PARTNERZY PORTALU

Konflikt o ceny wody coraz poważniejszy. Ochrona interesów czy propaganda?

Konflikt o ceny wody coraz poważniejszy. Ochrona interesów czy propaganda?
Wodociągi Miasta Krakowa to jedno z przedsiębiorstw, które weszło na drogę sądową z Wodami Polskimi (fot. WMK/FB)

Izba Gospodarcza Wodociągi Polskie skierowała pismo do prezesa Wód Polskich Przemysława Dacy oraz Marka Gróbarczyka, wiceministra infrastruktury. Apeluje o podjęcie działań dla ratowania sytuacji przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych. Izba uważa, że Wody Polskie prowadzą "kampanię propagandową wymierzoną w przedsiębiorstwa wod.-kan., a skierowaną także przeciwko odbiorcom usług".
  • Izba odnotowuje lawinową liczbę sygnałów od przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych dotyczących pogarszającej się sytuacji finansowej, w tym strat finansowych za pierwszy kwartał br.
  • Izba podnosi także, iż przywołana często przez przedstawicieli regulatora „ochrona interesów odbiorców usług, z uwzględnieniem wymagań ochrony środowiska i optymalizacji kosztów” nie powinna dotyczyć tylko utrzymania niskich cen, ale i dbałości o jakość, a zatem inwestowania. 
  • Sprzeciwia się przedstawianiu przez Wody Polskie przypadków skrajnych takich jak utrzymywanie przez jedno miasto kilku spółek komunalnych wod.-kan., czy wypłaty wielomilionowych dywidend ze spółek komunalnych, jako standardu dla całej branży wod.-kan.

Izba Gospodarcza Wodociągi Polskie stoi na stanowisku, że Wody Polskie prowadzą "kampanię propagandową wymierzoną w przedsiębiorstwa wod.-kan., a skierowaną także przeciwko odbiorcom usług".

Izba apeluje do PGW Wody Polskie o "rzetelne informowanie społeczeństwa na temat procesu uzgadniania wysokości opłat za wodę i ścieki."

Prezes Izby, czyli największej i jedynej ogólnopolskiej organizacji branżowej sektora wodno-ściekowego, Krzysztof Dąbrowski skierował dwa pisma w tej sprawie: do stojącego na czele Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Przemysława Dacy oraz do Marka Gróbarczyka, pełnomocnika rządu ds. gospodarki wodą w Ministerstwie Infrastruktury. 

[Oba pisma zamieszczamy w dziale Multimedia]

Czytaj też: Krakowskie wodociągi na granicy plajty. Ponad sto tysięcy złotych straty dziennie

Przedsiębiorstwa wodociągowe w coraz gorszej sytuacji

Główne tezy obu pism sprowadzają się do konieczności podjęcia niezwłocznych działań z uwagi na dramatycznie i dynamicznie pogarszającą się sytuację finansową przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych.

Na taki stan rzeczy zdaniem prezesa IGWP wpływa kilka istotnych przyczyn. To m.in. przewlekłość postępowań o zatwierdzenie taryfy przez regulatora, czyli dyrektorów RZGW Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. Zdaniem Izby dotyczy to zarówno wniosków przedkładanych po upływie okresu 3 lat obowiązywania, jak również wniosków o skrócenie dotychczas obowiązujących taryf.

Prezes IGWP podkreśla, że Izba odnotowuje liczne przypadki, w których wnioskodawcy w trakcie postępowania otrzymują wezwania do udzielania odpowiedzi na pytania, których liczba sięga niejednokrotnie 100. Co także niepokoi Izbę, regulator zakreśla wnioskodawcy zbyt krótki czas na udzielenie odpowiedzi.

Kolejny problem podnoszony przez prezesa IGWP to brak jest jasnych kryteriów procedowania wniosków, w tym określania we wniosku taryfowych przez przedsiębiorstwa wod.-kan. zakresu świadczenia usług, które są dowolnie i odmiennie interpretowane przez poszczególne RZGW PGW WP.

Niedawno na łamach Portalu Samorządowego wypowiadał się na ten temat prezes Wodociągów Miasta Krakowa Piotr Ziętara. Przedsiębiorstwo weszło na drogę sądową z Wodami Polskimi. 

Regulator a ochrona interesów odbiorców usług

Izba podnosi także, iż przywołana często przez przedstawicieli regulatora „ochrona interesów odbiorców usług, z uwzględnieniem wymagań ochrony środowiska i optymalizacji kosztów” jako argument do niezatwierdzania wzrostu taryf za wodę i ścieki nie może oznaczać tylko "ochrony interesów finansowych przez stosowanie niskich cen i stawek opłat".

