Partnerzy portalu

Zakopane przeciwne planom składowania śmieci

 • PAP
 • 24 lutego 2012 - 17:18
Burmistrz Zakopanego sprzeciwia się planom Zarządu Województwa Małopolskiego, który zakłada składowanie w Zakopanem śmieci z południowej Małopolski. Według planu zakopiańskie wysypisko miałoby przyjąć ponad dwa i pół razy więcej śmieci niż dotychczas.
17 lutego Zarząd Województwa Małopolskiego przyjął projekt Planu Gospodarki Odpadami Województwa Małopolskiego wraz z prognozą oddziaływania na środowisko. Według planu w regionie południowej Małopolski obejmującym pięć powiatów będą funkcjonowały dwa regionalne składowiska odpadów komunalnych - w Zakopanem i Myślenicach.

- Uważam, że takie plany są sprzeczne z realizowanym obecnie, proekologicznym kierunkiem rozwoju Zakopanego i stoją w sprzeczności z chęciami poprawy bezpieczeństwa ekologicznego i wykorzystania ekologii dla rozwoju Małopolski. Zakopane jest ośrodkiem turystycznym, znanym w Polsce i na świecie, odwiedzanym przez turystów ze względu na naturalne, unikalne walory krajobrazowe - powiedział podczas piątkowej konferencji prasowej burmistrz Zakopanego Janusz Majcher.

Dodał, że próba usytuowania w granicach Zakopanego składowiska odpadów, jako instalacji regionalnej, jest niedopuszczalna ze względu na dbałość o stan środowiska naturalnego i odpowiedni standard życia mieszkańców i turystów.

Majcher zwrócił uwagę, że Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych na zakopiańskiej Zoniówce zlokalizowany jest w terenie górzystym, do którego prowadzi wąską droga dojazdowa o znacznym spadku.

- Ta droga wiedzie przez osiedla i jest niedostosowana do dużych obciążeń i natężenia ruchu kołowego, co utrudnia transport odpadów, szczególnie w okresie zimowym - powiedział.

Według autorów planu, Zakopane i Myślenice będą przyjmować i składować odpady z 49 gmin regionu południowego. Zdaniem burmistrza Zakopanego oznacza to większą roczną ilość odpadów do przetworzenia przez zakopiańskie wysypisko z poziomu 73 900 ton do 194 100 ton.

Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych na zakopiańskiej Zoniówce składa się z dwóch kwater do składowania odpadów komunalnych. Zdaniem Majchra nie ma możliwości rozbudowy zakładu ze względów społecznych i technicznych.

- Badania wykonane przez Zakład Monitoringu Środowiska Głównego Instytutu Górnictwa wykazują, że utrata stateczności uformowanej z odpadów skarpy jest możliwa i nie ma dostatecznej gwarancji dla zachowania długookresowej jej stateczności. Ponadto poniżej tej skarpy biegnie Orawcowy Potok, który mógłby zostać skażony - mówił Majcher.

Majcher zapewnił, że będzie zabiegał o zmianę przyjętego stanowiska w Projekcie Planu Gospodarki Odpadami Województwa Małopolskiego.

Plan Zarządu Województwa Małopolskiego zakłada jednocześnie likwidację już istniejących tzw. składowisk zastępczych w Szczawnicy do 2013 r. oraz Suchej Beskidzkiej i Sułkowicach, które mają funkcjonować do 2015 r.

KOMENTARZE5

 • T. Garlicki odpady@wp.pl 2012-02-27 22:40:01
  Szanowny Panie Ryszardzie - proszę podać pocztę a prześlę moją stronę. W komentarzach nie podadzą mej strony. Miłego dnia z poważaniem Tadeusz Garlicki
 • Ryszard 2012-02-27 22:15:12
  Szanowny Panie, są takie technologie, wystarczy zainteresować się trochę bardziej tą problematyką, nie potrzeba żadnych patentów, proszą prześledzić publikacje z konferencji naukowych. Ryszard
 • T. Garlicki odpady@wp.pl 2012-02-26 18:44:35
  Pani Lidio - właśnie intelekt jest potrzebny lub nie zaśmiecać sobie sumienia na co odwagi nie ma. Ja podałem swa pocztę a pani jak partyzant. Życzę zdrowia

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!