Partnerzy portalu

Zabrze zamówiło utworzenie tymczasowego dworca autobusowego

Samorząd Zabrza zamówił utworzenie tymczasowego dworca autobusowego, który będzie służył mieszkańcom w czasie budowy nowego dworca autobusowego w centrum miasta, przy ul Goethego. Dworzec tymczasowy ma kosztować ponad 4,4 mln zł i funkcjonować do połowy maja 2023 r.

Jak poinformował we wtorek rzecznik zabrzańskiego magistratu Dawid Wowra, warte ponad 4,4 mln zł zadanie: "Wsparcie mobilności miejskiej Miasta Zabrze poprzez budowę centrów przesiadkowych wraz z infrastrukturą towarzyszącą - Organizacja i utrzymanie Dworca Tymczasowego na czas budowy Centrum Przesiadkowego w Zabrzu przy ul. J. W. Goethego" wykona zabrzańska firma Probud.

Przedmiotem umowy jest organizacja i utrzymanie dworca tymczasowego na czas realizacji inwestycji przy ul. Goethego. W okresie trwania umowy od 2 listopada br. do 14 maja 2023 r. zaprojektowany i wykonany ma zostać dworzec tymczasowy, a następnie utrzymywane mają być jego obiekty wraz z utrzymaniem na nich czystości.

Wkrótce podpisanie umowy

Miasto finalizuje obecnie podzielony na dwie części przetarg na budowę - w ramach unijnego projektu - dwóch dworców autobusowych w miejscu dotychczasowych dworców: w centrum i dzielnicy Rokitnica. W sierpniu magistrat wybrał najkorzystniejsze oferty: dla obiektu w centrum złożoną przez NDI, a dla mniejszego dworca w Rokitnicy - Budimeksu.

We wtorek Wowra przekazał, że dobiegają końca czynności poprzedzające podpisanie umowy na dworzec w Rokitnicy - powinno to nastąpić w najbliższych tygodniach. W przypadku dworca w centrum trwają jeszcze procedury odwoławcze od decyzji o wyborze najkorzystniejszej oferty - w tym wypadku podpisanie umowy jeszcze się odwlecze.

Zabrzański samorząd nazywa obie inwestycje "centrami przesiadkowymi". W opublikowanym pod koniec października ub. roku przetargu na ich realizację oferty otwarto w kwietniu br. Oba obiekty: większy w centrum, przy ul. Goethego i mniejszy, w Rokitnicy przy ul. Krakowskiej i Ofiar Katynia, chciało budować tych samych sześciu wykonawców.

Kiss&Ride

W obu częściach przetargu najtańsze oferty złożył Budimex: odpowiednio za 52,3 mln zł i 19 mln zł brutto. Kolejne ceny zaproponowały spółki z grupy NDI: 54,7 mln zł i 19,2 mln zł. Budżet dla większego dworca miasto określiło na 81,9 mln zł brutto, a dla mniejszego na 26,3 mln zł - łącznie 108,2 mln zł brutto.

Zgodnie z wcześniejszymi informacjami zabrzańskiego samorządu przy ul. Goethego przewidziano budowę obiektu o pow. ok. 10,4 tys. mkw. z peronami komunikacji autobusowej, parkingiem P&R oraz poczekalnią i punktami usługowymi. W Rokitnicy zaplanowano perony otwarte, niewielki parking zewnętrzny oraz obiekt o pow. 276 m kw. (poczekalnię i drobne usługi).

W obu miejscach dostępne mają być stacje ładowanie pojazdów elektrycznych, strefy Kiss&Ride oraz infrastruktura towarzysząca (biletomaty, tablice dynamicznej informacji pasażerskiej i tablice zajętości miejsc na parkingu P&R). Przewidziano przebudowę okolicznych dróg i sieci infrastruktury.

Brak funkcjonalności

Dworzec autobusowy przy ul. Goethego nie zostanie połączony funkcjonalnie (kładką czy tunelem) z przylegającym do niego peronem zabrzańskiego dworca kolejowego. Pasażerowie będą nadal pokonywali ponad 200 metrów pieszo do istniejącego budynku dworca kolejowego i dostawali się na peron dotychczasowym przejściem pod torami znajdującym się w budynku dworca.

Miasto oszacowało obejmujący oba obiekty unijny projekt na 119,5 mln zł. Dotacja z Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego na lata 2014-20 to 96,4 mln zł. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami dworzec w centrum ma powstać do końca kwietnia 2023 r., a w Rokitnicy - do końca listopada 2022 r.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!