Partner portalu

Węgorzewo zmodernizuje przestarzałą oczyszczalnię ścieków

  • PAP
  • 1 września 2014 - 18:22
Za ponad 19 mln zł gmina Węgorzewo (woj. warmińsko-mazurskie) zmodernizuje do końca listopada 2015 r. przestarzałą oczyszczalnię ścieków. Inwestycja przyczyni się do poprawy czystości rzeki Węgorapy, wypływającej z jeziora Mamry.

Jak poinformował burmistrz Węgorzewa Krzysztof Piwowarczyk, modernizacja i rozbudowa 18-letniej oczyszczalni zapewni tej turystycznej gminie bezpieczeństwo ekologiczne.

Według burmistrza zostanie dobudowany drugi reaktor biologiczny, a ten istniejący zostanie zmodernizowany. "Bez takiej inwestycji, w przypadku poważnej awarii nie byłoby gdzie odprowadzać ścieków i mogłoby dojść do zanieczyszczenia Węgorapy" - wyjaśnił.

Czytaj tez:  Oczyszczalnie mogą lepiej wykorzystywać biogaz

Ponad 80 proc. kosztów inwestycji - wartej 19,7 mln zł - zostanie dofinansowane z Programu Infrastruktura i Środowisko. Zarządzająca oczyszczalnią spółka komunalna podpisała w ostatnich dniach umowę w tej sprawie z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska w Olsztynie. "Jest to projekt, o który nasza gmina starała się od wielu lat" - podkreślił burmistrz.

Czytaj też:  Centralny cennik opłat za wodę i ścieki?

Po modernizacji zwiększy się przepustowość oczyszczalni odbierającej ścieki z miejscowości w gminach Węgorzewo i Pozezdrze. Nowa instalacja będzie spełniała normy unijne. Zmniejszy się zawartość azotu w oczyszczanych ściekach, które odprowadzane są do Węgorapy. Inwestycja ma być gotowa do końca listopada przyszłego roku.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!