Partnerzy portalu

Wielkopolskie: Nowe inwestycje PKP na stacjach w Koninie i Kole

Jeszcze w sierpniu pasażerowie na stacjach w Koninie i Kole w Wielkopolsce będą mogli korzystać z nowych wind w przejściach podziemnych, a o odjazdach i przyjazdach pociągów poinformuje ich nowoczesny system informacji pasażerskiej.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • Członek zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych, dyrektor ds. realizacji inwestycji Arnold Bresch, chwalił Krajowy Program Kolejowy.
  • - Dzięki niemu kolej staje się coraz bardziej atrakcyjna, zarówno w kontekście przewozów pasażerskich, jak i towarowych - mówił.
  • Wskazywał, że nowe perony w Podstolicach, Koninie i Kole już zapewniają lepszy standard podróży.

"W to założenie dobrze wpisuje się odcinek między Swarzędzem a Barłogami na modernizowanej linii Poznań - Warszawa. Za kilka dni terminowo zakończymy dobrze zrealizowaną inwestycję, która już służy pasażerom, dzięki komfortowym peronom, nowym przejściom podziemnym, windom, pochylniom i sprawnym przejazdom pociągów po nowych torach" - zaznaczył.

Dodał, że nowe perony w Podstolicach, Koninie i Kole już zapewniają lepszy standard podróży. Korzystanie z pociągów ułatwiają tam m.in. wyższe platformy. Dla podróżnych dostępne są także m.in. wiaty, ławki i oświetlenie.

Jak tłumaczył w piątek Radosław Śledziński z zespołu prasowego PKP PLK, w Koninie dogodną komunikację na stacji umożliwia też przebudowane przejście podziemne, a w Kole - nowy tunel, który zastąpił kładkę. Ostatnie prace wykończeniowe w przejściach pod torami planowane są do końca miesiąca. Osoby mające trudności z poruszaniem się zyskają windy i pochylnie.

"Lepszy system komunikacji przy linii kolejowej w Koninie zapewniło m.in. nowe przejście podziemne na ul. Torowej. Długi na ok. 21 m tunel zastąpił kładkę nad torami, umożliwiając bezpieczne dojście między Zatorzem a osiedlem Legionów. Obiekt z jasnym oświetleniem i informacjami w alfabecie Braille'a dzięki odpowiednio wyprofilowanym pochylniom służy wszystkim mieszkańcom miasta. Wkrótce komunikację drogową usprawni nowy wiadukt między ul. Paderewskiego i ul. Wyzwolenia. Kierowcy zyskają po trzy pasy ruchu w każdą stronę, dla rowerzystów i pieszych powstają ścieżki" - wskazał Śledziński i dodał, że konstrukcja nowego obiektu jest już gotowa. Wiadukt ma zostać otwarty po wybudowaniu dróg dojazdowych, do czego zobowiązało się miasto Konin.

"Prace poprawiły warunki przewozów pasażerskich i towarowych na linii, która jest częścią korytarza transportowego TEN-T Morze Północne - Bałtyk" - wskazał.

Śledziński poinformował, że inwestycja sukcesywnie postępuje także na pozostałych odcinkach trasy objętych modernizacją: LCS Kutno (odcinek Barłogi - Żychlin) oraz LCS Łowicz (odcinek Żychlin - Sochaczew).

Efektem realizowanej przez PKP Polskie Linie Kolejowema być m.in. poprawa przepustowości linii - dzięki temu na trasę będzie mogło wyjechać więcej pociągów. Najszybsze pociągi pojadą z Poznania do Warszawy z prędkością 160 km/h w ok. 2.20 godz.

Projekt "Prace na linii kolejowej E20 na odcinku Warszawa - Poznań pozostałe roboty, odcinek Sochaczew - Swarzędz" o wartości ok. 2 mld zł jest współfinansowany z instrumentu Unii Europejskiej "Łącząc Europę" (CEF). Zasadnicze prace na trasie planowane są do III kwartału 2021 roku.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!