wartość to 28 mln zł.

Jak poinformowała rzeczniczka prasowa wałbrzyskiego magistratu Anna Żabska, zadaniem spółki będzie m.in. przygotowanie harmonogramów odbioru odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, wyposażenie nieruchomości w pojemniki na odpady zmieszane i ulegające biodegradacji oraz wyposażenie miasta w 220 punktów selektywnej zbiórki odpadów.

Czytaj też: 56 proc. gmin ogłosiło przetargi na odbiór śmieci

Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej zaznaczył, że zwycięska oferta okazała się nieco niższa od prognozowanej w budżecie miasta. "Nie będą konieczne żadne podwyżki w opłacie śmieciowej, która wynosi 12 zł w trybie segregowanym i jest jedną z najniższych w regionie" - dodał.

Zwycięzca przetargu będzie także zobowiązany do przeprowadzenia dwukrotnie w ciągu roku akcji odbierania odpadów wielkogabarytowych, zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz zużytych opon - raz w tym roku i dwa razy w 2014 r. Dodatkowo w okresie poświątecznym Alba zorganizuje w 2014 r. odbiór choinek od właścicieli nieruchomości.

"Firma będzie również zgłaszała gminie informacje na temat właścicieli nieruchomości, którzy nie prowadzą selektywnego zbierania odpadów" - dodała rzeczniczka.

Do przetargu na wywóz śmieci w Wałbrzychu wpłynęły dwie oferty. Przetarg został rozstrzygnięty na początku maja i wygrała go firma Alba, której oferta była o ponad 9,5 mln zł tańsza od konkurencyjnej, złożonej przez firmę Veolia.

Nowy system gospodarowania odpadami komunalnymi ma ruszyć od lipca 2013 r. Według nowych przepisów odpowiedzialność za gospodarkę odpadami - organizację ich odbioru od mieszkańców i utylizację - ponosi gmina. Dotychczas to właściciele nieruchomości decydowali, który przedsiębiorca odbierał od nich śmieci. W myśl nowych przepisów wybór takiej spółki należy do gminy.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!