Wody geotermalne zastąpią węgiel. Energetyczne koło ratunkowe dla Koła

Na razie kolski zakład ciepłowniczy wytwarza ciepło głównie z węgla. (fot. kolo.pl)
Na zakup uprawnień do emisji dwutlenku węgla na 2022 r. Miejski Zakład Energetyki Cieplnej w Kole będzie musiał wydać jeszcze około 10 mln zł. Za węgiel od kilku miesięcy musi płacić kilka razy więcej niż wcześniej. Ale już jesienią przyszłego roku to wszystko się zmieni, bo wtedy w tym mieście ma ruszyć ciepłownia geotermalna.
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
- Koło przymierzało się do inwestycji w geotermię od dawna. W ostatnich latach w końcu to przyspieszyło. Gotowe są już dwa odwierty eksploatacyjne i ruszyła budowa ciepłowni geotermalnej.
- Ciepłownia ma być gotowa jesienią przyszłego roku i to będzie epokowy moment w historii kolskiego ciepłownictwa, bo dzięki temu wody geotermalne zastąpią tam węgiel.
- Władze Koła planują wykorzystać geotermię także do celów rekreacyjnych (baseny) i do produkcji prądu.

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU SAMORZĄDOWEGO
lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
KOMENTARZE3
-
Cccc
2022-09-04 08:25:38
Zuzia nie masz racji. W Koninie pierwszy odwiert wykonano dużo wcześniej, a w Kole zaczęli później ale działają bardzo szybko. Kolska geotermia będzie miała dużo większy efekt ekologiczny, bo praktycznie prawie w całości pokryje dzisiejsze ciepło z węgla. Węglem będą tam tylko dopalać podczas ostryc... rozwiń
-
Viper
2022-09-02 15:32:23
Brawo! Wspaniała inwestycja, powinno być takich jak najwiecej w Polsce. Many przecież ogromne złoża geotermalne. Gratulacje dla Koła.
-
zuzia
2022-09-02 14:50:55
Mimo ogromnych zasobów geotermalnych w Polsce mało jest inwestycji w tym zakresie. Geotermię w Kole budowano latami. Teraz kolej na KONIN