Partnerzy portalu

Wojewoda śląski: mimo kryzysu Polacy spokojnie przeszli przez zimę

 • PAP/rs
 • 28 marca 2023 - 12:14 | Aktualizacja: 28 marca 2023 - 12:35
Wbrew zapowiedziom opozycji, dzięki wprowadzonym przez rząd rozwiązaniom, Polacy mimo kryzysu energetycznego spokojnie przeszli przez zimę i mogą czuć się bezpiecznie - mówili we wtorek wojewoda śląski i posłowe PiS, podsumowując sezon zimowy.
 • Na terenie woj. śląskiego sam dodatek węglowy to jest wartość na poziomie 1,3 mld zł - podkreślił wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.
 • Jak się zbierze ten cały mechanizm, wspólny mechanizm, to jest kilkadziesiąt miliardów złotych wsparcia przekazanego tak naprawdę naszym obywatelom - dodał.
 • Wojewoda zaznaczył, że działania na rzecz bezpieczeństwa energetycznego Polski były podejmowane już we wcześniejszych latach, wymienił m.in. budowę Baltic Pipe.

Dodatek węglowy w śląskim wyniósł ok. 1,3 mld zł

Podczas konferencji prasowej w Gliwicach wojewoda śląski Jarosław Wieczorek mówił o rządowych rozwiązaniach wprowadzonych w związku z kryzysem energetycznym wywołanym przez Rosję po napaści na Ukrainę. Przypomniał o specjalnych działaniach i mechanizmach wsparcia, jak: zamrożenie cen gazu, wsparcie w zakresie cen energii elektrycznej, dopłaty do opału, preferencyjny zakup i dystrybucja węgla, sprowadzanie wystarczającej ilości tego surowca, a także regulacjach tzw. tarczy antyinflacyjnej.

"Na terenie woj. śląskiego sam dodatek węglowy to jest wartość na poziomie 1,3 mld zł (...) Jak się zbierze ten cały mechanizm, wspólny mechanizm, to jest kilkadziesiąt miliardów złotych wsparcia przekazanego tak naprawdę naszym obywatelom, aby ten sezon jesienno-zimowy można było w spokoju, w cieple, bez większych konsekwencji przetrwać" - podkreślił wojewoda.

"Straszyła nas opozycja, że nie będzie prądu, nie będzie gazu, nie będzie ciepła, nie będzie węgla. Wszystko jest" - mówił Wieczorek, który podziękował także samorządom i mieszkańcom.

Wojewoda zaznaczył, że działania na rzecz bezpieczeństwa energetycznego Polski były podejmowane już we wcześniejszych latach, wymienił m.in. budowę Baltic Pipe.

"Te rozwiązania energetyczne spowodowały, że nawet po odcięciu tych nośników energii Polska i Polacy mogli czuć się bezpiecznie, nie zabrakło ani gazu, ani węgla, ani energii elektrycznej. To wszystko czym Rosja chciała zdestabilizować Europę, a w szczególności z pewnością Polskę, okazało się całkowicie nietrafione właśnie dzięki tym kluczowym inwestycjom i programom wsparcia" - zaznaczył.

Apel do parlamentarzystów o wsparcie działań rządu w Brukseli

Poseł Wojciech Szarama mówił, że tylko w Bytomiu na dodatki węglowe przeznaczono 26 mln zł i każde gospodarstwo domowe w tym i innych miastach mogło spokojnie przejść przez zimę. "Rząd z pewnością zdał egzamin, bezpieczeństwo energetyczne Polski jest zapewnione" - powiedział parlamentarzysta.

Dodał, że "rząd polski nigdy nie zgodzi się na działania europejskie, które bezpieczeństwu energetycznemu Polski mogą zagrozić". Wyjaśnił, że chodzi m.in. o tzw. dyrektywę metanową. "Stąd apel do europarlamentarzystów, działaczy, polityków PO, aby szczerze w i pełni wsparli działania rządu polskiego w Brukseli" - powiedział Szarama i stwierdził, że "Polska jest za restrukturyzacją przemysłu węglowego, ale na polskich warunkach".

Poseł Jarosław Gonciarz w kontekście kryzysu energetycznego krytykował polityków PO, którzy według niego, "podsycają agresję" i "budują złe emocje". "Oni uwielbiają fake newsy, rozpropagowują je (...) Rozumiem walkę na argumenty, na programy, ale widzimy, że opozycji zależy przede wszystkim, aby w Polsce było jak najgorzej, aby jak najgorzej się żyło Polakom, wówczas chcę na tym budować swój kapitał polityczny" - uważa poseł.

KOMENTARZE3

 • Ekonom 2023-03-28 18:13:24
  Trzeba ludziom jasno powiedzieć ze przynależność do UE nieoplaca się za wszelką cenę
 • Rafał 2023-03-28 14:32:38
  Inflacja 20 %
 • Sarmata 2023-03-28 14:20:44
  Sprzedajne kur....Pod płaszczykiem dodatków, sratków wprowadzacie po cichu unijne chore lewicowe komunistyczne dyrektywy!!!! Nie zapomnimy tego! Ludzie się w końcu obudzą...To po cholerę lata pracy nad nowatorskimi metodami odgazowywania węgla, wydane miliony na badania, jak potem pod presją tych Eu...rogangsterów zalewacie kopalnie, niszczycie nasze dobro narodowe, a nie walczycie np. ze smogiem pochodzącym z milionów autek, generalnie rzęchów ponad 10 letnich? Do tego doszli Ukraińcy wykupujący stare auta z komisów!!! Zdrajcy!  rozwiń

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!