Partnerzy portalu

PARTNER SERWISU

Wodna taksówka nad Zalewem Szczecińskim

  • PAP
  • 10 kwietnia 2012 - 11:32
Od maja trasę Szczecin-Świnoujście będzie można pokonać wodolotem. Dwie jednostki są przygotowywane do nowego sezonu i niebawem wznowią swoje rejsy.
Jak poinformował Waldemar Wnuk z Adler-Schiffe Polska, wodolot „Bosman Express” wraca na trasę Szczecin-Świnoujście na początku maja. Na jednostce kończy się teraz remont kadłuba i prace konserwacyjne, jest przygotowywana do rozpoczęcia regularnych lotów.

„Bosman Express” będzie odbywał dwa kursy dziennie. W Szczecinie (zabierz głos/oceń prezydenta) będzie odpływał z dawnego Dworca Morskiego przy ul. Jana z Kolna, a w Świnoujściu (zabierz głos/oceń prezydenta) – z Wybrzeża Władysława IV.

Wodolot osiąga prędkość ok. 70 km na godzinę i pokonuje trasę łączącą dwa miasta w mniej więcej godzinę. Na pokład może zabrać 120 osób. W zeszłym roku od kwietnia do października przewiózł kilkanaście tysięcy pasażerów.

Jednostka „Bosman Express” to konstrukcja wyprodukowana w 1992 r. w Sankt Petersburgu. Zanim trafiła do Szczecina, kursowała jako tramwaj wodny między Rotterdamem a Amsterdamem. Została kupiona w Holandii i przywieziona do Szczecina, gdzie przeszła remont, zamontowano na niej m.in. dwa nowe silniki o mocy 1,5 tys. kM każdy. W 2007 r. jednostka zaczęła wozić pasażerów na trasie Szczecin-Świnoujście.

Kolejny wodolot, który będzie woził pasażerów na tej trasie, to „Gryf”. Jak powiedział Sławomir Pyta z Wodnych Linii Lotniczych, „Gryf” zacznie pływać 1 maja – tak jak „Bosman Express”, z dawnego Dworca Morskiego w Szczecinie. Może wziąć na swój pokład 54 osoby, do Świnoujścia płynie około godziny. Wodolot zaczął nieregularne rejsy w zeszłym roku. W tym sezonie ma już kursować regularnie.

Jednostka wcześniej woziła pasażerów na Zalewie Wiślanym. Pyta powiedział, że trwają starania, aby wodolot w drodze do Świnoujścia zatrzymywał się w Trzebieży, skąd mógłby zabierać nad morze pasażerów z Polic.

Wodne Linie Lotnicze mają również zamiar uruchomić w tym roku taksówkę wodną, która będzie woziła chętnych w wybrane miejsca nad Zalewem Szczecińskim i do miejscowości nadmorskich. Trasę ma obsługiwać mały wodolot „Wołga”, który zabiera na pokład 8 pasażerów.

Przed laty rejsy wodolotami nad morze były atrakcją turystyczną Szczecina. Od połowy lat 90. na blisko dekadę wodoloty zniknęły z miasta. Od 2007 r. znowu można polecieć ze Szczecina nad morze.
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!