Partnerzy portalu

Zachodniopomorskie modernizuje szynobusy

Województwo zachodniopomorskie w swoim kolejowym parku maszynowym ma już 12 nowoczesnych spalinowych zespołów trakcyjnych SA136. Ich zakup był możliwy dzięki środkom z Regionalnego Programu Operacyjnego.

Dla władz regionu to jednak za mało. Znaczące wzmocnienie taboru ma przynieść też realizacja projektu pn. „Zakup pasażerskiego taboru kolejowego do obsługi połączeń międzywojewódzkich organizowanych przez województwa: lubuskie, łódzkie, wielkopolskie i zachodniopomorskie" z listy kluczowej Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Dzięki niemu połączenia regionalne będzie obsługiwać 7 całkowicie nowych elektrycznych zespołów trakcyjnych. Samorząd chce ponadto zmodernizować tabor kolejowy. Na odnowę szynobusów S103 budżet województwa wyłoży w sumie ponad 1,5 mln złotych.

Dwa dni temu na kolejowy szlak wyruszył pierwszy z modernizowanych trzech szynobusów. 13 grudnia przedstawiciele urzędu marszałkowskiego (oceń działania marszałka) wraz z przedstawicielami spółki Przewozy Regionalne dokonali końcowego odbioru pojazdu SA103-008 modernizowanego przez bydgoską spółkę PESA.

W ramach modernizacji została zabudowana klimatyzacja przedziału dla pasażerów, wymieniono siedzenia na nowoczesne z zagłówkami i podłokietnikami gwarantujące bardziej bezpieczne, wygodniejsze i komfortowe warunku podróżowania, szczególnie w sezonie letnim.

Dodatkowo podjęto szereg działań mających na celu poprawę niezawodności pojazdu, m.in. pojazd został wyposażony w system GPRS, wideomonitoringu i rejestracji danych, pokładowej informacji pasażerskiej audio/wideo, lokalizacji i transmisji danych, kontroli gospodarki paliwowej a także parametrów technicznych urządzeń wchodzących w ich skład. Jednocześnie zmieniono kolorystykę pojazdu na zgodną z serią pojazdów typu SA136 i SA109, które kursują w barwach marki województwa.

Do końca 2011 roku zostanie ukończona modernizacja jeszcze dwóch pojazdów typu SA103, które obsługują niezelektryfikowane linie kolejowe w województwie zachodniopomorskim.

Na realizację zadania „Modernizacja pojazdów szynowych SA103" zarząd województwa przeznaczył dokładnie 1 529 316 zł.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!