Partnerzy portalu

Wiosna w Konstancinie dla rowerzystów

Ten rok zapowiada się niezwykle obiecująco dla konstancińskich rowerzystów. Wiosną na terenie Konstancina-Jeziorny zostaną otwarte wypożyczalnie rowerów Veturilo. W gminie i okolicy powstaną również nowe ścieżki i szlaki dla rowerzystów.

Ponadto jednoślady po kilku latach zakazu będą mogły znów poruszać się po Parku Zdrojowym, w którym została dla nich wytyczona specjalna trasa.

Burmistrz Kazimierz Jańczuk na drugi kwartał tego roku zapowiedział w Konstancinie-Jeziornie otwarcie wypożyczalni rowerów warszawskiego systemu Veturilo.

W gminie powstanie pięć punktów, w których będzie można wypożyczyć rower. Inicjatorami rozszerzenia warszawskiego systemu na teren naszej gminy są młodzi mieszkańcy, którzy zainteresowali tym pomysłem władze miasta.

To jednak nie jedyne dobre wiadomości dla sympatyków rowerowej rekreacji, bowiem już 1 marca w Parku Zdrojowym zostaną otwarte nowe trasy nie tylko dla jednośladów, ale także dla deskorolkarzy i rolkarzy.

Urząd Miasta i Gminy Konstancina-Jeziorny wytyczył trasy, które będą przebiegały przez park - od ul. Sienkiewicza i ul. Strumykowej wzdłuż rzeki i rozlewiska do ul. Mostowej i ul. Kraszewskiego. Ścieżki zaplanowano tak, by rowerzyści nie przeszkadzali spacerującym.

Wzdłuż nowego szlaku powstaną również stojaki na rowery. Dotychczas w Parku Zdrojowym obowiązywał zakaz jazdy na rowerze, który dziwił nie tylko mieszkańców, lecz także gości z sąsiednich miast, przyjeżdżających do uzdrowiska na wycieczki.

Co prawda zakaz nadal będzie obowiązywał na alejkach przeznaczonych dla spacerujących, ale rowerzyści będą mieli swój szlak. Zmieni się również organizacja ruchu na ulicach wokół parku.

Ulice Źródlana (od ul. Piotra Skargi do Kraszewskiego), Wierzejewskiego (od ul. Źródlanej do ul. Piasta) i Kraszewskiego (od ul. Źródlanej) będą jednokierunkowe, dzięki czemu wzdłuż dróg zostaną wytyczone nowe miejsca parkingowe.

Nowe ścieżki rowerowe mają powstać również na Łąkach Oborskich między Grapą a drogą wojewódzką nr 721 w kierunku Habdzina i groblą między Mirkowem a Oborami.

Burmistrz Kazimierz Jańczuk, chcąc spełnić oczekiwania rowerzystów, zadeklarował, że w przyszłości ścieżki rowerowe będą projektowane przy wszystkich drogach planowanych do przebudowy, co ma sukcesywnie poprawiać bezpieczeństwo i komfort poruszania się po gminie jednośladami.

Warto też dodać, że tereny dostosowane do rowerowej turystyki poszerzyły się w ubiegłym roku o szlak rowerowy „Kraina rzeki Jeziorki", przebiegający od Grójca do ujścia rzeki Wisły w Obórkach. Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Zlewni Rzeki Jeziorki, zrzeszające przedstawicieli wszystkich nadrzecznych samorządów, zbudowało wzdłuż kilkudziesięciokilometrowego szlaku 10 wiat wraz z miejscami postojowymi dla rowerów oraz ławkami i stołami dla rowerzystów.

Szlak będzie także szczegółowo opisany, by rowerzyści mogli zwiedzać najładniejsze i najciekawsze miejsca regionu, zarówno ze względu na historię, krajobrazy, przyrodę, jak i architekturę. Natomiast w nieco bardziej odległej przyszłości konstancińscy rowerzyści będą mogli jeździć również w drugą stronę - wzdłuż Wisły do Warszawy.

Nad rzeką ma powstać bowiem ścieżka rowerowa, biegnąca od Konstancina aż do Łomianek. Władze stolicy mają zainwestować w przebudowę nadwiślanych bulwarów aż 20 mln złotych.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!