Czytaj też: Wody Polskie: Nie ma zgody na przerzucanie kosztów cen wody na mieszkańców

"Ochroną interesów odbiorców usług jest także dbanie o ciągły i niezawodny sposób dostaw wody i odbioru ścieków w sposób wymagający ponoszenia odpowiednich kosztów i przełożenia tego na wartość niezbędnych przychodów będących podstawą do ustalania cen za wodę i ścieki" - pisze w piśmie do ministra Marka Gróbarczyka prezes IGWP Krzysztof Dąbrowski. 

Izba zwraca także uwagę, iż "czym innym jest nieuzasadniony wzrost cen, przed którym przedsiębiorstwo wod.-kan. zobowiązane jest chronić swoich odbiorców usług, a czym innym uzasadniony wzrost cen spowodowany zmianami warunków ekonomicznych".

A warunki ekonomiczne funkcjonowania sektora wod.kan. uległy drastycznym zmianom. To inflacja, wzrost cen energii stanowiącej od 5 do 15 proc. kosztów całkowitych przedsiębiorstw, wzrost cen gazu i paliw. Zdaniem IGWP skutkuje to już teraz ograniczaniem inwestycji, ratowaniem płynności finansowej poprzez uruchomienie kredytów obrotowych na bieżącą działalność,  a także brakiem skumulowanych środków własnych, co zmniejsza zdolności kredytowe przedsiębiorstw na udział własny w nowych zadaniach inwestycyjnych z nowych środków z UE.

Nowe wyzwania: jakość wody, lepsze oczyszczanie ścieków

Izba zaznacza, że przed branżą stoją teraz ogromne wyzwania inwestycyjne – konieczność wdrożenia Dyrektywy dotyczącej jakości wody przeznaczonej do spożycia, nowego rozporządzenia osadowego, przewidywanej w najbliższym czasie zmiany dyrektywy ściekowej, nowych wyzwań w zakresie zabezpieczania produkcji na wypadek działań wojennych, terrorystycznych, zapewnienie cyberbezpieczeństwa, stają się istotnie zagrożone.

Czytaj też: Branża wod-kan chce być 4.0, ale boi się o finanse

"Racjonalne podjęcie się realizacji wyżej wskazanych zadań wymaga posiadania środków własnych, stabilizacji finansowej, którą przedsiębiorstwa wod.-kan. pozyskują przede wszystkim z wpływów taryfowych, stąd konieczne jest przyjęcie rozwiązań umożliwiających szybkie procedowanie wniosków taryfowych uwzględniających rzeczywiste koszty działalności sektora wod.-kan., jak również jasne i precyzyjne dla stron zasady postępowania taryfowego" - apeluje prezes Krzysztof Dąbrowski.

Skrajne przypadki to nie standard

W skierowanym do prezesa Wód Polskich stanowisku w kwestii postępowań taryfowych przed Regionalnymi Zarządami Gospodarki Wodnej Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie,  czytamy, że Izba odnotowuje "lawinową wręcz ilość sygnałów od przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych dotyczących pogarszającej się sytuacji finansowej, w tym strat finansowych za pierwszy kwartał br."

Sprzeciw Izby budzi też przedstawianie przez PGW Wody Polskie przypadków skrajnych, odosobnionych takich jak utrzymywanie przez jedno miasto kilku spółek komunalnych wod.-kan., jak również wypłaty wielomilionowych dywidend ze spółek komunalnych, jako standard dla całej branży wod.-kan.

Izba nadal deklaruje wolę wspólnych spotkań w celu opracowania szczegółowych propozycji zmian przepisów, jak również opracowania katalogu dobrych praktyk w zakresie procedowania wniosków taryfowych, które z uwagi na sytuację muszą zostać wdrożone w trybie pilnym.

Jednocześnie Izba wnosi, by słuszne uwagi i postulaty co do trybu i sposobu procedowania wniosków taryfowych były uwzględniane przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie w trakcie ich rozpatrywania.

Izba liczy także, iż propozycje dodania w ustawie o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków szybkiej, uproszczonej procedury w zakresie skrócenia taryf oraz zmiany przepisów prawnych dotyczących celów poboru wody w ustawie Prawo wodne, które to były już przedmiotem wspólnych spotkań i korespondencji z Państwem, znajdą się w szybkim procesie legislacyjnym przy wsparciu Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


Multimedia


Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!