Właściciele fotowoltaiki mogą odetchnąć. Koniec problemów z energią

"Prezes Urzędu Regulacji Energetyki (URE) uzgodnił z operatorem sieci przesyłowej - spółką Polskie Sieci Elektroenergetyczne plan wprowadzania ograniczeń w dostarczaniu i poborze energii elektrycznej. Dokument obejmuje okres od 1 czerwca 2023 r. do 31 maja 2024 r." - poinformował urząd we wtorkowym komunikacie.
Jak podano, plan wprowadzania ograniczeń w dostarczaniu i poborze energii elektrycznej jest podstawą do ustalania tzw. stopni zasilania, czyli czasowych ograniczeń w poborze energii.
"Ograniczenia te odnoszą się jednak tylko do dużych odbiorców o mocy umownej równej lub większej 300 kW i w zasadzie nie dotyczą gospodarstw domowych" - zaznaczył regulator.
Wskazano, że stopnie zasilania mogą zostać wprowadzone przez operatora sieci przesyłowej lub przez Radę Ministrów. Operator może wprowadzić ograniczenia na czas nie dłuższy niż 72 godziny, a ich wprowadzenie musi być poprzedzone odpowiednimi działaniami komunikacyjnymi.
"W elektroenergetyce obowiązują stopnie zasilania w skali od 11 do 20. Przy 11 stopniu zasilania odbiorca może pobierać moc zgodnie z zasadami zawartymi w umowie, a przy 20 stopniu jedynie do wysokości mocy minimalnej poboru określonej dla niego w planie ograniczeń" - wyjaśnił URE.
Dodano, że plan wprowadzania ograniczeń sporządzany jest przez operatora systemu przesyłowego elektroenergetycznego - spółkę Polskie Sieci Elektroenergetyczne - corocznie na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z 8 listopada 2021 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu wprowadzania ograniczeń w sprzedaży paliw stałych oraz w dostarczaniu i poborze energii elektrycznej lub ciepła.
Operator systemu przesyłowego powinien przedstawić plan Prezesowi URE do 30 kwietnia danego roku, a jego uzgodnienie następuje do 31 maja.
-
satol
2023-06-06 13:03:52
Niemcy nie chcą już wiatraków 15.05.2019r. 06:10 Podczas mającego miejsce w Berlinie sympozjum Humboldta, konferencji poświęconej przyszłości Unii Europejskiej, Michael Roth, wiceszef niemieckiego MSZ i wschodząca gwiazda Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD) mówił o wzrastającej niechęci Nie... rozwiń
-
Bolo
2023-06-06 13:00:06
W studium DICE po raz pierwszy uczciwie przedstawiono wszystkie składowe elementy rachunku. Największą pozycję stanowią bezpośrednie dopłaty dla producentów energii z wiatru i słońca. Dopłaty na OZE kosztowały do końca 2015 roku ponad 125 miliardów euro, a do 2025 roku wzrosną do 408 miliardów eur... rozwiń
-
Bolo
2023-06-06 12:58:49
Będziemy płacili haracz jak Niemcy. 25 000 euro–koszt OZE dla każdej 4-osobowej rodziny w Niemczech 10 października 2016 opublikowano wyniki studium przeprowadzonego przez Instytut Konkurencyjności Ekonomicznej (DICE) Uniwersytetu w Dusseldorfie, w którym podsumowano wszystkie koszty niemieckiej ... rozwiń