PARTNERZY PORTALU

Z infrastruktury towarzyszącej elektrowni jądrowej skorzystają mieszkańcy i turyści

 • TK    22 czerwca 2022 - 17:35
Z infrastruktury towarzyszącej elektrowni jądrowej skorzystają mieszkańcy i turyści
Spotkanie samorządowców z przedstawicielami PEJ (fot. mat. prasowe)

Drogi i połączenie kolejowe, które powstaną w ramach budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej, mają być zaprojektowane tak, by jednocześnie odpowiadać potrzebom mieszkańców i turystów - to najważniejszy wniosek z ostatniego spotkania samorządowców z powiatu wejherowskiego, z władzami Polskich Elektrowni Jądrowych (PEJ). Przyszła elektrownia jądrowa ma powstać pomiędzy miejscowościami Lubiatowo i Kopalino w powiecie wejherowskim.
 • W 2033 r. ma zostać w Polsce uruchomiony pierwszy blok elektrowni jądrowej.
 • Jako lokalizację wybrano teren pomiędzy miejscowościami Lubiatowo i Kopalino w woj. pomorskim. Władze Polskich Elektrowni Jądrowych po raz drugi spotkały się z samorządowcami z okolic.
 • Podczas ostatniego z nich zapadła m.in. decyzja, że wszelkie drogi czy linie kolejowe, które powstaną przy okazji budowy elektrowni, zostaną zaprojektowane tak, by móc jednocześnie służyć mieszkańcom.

- Przygotowania do budowy, a potem sama budowa i eksploatacja elektrowni jądrowej, to złożony proces, na który składa się wiele elementów. Zdajemy sobie sprawę, że towarzyszące tej inwestycji drogi, połączenia kolejowe czy sieci elektroenergetyczne to kwestie, które żywotnie interesują zarówno samorządy, jak i mieszkańców, dlatego też to tym tematom poświęciliśmy dzisiejsze spotkanie. Dziękujemy partnerom z Polskich Kolei Państwowych, Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oraz Polskich Sieci Elektroenergetycznych za udział w dialogu na temat realizowanych przez nich projektów – powiedziała Joanna Szostek z Polskich Elektrowni Jądrowych (PEJ).

W spotkaniu dotyczącym budowy elektrowni jądrowej wzięli udział przedstawiciele PEJ oraz starostowie powiatów wejherowskiego, puckiego i lęborskiego; wójtowie gmin Choczewo, Gniewino, Krokowa, Wicko, Łęczyce, Nowa Wieś Lęborska, Wejherowo oraz burmistrz miasta Łeba. W rozmowach brali też udział reprezentanci podmiotów odpowiedzialnych za realizację wybranych elementów tzw. infrastruktury towarzyszącej elektrowni.

Czytaj także: Marszałek napisał do premiera w sprawie elektrowni jądrowej

Podczas spotkania omówiono z jednej strony status programu budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej, a z drugiej zaawansowanie prac nad projektami związanymi z drogami dojazdowymi, linią kolejową oraz sieciami przesyłowymi. Zarówno drogi, jak i połączenie kolejowe mają być wykorzystywane nie tylko na potrzeby elektrowni, ale także być dostępne dla mieszkańców oraz turystów.

Pierwszy blok w 2033 r.  

PEJ w grudniu 2021 r. poinformowały, że lokalizacja "Lubiatowo-Kopalino", na terenie gminy Choczewo w powiecie wejherowskim została wskazana jako preferowane miejsce posadowienia pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej. Do tej pory, odbyły się w tej sprawie dwa spotkania z samorządowcami.

- Zależy nam na tym, by cały proces inwestycyjny w projekcie pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce był od samego początku prowadzony w sposób transparentny, odpowiedzialny i w dialogu z interesariuszami, w tym przede wszystkim z włodarzami i społecznością lokalną -mówił po pierwszym z tych spotkań Tomasz Stępień, prezes PEJ.

Zgodnie z Programem Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ) Polska planuje budować nowoczesne, ale sprawdzone i duże reaktory typu PWR. W Polityce Energetycznej Polski do 2040 r. zakłada się, że w 2033 r. uruchomiony zostanie pierwszy blok polskiej elektrowni jądrowej o mocy ok. 1-1,6 GW. Kolejne bloki będą wdrażane co dwa-trzy lata, a cały program jądrowy zakłada budowę sześciu bloków o mocy do 9 GW.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę


×
KOMENTARZE (3)

 • yeah, 2022-06-29 13:15:27

  Elektrownia nie powstanie miedzy miejscowosciami Lubiatowo i Kopalino, chyba że wyburzy sie te miejscowosci. Nie trzeba nawet tam byc by to zrozumiec i nie powielac nieustannie nieprawdy. Lokalizacja to tereny na połnoc od wsi Słajszewo i Biebrowo. Tak czy owak - nawet proba hipotetycznego myslenia ...o postawieniu tam jakiegokolwiek przemysłu czy elektrowni, w tym jądrowej, zakrawa na cięzki żart, absurd i paranoje. Niestety, ktos o tym próbuje myśleć na poważnie ...  rozwiń
 • Mietek, 2022-06-23 01:03:26

  Do Pesymista: A może są na świecie turyści, którzy szukają dodatkowego źródła promieniowania? Nie wiem po co Polsce Elektrownia jądrowa. Nie mamy ani technologii, ani paliwa. Zanim zostanie uruchomiona pierwsza elektrownia jądrowa, technologia magazynowania energii i źródła OZE potanieją i zostanie...my ze śmieciem na tysiące lat!  rozwiń
 • Pesymista, 2022-06-22 18:07:57

  Gdyby to była elektrownia wodna to naprawdę skorzystali by mieszkańcy i turyści. Już widzę chętnych na spacer w okolice elektrowni atomowej.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!