Partnerzy portalu

PARTNER SERWISU

Wodór bliżej niż się wielu zdaje. Pozwoli samorządom na oszczędności

Wodór może pomóc samorządom w transformacji komunalnego rynku ciepłowniczego. W grę wchodzą niemałe pieniądze, które można zaoszczędzić na opłatach za emisję CO2. Hynfra, pierwszy polski start-up wodorowy, ma właśnie dla nich ofertę.
 • Hynfra, pierwszy polski start-up wodorowy, kieruje na rynek ofertę kompleksowych rozwiązań w dziedzinie technologii wytwarzania zielonego wodoru w Polsce z wykorzystaniem instalacji OZE.
 • Wodór, nazywany paliwem przyszłości, ma być rozwiązaniem dla wszystkich emitentów CO2, którzy cierpią z powodu coraz wyższych opłat z tego tytułu.
 • Nasz rozmówca zwraca uwagę, że teraz jest najlepszy moment, by rozpocząć transformację i ubiegać się o te środki, bo chętnych do tej puli pieniędzy jest wielu. 

- Nasza oferta jest skierowana do bardzo szerokiego grona odbiorców - zarówno z rynku energetycznego, ciepłowniczego, przemysłowego, jak też transportowego, a być może - w przyszłości - będą to też klienci indywidualni - mówił podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego Tomoho Umeda, prezes Hynfry, przewodniczący Komitetu Technologii Wodorowych KIG, członek zarządu Hydrogen Poland.

Wodór może być dobrym rozwiązaniem zwłaszcza dla komunalnego rynku ciepłowniczego. Obecnie w Polsce funkcjonuje kilkaset przedsiębiorstw zaopatrujących odbiorców w ciepło ze źródeł węglowych, głównie w małych i średnich miastach.

Hynfra chce właśnie tym małym i średnim gminom zaproponować technologie wodorowe, które pozwolą uniknąć obciążania ich budżetów kosztami uprawnień do emisji CO2.

- Jesteśmy w stanie praktycznie w większości małych i średnich miast już w pierwszym roku (po wdrożeniu technologii Hynfry - przyp.red.) zlikwidować konieczność opłat za ETS - dodaje Tomoho Umeda.

Co z kosztami wdrażania tych technologii?

- Wodór został uznany przez Komisję Europejską za kluczowe narzędzie dekarbonizacji, w związku z czym obecnie dostępne są ogromne środki przeznaczone na ten cel. Warto pamiętać też, że mamy do dyspozycji Fundusz Modernizacji, a wkrótce - miejmy nadzieję - zostanie uchwalony Fundusz Transformacji Energetyki, co da razem ok. 400 mln jednostek uprawnień, które będą wracały właśnie w celu finansowania transformacji energetyki, w tym ciepłownictwa. 400 mln jednostek uprawnień to jest ok. 130 mld zł, które mogą być mechanizmem wsparcia - mówi Tomoho Umeda.

I dopowiada, że do tego możemy dodać pozostałe programy, czy to w ramach funduszy, którymi zarządza NFOŚiGW, czy z portfela Grupy PFR.

- W ten sposób mamy naprawdę spory budżet na tego typu inwestycje, tak, by samorządy nie musiały ponosić kosztów transformacji - precyzuje.

Nasz rozmówca zwraca uwagę, że teraz jest najlepszy moment, by rozpocząć transformację i ubiegać się o te środki, bo chętnych do tej puli pieniędzy jest wielu. Ten, kto będzie ostatni, będzie miał najtrudniej...

Prezes Hynfry podkreśla jednocześnie, że rozwiązania oparte na wodorze już dziś są rentowne i opłacalne.

Hynfra obecnie rozwija 57 projektów wodorowych. Jak zastrzega prezes firmy, nie wiadomo jeszcze, czy wszystkie uda się zrealizować, ale pięć pierwszych jest już w zaawansowanej fazie.

- Najwięcej projektów jest związanych z dekarbonizacją ciepłownictwa za pomocą wodoru. Popularność tych rozwiązań w tym segmencie gwałtownie wzrasta, o czym świadczą napływające coraz liczniej do nas zapytania - mówi Tomoho Umeda.

Hynfra zajmuje się wodorowymi technologiami od 2014 r.

- Myślę, że jest dobry czas dla wodoru... Jesteśmy na samym początku tej drogi, ale teraz łapiemy mocny wiatr w żagle  - dodaje prezes Hynfry.

KOMENTARZE3

 • Stanisław 2021-10-16 21:54:15
  Przy pomocy OZE produkuje prąd,który służy do produkcji wodoru….a transport wodoru jest bardzo kłopotliwy…a więc wodór to manipulacja niedouczonym społeczeństwem !
 • ekonom 2021-10-15 16:17:34
  Do Obywatel: OZE
 • Obywatel 2021-10-15 09:19:59
  Ale jak wyprodukować ten wodór. Obecnie trzeba więcej energii włożyć aby wyprodukować wodór niż odzyskamy po jego spaleniu. Oczywiście dotacje mogą zmienić rachunek ale to jest stawianie wozu przed koniem. To jakiś przekręt

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!