Partnerzy portalu

Za odbiór śmieci płacimy więcej niż na Zachodzie. Przyczyna jest prosta

- W Polsce samorządy firmom zajmującym się zagospodarowaniem odpadów płacą więcej za ich odbiór niż płaci się za tę samą usługę w krajach zachodniej Europy - mówi Marcin Borek, dyrektor Departamentu Inwestycji Samorządowych Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR).
 • - W Polsce składujemy aż 43 proc. odpadów komunalnych, podczas gdy średnia w Europie to 24 proc., a takie kraje, jak Niemcy, Dania czy Szwecja, w ogóle nie składują - wskazuje Marcin Borek w wywiadzie dla PortalSamorzadowy.pl.
 • Jego zdaniem to jedna z głównych przyczyn galopady cen za odbiór śmieci, bo składowanie to najdroższa metoda zagospodarowania odpadów.
 • W ocenie naszego rozmówcy tę galopadę mogłoby powstrzymać wybudowanie kolejnych instalacji termicznego przekształcania odpadów (popularnie zwanych spalarniami), których w naszym kraju jest wciąż bardzo niewiele w porównaniu do krajów zachodniej Europy.
 • Marcin Borek mówi też dużo o zmianach, jakie czeka polskie ciepłownictwo, a temu tematowi poświęcony będzie panel dyskusyjny „Transformacja ciepłownictwa”, który odbędzie się w ramach XV Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach (24-26 kwietnia).
strefa premium

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU SAMORZĄDOWEGO

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

KOMENTARZE30

 • Lucjanowski 2023-04-29 03:07:04
  "Spalarnie należałoby rozważyć... A według artykułu jest 100 euro za tonę..." Ceny za wywóz śmieci są na przykład w Niemczech bardzo różne. Opłaty pobierane są przez przedsiębiorstwa zajmujące się odpadami, w zależności od objętości pojemników i od częstotliwości ich opróżniania. Różnice ...w kosztach pomiędzy różnymi gminami / miastami sięgają 400 %. Podam przykład. Dla domu jednorodzinnego zamieszkałego przez 4 osoby zamówiony jest jeden 120 litrowy kontener na śmieci inne, kosztuje jego opróżnianie w cyklu 14-dniowym : 162,24 euro w roku. Dopłata za drogę / przesunięcie tego kontenera od miejsca, w którym stoi i z powrotem ponad 15 metrów wynosi: 51,60 euro. 80 litrowa beczka na odpady biologiczne - także w 14-dniowym cyklem opróżniania - kosztuje w roku 75,60 euro. Także tutaj należy uiścić dopłatę za drogę przemieszczania tej beczki dłuższą niż 15 metrów, w wysokości 51,60 euro. 120 litrowej pojemności kontener na papier kosztuje - przy cyklu 4-tygodniowym jego opróżniania - 8,76 euro. Także tutaj pobierana jest opłata za dłuższą niż 15 metrów drogę jego przemieszczania, w wysokości 25,80 euro. Za zbieranie wypełnionych opakowaniami plastikowymi i metalowymi "żółtych worków" nie jest pobierana żadna opłata. Koszty roczne takiego przykładowego gospodarstwa wynoszą zatem 375,60 euro. Podana w tym przykładzie ilość śmieci / odpadów jest jednak dość duża. Ja sam "produkuję" w ciągu 1 miesiąca mniej niż 0,5 kg odpadów innych o objętości mniejszej niż 10 litrów.  rozwiń
 • Lucjanowski 2023-04-29 01:45:14
  "Przede wszystkim można zmniejszyć liczbę odpadów..." Objętych w Niemczech kaucją za butelki i inne opakowania szklane jest około 20% wszystkich opakowań szklanych. Podobnie jest z butelkami z tworzyw sztucznych. Tylko ich niewielka część jest "skupowana" poprzez automaty umiesz...czone w sklepach i klienci uzyskują zwrot kaucji. Największy procent recyklingu uzyskuje się w Niemczech przy puszkach metalowych po napojach. W sumie, z tych obłożonych i tych nie obłożonych kaucją, trafia do recyklingu 98% liczby sprzedanych puszek z napojami. Tak wysoki procent ponownego przetworzenia ma jednak także pewną słabą stronę. Jest nim duży udział energii potrzebnej do przewiezienia "odkupionych" przez sklepy i odzyskania przez odsortowanie puszek zbieranych w systemie "Zielkony punkt" i następnie przewiezienie i rozdrobnienie w celu ponownego przetopienia, dodania do stopu metali.  rozwiń
 • bezpieczna 2023-04-08 13:44:47
  Oferujemy pomoc finansową w wysokości trzech procent stopy procentowej w skali roku. Viber: +447501288760

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!