Partnerzy portalu

Wodociągi mają problem. Potrzebne zmiany przepisów

  • PAP/AT
  • 14 listopada 2019 - 07:40 | Aktualizacja: 14 listopada 2019 - 13:15
Firmy wodno-kanalizacyjne mają problem z wykupem sieci zbudowanych m.in. przez deweloperów. Chcą zmiany przepisów. Izba Gospodarcza Wodociągi Polskie (IGWP) pracuje nad propozycją zmian przepisów do ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i odprowadzaniu ścieków.

Jak podkreśla "Puls Biznesu", dzięki funduszom unijnym firmy wodociągowo-kanalizacyjne, zazwyczaj kontrolowane przez samorządy, rozbudowują sieci, którymi dostarczają wodę i odbierają ścieki. Kilometry rurociągów budują także deweloperzy w osiedlach mieszkaniowych.

"Firmy wodno-kanalizacyjne muszą je odkupić, ale często deweloperzy ustalają ceny wykupu na bardzo wysokim poziomie, czasem nawet wyższym niż rynkowe koszty budowy sieci" - twierdzi Tadeusz Rzepecki, prezes Tarnowskich Wodociągów i przewodniczący rady Izby Gospodarczej Wodociągi Polskie (IGWP).

Czytaj też: Doświadczenia w zatwierdzaniu regulaminów dostarczania wody i odprowadzania ścieków

Reguły przenoszenia własności urządzeń wodnych i kanalizacyjnych oraz roszczeń z tego tytułu reguluje art. 49 kodeksu cywilnego. W praktyce problemy z rozliczeniem transakcji ich przekazywania często muszą rozstrzygać sądy.

Jak mówi w rozmowie z gazetą prezes IGWP Dorota Jakuta, Izba pracuje nad propozycją zmian przepisów do ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i odprowadzaniu ścieków. "Zgodnie z nią przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne będzie mogło odmówić odpłatnego nabycia sieci, jeżeli nie została ona ujęta w wieloletnim planie rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych" - tłumaczy Jakuta.

KOMENTARZE1

  • orzełireszka 2019-11-14 11:00:14
    chalcedonit. Kto zna temat tego bezcennego dla wód surowca? Ratujcie do uzdatniania wody. Pazerni ignoranci przejęli kopalnię i używają bezcennego surowca jako kamienia drogowego. Kto zechce i potrafi ? ( redakcję proszę o pomoc)

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!