Drogi i połączenie kolejowe, które powstaną w ramach budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej, mają być zaprojektowane tak, by jednocześnie odpowiadać potrzebom mieszkańców i turystów - to najważniejszy wniosek z ostatniego spotkania samorządowców z powiatu wejherowskiego, z władzami Polskich Elektrowni Jądrowych (PEJ). Przyszła elektrownia jądrowa ma powstać pomiędzy miejscowościami Lubiatowo i Kopalino w powiecie wejherowskim.
- Przygotowania do budowy, a potem sama budowa i eksploatacja elektrowni jądrowej, to złożony proces, na który składa się wiele elementów. Zdajemy sobie sprawę, że towarzyszące tej inwestycji drogi, połączenia kolejowe czy sieci elektroenergetyczne to kwestie, które żywotnie interesują zarówno samorządy, jak i mieszkańców, dlatego też to tym tematom poświęciliśmy dzisiejsze spotkanie. Dziękujemy partnerom z Polskich Kolei Państwowych, Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oraz Polskich Sieci Elektroenergetycznych za udział w dialogu na temat realizowanych przez nich projektów – powiedziała Joanna Szostek z Polskich Elektrowni Jądrowych (PEJ).
W #Wejherowie odbyło się spotkanie poświęcone budowie i funkcjonowaniu elektrowni jądrowej oraz związanym z tym rozwojem regionu. Tematy dot. https://t.co/MT3IPfmqz1. inwestycji tow. budowie i funkcjonowaniu EJ - dróg, kolei i sieci elektroenergetycznych. https://t.co/pPH5IRSKAo pic.twitter.com/H1TAnztH0C
— Polskie Elektrownie Jądrowe sp. z o.o. (@PEJ_PL) June 22, 2022
W spotkaniu dotyczącym budowy elektrowni jądrowej wzięli udział przedstawiciele PEJ oraz starostowie powiatów wejherowskiego, puckiego i lęborskiego; wójtowie gmin Choczewo, Gniewino, Krokowa, Wicko, Łęczyce, Nowa Wieś Lęborska, Wejherowo oraz burmistrz miasta Łeba. W rozmowach brali też udział reprezentanci podmiotów odpowiedzialnych za realizację wybranych elementów tzw. infrastruktury towarzyszącej elektrowni.
Czytaj także: Marszałek napisał do premiera w sprawie elektrowni jądrowej
Podczas spotkania omówiono z jednej strony status programu budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej, a z drugiej zaawansowanie prac nad projektami związanymi z drogami dojazdowymi, linią kolejową oraz sieciami przesyłowymi. Zarówno drogi, jak i połączenie kolejowe mają być wykorzystywane nie tylko na potrzeby elektrowni, ale także być dostępne dla mieszkańców oraz turystów.
PEJ w grudniu 2021 r. poinformowały, że lokalizacja "Lubiatowo-Kopalino", na terenie gminy Choczewo w powiecie wejherowskim została wskazana jako preferowane miejsce posadowienia pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej. Do tej pory, odbyły się w tej sprawie dwa spotkania z samorządowcami.
- Zależy nam na tym, by cały proces inwestycyjny w projekcie pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce był od samego początku prowadzony w sposób transparentny, odpowiedzialny i w dialogu z interesariuszami, w tym przede wszystkim z włodarzami i społecznością lokalną -mówił po pierwszym z tych spotkań Tomasz Stępień, prezes PEJ.
Zgodnie z Programem Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ) Polska planuje budować nowoczesne, ale sprawdzone i duże reaktory typu PWR. W Polityce Energetycznej Polski do 2040 r. zakłada się, że w 2033 r. uruchomiony zostanie pierwszy blok polskiej elektrowni jądrowej o mocy ok. 1-1,6 GW. Kolejne bloki będą wdrażane co dwa-trzy lata, a cały program jądrowy zakłada budowę sześciu bloków o mocy do 9 GW.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
yeah, 2022-06-29 13:15:27
Elektrownia nie powstanie miedzy miejscowosciami Lubiatowo i Kopalino, chyba że wyburzy sie te miejscowosci. Nie trzeba nawet tam byc by to zrozumiec i nie powielac nieustannie nieprawdy. Lokalizacja to tereny na połnoc od wsi Słajszewo i Biebrowo. Tak czy owak - nawet proba hipotetycznego myslenia ... rozwiń
Mietek, 2022-06-23 01:03:26
Do Pesymista: A może są na świecie turyści, którzy szukają dodatkowego źródła promieniowania? Nie wiem po co Polsce Elektrownia jądrowa. Nie mamy ani technologii, ani paliwa. Zanim zostanie uruchomiona pierwsza elektrownia jądrowa, technologia magazynowania energii i źródła OZE potanieją i zostanie... rozwiń
Pesymista, 2022-06-22 18:07:57
Gdyby to była elektrownia wodna to naprawdę skorzystali by mieszkańcy i turyści. Już widzę chętnych na spacer w okolice elektrowni atomowej.
Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP
Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!