Partnerzy portalu

Warszawskie lotnisko Chopina wraca do formy sprzed pandemii

  • PAP/rs
  • 22 marca 2023 - 14:56 | Aktualizacja: 22 marca 2023 - 15:58
W lutym 2023 r. na stołecznym Lotnisku Chopina odprawiono 1,12 mln pasażerów, a od początku roku 2,25 mln - poinformowało w środę Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze".

W lutym odprawiono 96 proc. liczby pasażerów z lutego 2019 r.

Liczba odprawionych w lutym pasażerów stanowi 96 proc. liczby z lutego 2019 r., czyli jeszcze przed pandemią koronawirusa.

Według informacji PPL w lutym br. na stołecznym lotnisku zrealizowano 9,7 tys. pasażerskich operacji lotniczych, o 23 proc. mniej niż w lutym 2019 r. Taka sytuacja wynika z faktu, że przewoźnicy korzystają z większych samolotów oraz lepszego wypełnienia pokładów - oceniły PPL.

Zarządca Lotniska Chopina poinformował również, że od początku roku odprawiono łącznie 2,25 mln osób. Z połączeń krajowych skorzystało 224 tys. osób, czyli o 112 proc. więcej niż w tym samym okresie 2022 r. - wskazały PPL, dodając, że to największy w ciągu ostatnich 5 lat wzrost pasażerów krajowych.

W styczniu i lutym 2023 roku, w porównaniu do tych samych miesięcy ubiegłego roku, zaobserwowano spadek o ok. 5 pkt proc. liczby pasażerów w strefie Non-Schengen - było ich 38,4 proc. na rzecz wzrostu w ruchu Schengen do 67,6 proc.

Najpopularniejsze kierunki to Londyn, Paryż, Dubaj i Frankfurt

W dwóch pierwszych miesiącach 2023 r. odsetek pasażerów odprawionych w ruchu tradycyjnym wyniósł 87,5 proc., a w ruchu niskokosztowym 12,5 proc. W stosunku ro analogicznego okresu roku 2022 odsetek pasażerów odprawionych w ruchu tradycyjnym spadł o ok. 3 pkt proc. na rzecz wzrostu liczby pasażerów w ruchu niskokosztowym.

W styczniu i lutym w czołówce największych przewoźników pod względem liczby przewiezionych z i do Warszawy pasażerów znalazły się PLL LOT oraz Wizz Air. Na pokłady samolotów PLL LOT weszło ponad 1,2 mln pasażerów, a na Wizz Air blisko 480 tys. Stanowi to odpowiednio 54 proc. i 21 proc. udziału w ruchu.

Wśród cieszących się największą popularnością kierunków regularnych znalazły się: Londyn, Paryż, Dubaj, Frankfurt oraz Amsterdam. W przypadku połączeń czarterowych w czołówce znalazły się takie miejsca, jak egipskie Marsa Alam i Hurghada, Punta Cana w Dominikanie, tanzański Zanzibar i wietnamskie Phu Quoc.

Na Lotnisku Chopina w dwóch pierwszych miesiącach roku odprawiono prawie 13,8 tys. ton cargo, co stanowi 4-proc. wzrost w stosunku do tego samego okresu w roku 2019.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!