Partner portalu

Wrocław: Dwie firmy złożyły oferty w przetargu MPK na zakup 40 tramwajów

Dwie firmy złożyły oferty w ogłoszonym przez wrocławskie MPK przetargu na zakup 40 nowych tramwajów. Miejski przewoźnik zamierza na ten cel wydać blisko 230 mln zł brutto, z czego ponad 150 mln zł to środki unijne.

Jak poinformowała rzeczniczka wrocławskiego MPK Agnieszka Korzeniowska, oferty w przetargu zgłosiły firmy: Modertrans Poznań oraz Pesa Bydgoszcz. Modertrans złożył ofertę opiewającą na ponad 176 mln zł brutto, zaś Pesa na ponad 324 mln zł brutto. Poznańska firma w swoje ofercie chce dostarczyć 27 proc. tramwajów z niską podłogą, zaś Pesa - 100 proc. takich pojazdów.

"Na tym etapie nie można jeszcze mówić o rozstrzygnięciu przetargu, bo spółka musi zbadać dokumentację pod względem formalnym i merytorycznym, aby wyłonić ofertę" - podała Korzeniowska.

Pieniądze na zakup nowych tramwajów w dużej części pochodzą z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020. Wrocławskie MPK w ramach finansowanego z tego programu projektu modernizacji floty taboru tramwajowego chce kupić łącznie 56 pojazdów.

"Część tego projektu jest już realizowana, bo MPK Wrocław wykorzystało wcześniejszy kontrakt ze spółką Modertrans Poznań, w ramach którego zakupiło już 16 tramwajów - trzy z tego zamówienia jeżdżą już po wrocławskich ulicach, a kolejne 13 zostanie dostarczonych do końca bieżącego roku" - powiedziała prezes MPK Wrocław Jolanta Szczepańska.

Wraz z zakupem nowego taboru będą wycofywane stare 30, 40-letnie tramwaje. W przetargu na 40 pojazdów minimalny udział tramwajów z usługą niskiej podłogi określono na poziomie 20 proc.

Prezes zapowiedziała, że przewoźnik zamierza kupić kolejne 32 tramwaje w latach 2020-2022. Mają być one niskopodłogowe.

MPK jest również w trakcie wymiany floty autobusów. Rozstrzygnięto już przetarg na dzierżawę 60 pojazdów. Pojawią się one na wrocławskich ulicach na początku przyszłego roku.

"Przewoźnik zabiega także o fundusze unijne na zakup kolejnych 50 autobusów w ramach środków z Regionalnego Programu Operacyjnego. Do końca tego roku we Wrocławiu pojawi się także 11 nowych autobusów marki MAN, które zapewni podwykonawca MPK - firma Michalczewski" - podała Korzeniowska.

KOMENTARZE1

  • kaszmir88 2017-07-22 17:25:44
    jeżeli miastu zależy na jakości jedynym słusznym wyborem jest PESA, oni oferują 100% tramwajów z niską podłogą, ich konkurent zaledwie 27%.. Cena owszem różni się, ale skoro miasto chce pozbyć się tramwajó z wysokim pokładem to po co teraz takie kupować?

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!