Warszawskie lotnisko Chopina wraca do formy sprzed pandemii

W lutym odprawiono 96 proc. liczby pasażerów z lutego 2019 r.
Liczba odprawionych w lutym pasażerów stanowi 96 proc. liczby z lutego 2019 r., czyli jeszcze przed pandemią koronawirusa.

Czytaj więcej
Ponad 250 tys. pasażerów na lotnisku Katowice w lutymWedług informacji PPL w lutym br. na stołecznym lotnisku zrealizowano 9,7 tys. pasażerskich operacji lotniczych, o 23 proc. mniej niż w lutym 2019 r. Taka sytuacja wynika z faktu, że przewoźnicy korzystają z większych samolotów oraz lepszego wypełnienia pokładów - oceniły PPL.
Zarządca Lotniska Chopina poinformował również, że od początku roku odprawiono łącznie 2,25 mln osób. Z połączeń krajowych skorzystało 224 tys. osób, czyli o 112 proc. więcej niż w tym samym okresie 2022 r. - wskazały PPL, dodając, że to największy w ciągu ostatnich 5 lat wzrost pasażerów krajowych.
W styczniu i lutym 2023 roku, w porównaniu do tych samych miesięcy ubiegłego roku, zaobserwowano spadek o ok. 5 pkt proc. liczby pasażerów w strefie Non-Schengen - było ich 38,4 proc. na rzecz wzrostu w ruchu Schengen do 67,6 proc.
Najpopularniejsze kierunki to Londyn, Paryż, Dubaj i Frankfurt
W dwóch pierwszych miesiącach 2023 r. odsetek pasażerów odprawionych w ruchu tradycyjnym wyniósł 87,5 proc., a w ruchu niskokosztowym 12,5 proc. W stosunku ro analogicznego okresu roku 2022 odsetek pasażerów odprawionych w ruchu tradycyjnym spadł o ok. 3 pkt proc. na rzecz wzrostu liczby pasażerów w ruchu niskokosztowym.
W styczniu i lutym w czołówce największych przewoźników pod względem liczby przewiezionych z i do Warszawy pasażerów znalazły się PLL LOT oraz Wizz Air. Na pokłady samolotów PLL LOT weszło ponad 1,2 mln pasażerów, a na Wizz Air blisko 480 tys. Stanowi to odpowiednio 54 proc. i 21 proc. udziału w ruchu.

Czytaj więcej
Wizz Air rozpoczął loty z Krakowa do DubajuWśród cieszących się największą popularnością kierunków regularnych znalazły się: Londyn, Paryż, Dubaj, Frankfurt oraz Amsterdam. W przypadku połączeń czarterowych w czołówce znalazły się takie miejsca, jak egipskie Marsa Alam i Hurghada, Punta Cana w Dominikanie, tanzański Zanzibar i wietnamskie Phu Quoc.
Na Lotnisku Chopina w dwóch pierwszych miesiącach roku odprawiono prawie 13,8 tys. ton cargo, co stanowi 4-proc. wzrost w stosunku do tego samego okresu w roku 2019.
Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.