Partnerzy portalu

Wokół Rzeszowa powstanie Podmiejska Kolej Aglomeracyjna

  • PAP/AT
  • Opublikowano: 12 stycznia 2016 - 14:54 | Zaktualizowano: 12 stycznia 2016 - 14:59
Ponad 357 mln zł kosztować ma budowa Podmiejskiej Kolej Aglomeracyjnej, która skomunikuje tereny wokół Rzeszowa. W ramach inwestycji, która dofinansowana będzie z budżetu UE, zakupionych będzie m.in. 12 pojazdów szynowych, powstanie też 14 nowych przystanków.

Jak poinformował rzecznik prasowy marszałka woj. podkarpackiego Tomasz Leyko, podpisany został już list intencyjny w sprawie budowy PKA.

"To pierwszy krok w kierunku powstania tej inwestycji. Dokument podpisali samorządowcy z kilkunastu podkarpackich gmin, na terenie których będzie realizowany ten projekt, w tym m.in. prezydent Rzeszowa" - powiedział rzecznik.

Dokument zawiera przede wszystkim zapewnienie o woli współpracy i chęci wspólnej realizacji projektu oraz wstępny podział kompetencji. Liderem projektu będzie samorząd województwa, a lokalne samorządy partnerami. W projekcie będą też uczestniczyć PKP Polskie Linie Kolejowe.

Leyko zaznaczył, że inwestycja obejmie swym obszarem gminy przez które biegną linie kolejowe od Dębicy do Przeworska oraz od Kolbuszowej po Strzyżów. "Na terenie tych gmin zostaną wybudowane lub przebudowane drogi dojazdowe do dworców i stacji, powstaną też m.in. parkingi w systemie parkuj i jedź"- dodał.

List intencyjny zawiera przede wszystkim zapewnienie o woli współpracy i chęci wspólnej realizacji projektu oraz wstępny podział kompetencji (fot.podkarpackie.pl)
List intencyjny zawiera przede wszystkim zapewnienie o woli współpracy i chęci wspólnej realizacji projektu oraz wstępny podział kompetencji (fot.podkarpackie.pl)

W zasięgu kolei znajdzie się ok. 300 tys. mieszkańców Podkarpacia.

W ramach projektu planowanych jest m.in. zakup 12 sztuk nowoczesnego taboru oraz budowa zaplecza technicznego dla pojazdów szynowych. Powstanie także 14 nowych przystanków, a stare przystanki i stacje zostaną wyremontowane. Projekt zakłada również wybudowanie nowej linii kolejowej z Rzeszowa do Jasionki, gdzie znajduje się lotnisko.

Inwestycja została oszacowana na ponad 357 mln złotych. Będzie realizowana z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

KOMENTARZE1

  • migacz48 2016-01-16 08:51:06
    a co z linią25 Dębica-Stalowa wola, przez Mielec

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!