Partner portalu

Wrocław: miejska wypożyczalnia samochodów elektrycznych podsumowała rok działalności

Ponad 50 tys. użytkowników zarejestrowało się we Wrocławiu w systemie wypożyczenia samochodów elektrycznych na minuty Vozilla, w czasie roku jego funkcjonowania. Łącznie użytkownicy przejechali ponad 2,3 mln km.

Vozilla to pierwsza w Polsce miejska wypożyczalnia samochodów elektrycznych, która działa we Wrocławiu od 4 listopada 2017 roku. Przedsięwzięcie to efekt podpisanej w lutym 2017 r. umowy o partnerstwie publiczno-prywatnym pomiędzy samorządem Wrocławia a firmą Enigma. W zasobach wypożyczalni znajduje się obecnie 200 samochodów, w tym 190 osobowych oraz 10 samochodów typu VAN.

Na konferencji prasowej podsumowano rok działalności wypożyczalni samochodów elektrycznych. Jak powiedział menedżer projektu z ramienia firmy Enigma Miłosz Franaszek, w tym czasie, łączna liczba wypożyczeń przekroczyła 320 tys., co przełożyło się na ponad 84 tys. godzin jazdy.

Czytaj też: Katowice: Rusza pilotażowy carsharing pojazdów elektrycznych

- To imponujący wynik, nie spodziewaliśmy się tak burzliwego rozwoju po roku działania systemu. System stał się już bardzo popularny i dobrze rozpoznawalny we Wrocławiu - mówił Franaszek.

Poinformował, że do tej pory w systemie Vozilli zarejestrowało się ponad 50 tys. użytkowników, którzy przejechali ponad 2,3 mln km. Rekordzista wypożyczył samochód ponad 600 razy.

- Dla znacznej części osób jest to codzienny środek transportu, który pozwala im sprawnie poruszać się po Wrocławiu, m.in. dzięki tym wszystkim udogodnieniom, które urząd miasta przygotował dla systemu, czyli specjalne miejsca parkingowe w centrum Wrocławia, oraz zgodę na poruszanie się buspasami - tłumaczył.

Podczas oficjalnej konferencji prasowej po roku działania VOZILLI we Wrocławiu nagrodzono najczęściej korzystających z wypożyczalni użytkowników, fot. Bartosz Moch
Podczas oficjalnej konferencji prasowej po roku działania VOZILLI we Wrocławiu nagrodzono najczęściej korzystających z wypożyczalni użytkowników, fot. Bartosz Moch

Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk zwrócił uwagę, że Wrocław był pierwszym miastem, w którym idea car-sharingu wystąpiła w takiej skali.

- Ciągle pozostajemy miastem, które ma najbardziej rozbudowany system car-sharingu. Wrocław jest także liderem jeżeli chodzi o inne indywidualne środki poruszania się po mieście. Poza samochodami elektrycznymi można wypożyczyć też hulajnogi elektryczne. Do tego rozbudowujemy z roku na rok system roweru miejskiego. Te wszystkie elementy tworzą system poruszania się po mieście wpisujący się we wrocławską politykę mobilności i politykę proekologiczną - mówił.

Franaszek dodał, że średni wiek kierowców korzystających z miejskiej wypożyczalni samochodów elektrycznych waha się pomiędzy 24 a 30 rokiem życia.

- Z usług korzystają jednak osoby w każdym wieku - najstarsi użytkownicy liczyli 71 i 81 lat - dodał.

Z przeprowadzonych przez firmę na przełomie października i listopada 2018 r. badań wynika, że wśród najczęstszych motywacji do korzystania z car-sharingu były brak możliwości skorzystania z prywatnego samochodu, chęć dojazdu na imprezy czy wydarzenia miejskie, czy przejazd na lotnisko lub dworzec PKP.

Zobacz naszą najnowszą "Rządową ławę". Adam Sierak rozmawia z Piotrem Uścińskim, wiceministrem rozwoju i technologii

 

Zobacz nasze najnowsze 1x1 z Jerzym Polaczkiem z PiS. Czy województwo straci wpływ na ważny port lotniczy?

 
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!